Ζωντανή η Ελλάδα που πάει Στοκχόλμη για τελικό!

Νίκησε δύσκολα με 2-0 τη Γεωργία των Λόρια και Οκριασβίλι

Η Ελλάδα ήταν κακή, αλλά βρήκε το γκολ που ξεκλείδωσε την Γεωργία με πέναλτι του Μπακασέτα στο 90’ με τον Πέλκα να βάζει στη συνέχεια το κερασάκι στην… τούρτα (0-2) και να κρατάει ζωντανή την Εθνική!

Ο Λόρια κατέγραψε 90λεπτο και έκανε ότι μπορούσε για να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, ωστόσο νικήθηκε από την άσπρη βούλα και από τον Πέλκα στις καθυστερήσεις. Για 30 λεπτά αγωνίστηκε ο Τορνίκε Οκριασβίλι ενώ ο Κβιλιτάια μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Βαθμολογία

1. Ισπανία 13 (σε 6 αγώνες) Γκολ 13-5 (+8)
2. Σουηδία 12 (σε 5 αγώνες) Γκολ 10-3 (+7)
3. Ελλάδα 9 (σε 5 αγώνες) Γκολ 7-4 (+3)
4. Κόσοβο 4 (σε 6 αγώνες) Γκολ 3-12 (-9)
5. Γεωργία 1 (σε 6 αγώνες) Γκολ 2-10 (-8)

Το ματς:

Η Ελλάδα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα κι όλας λεπτά της αναμέτρησης. Προσπαθούσε να αναπτυχθεί. Tην πρώτη φορά που το προσπάθησε, σκόραρε στο 12' αλλά το τέρμα του Παυλίδη ακυρώθηκε, αφού η μπάλα στο γύρισμα του Ανδρούτσου είχε περάσει εκτός γηπέδου. To γήπεδο συνέχισε να... γέρνει προς την περιοχή των Γεωργιανών. Στο 24' ο Τζαβέλλας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία του Λόρια, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο μπλόκαρε σε δεύτερο χρόνο την μπάλα, με τους «κυανόλευκους» να διαμαρτύρονται πως η μπάλα είχε περάσει! Στο 26' ο αμυντικός της ΑΕΚ σέντραρε και ο Παυλίδης έπιασε μία άστοχη κεφαλιά. Ενώ το φαουλ του Μπακασέτα στο 29' κόντραρε σε κεφάλι αμυντικού και έφυγε κόρνερ!

Στην επανάληψη, ο Φαν'τ Σχιπ αποφάσισε να παίξει χωρίς κλασικό επιθετικό (έβγαλε τον Παυλίδη, έβαλε τον Πέλκα). Η περιοχή των Γεωργιανών "άδειασε" και η Ελλάδα δεν μπορούσε να απειλήσει. Στο 57' ο Γκιορμπελίτζε έκοψε πριν η μπάλα φτάσει στον Μασούρα με τον Λόρια εκτός θέσης. Ενώ στο 59' η σέντρα του Ανδούτσου ήταν χαμηλή και ο επιθετικός του ΟΣΦΠ δεν την πρόλαβε. Ο Σανιόλ πέρασε παίκτες στον άξονα και "κλείδωσε" την Ελλάδα, η οποία δεν έφτασε με αξιώσεις τον Λόρια. Η Γεωργία με ένα φαουλ του Οκριασβίλι, απείλησε στο 84', αλλά ο Βλαχοδήμος έδιωξε (όπως και στο σουτ του Κακαμπάτζε στο 25' στο πρώτο ημίχρονο, στις μοναδικές στιγμές που είδαμε τον Έλληνα πορτιέρο να επεμβαίνει στο ματς). Η λύτρωση ήρθε στο 90' όταν από γέμισμα του Μπακασέτα, ο Γκιορμπελίτζε έκανε χέρι σε κεφαλιά του Χατζηδιάκου. Ο διαιτητής πήγε σε onfield review, αποφάσισε πως δεν ήταν σε φυσική θέση και έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Μπακασέτας πήρε την εκτέλεση πάνω του, νίκησε τον Λόρια και έκανε το 0-1. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις να αντιδράσουν. Και στο 95' ο Πέλκας τους έκλεψε την μπάλα και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας, έκανε το 0-2 για να κλειδώσει έτσι τη νίκη της Ελλάδας, κρατώντας την ζωντανή στη μάχη για πρόκριση στα Τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος!

Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκιορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουργιάνια((90+1' Νταβιντασβίλι), Λομπζανίτζε(90+1' Κβιλιτάγια), Τσακβετάτζε(60' Κβίλια), Κβαρατσκέλια, Μικαουτάτζε(60' Οκριασβίλι)

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Ανδρούτσος, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Σιώπης(85' Μάνταλος), Μπακασέτας, Μασούρας(78' Τζόλης), Παυλίδης(46' Πέλκας)