Παγδατής: Ξεκίνημα με νίκη στο Μονπελιέ

Ο Μάρκος ξεκίνησε με νίκη στο Όπεν του Sud de France, κερδίζοντας τον Lukas Lackο

Ο Μάρκος θριάμβευσε ενάντια στον αντίπαλό του μετά από μία ώρα και 38 λεπτά στον πρώτο του αγώνα στο ATP World Tour της φετινής σεζόν. Ο Μάρκος πέτυχε εννέα άσσους, σώζοντας τρία από τα πέντε break points που αντιμετώπισε, και κερδίζοντας τέσσερα breaks στο σερβίς του Lacko. «Σήμερα ήταν ένα καλό παιχνίδι. Ακόμα δεν έχω πολλά παιχνίδια στο ενεργητικό μου αυτή τη σεζόν αφού έπαιξα μόνο στο Αυστραλιανό Όπεν. Ήμουν τυχερός αφού συμμετέχω με wild card, ωστόσο πιστεύω ότι έπαιξα αρκετά καλά. Σήμερα το ζήτημα ήταν να βρω τον τρόπο να κερδίσω, να παλέψω, και αυτό ακριβώς έκανα» δήλωσε ο Μάρκος. Ο Μάρκος αναγκάστηκε να παλέψει από νωρίς στην αναμέτρηση, καθώς στο τέταρτο μόλις παιχνίδι ο Lacko του έσπασε το σερβίς. Ωστόσο, άμεση ήταν η απάντηση του Μάρκου με break στο επόμενο παιχνίδι. Στο δεύτερο σετ, ο Μάρκος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το break που είχε σερβίροντας για τον αγώνα στο 5-4, αλλά επανόρθωσε κερδίζοντας τα δύο επόμενα παιχνίδια. Έχασε μόλις πέντε πόντους στο σερβίς του, πετυχαίνοντας τελικά το break στο 6-5, κλείνοντας τελικά το παιχνίδι στο δεύτερο του match point. Ο Μάρκος, ο οποίος ισοφάρισε τον Σλοβάκο στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (2-2), θα αντιμετωπίσει στον επόμενο αγώνα τον Ιάπωνα Taro Daniel. Ο Μάρκος είχε κερδίσει στην προηγούμενή τους αναμέτρηση στο Challenger του Βανκούβερ το 2014.