Αδιόρθωτη Εθνική, δεν σηκώνει κεφάλι…

Πλήρωσε το «μπλακ άουτ» του β' ημιχρόνου και ηττήθηκε με 4-0 από τη Γεωργία

Ακόμη μια ήττα για την Εθνική μας ομάδα, την έβδομη διαδοχική αυτή τη φορά απο την Γεωργία με 4-0. Οι διεθνείς μας οι οποίοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος δεν κατάφεραν να συνεχίσουν με την ίδια απόδοση στο δεύτερο και γνώρισαν ακόμη μια ήττα.

Α' Μέρος

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα απο την Γεωργία καθώς μπόρεσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα πιο εύκολα.

Η πρώτη καλή στο παιχνίδι ήταν για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον Χάμπο Κυριάκου να εκτελεί απευθείας εκτέλεση φάουλ και τον Μαμαρντασίβλι να πέφτει στην γωνιά του και να διώχνει σε κόρνερ.

Οι Γεωργιανοί κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στο 11ο λεπτό με τον Τσακβεντάντζε να κάνει το πλασέ αλλά ο Μολ έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Στο 27ο λεπτό ο Κβαρατσκέλια έκανε ωραία ατομική ενέργεια κατάφερε να ελευθερωθεί αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν για την Εθνική μας. Ο Κάστανος έκανε ωραία κάθετη στον Χριστοφή με τον τελευταίο να κάνει το σουτ αλλά ο τερματοφύλακας των Γεωργιανών να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Έτσι λοιπόν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 0-0.

Β Μέρος

Με το καλήμέρα στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Γεωργίας κατάφερε να σκοράρει. Στο 47ο λεπτό ο Κιταισβίλι με ωραίο πλασέ εκτός περιοχής νίκησε τον Μολ και έβαλε την Εθνική του μπροστά στο σκορ.

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους Γεωργιανούς που κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ στο 58ο λεπτό. Ωραία κάθετη απο τον Τσακβεντάντζε στον Κβαρατσκέλια με τον ποδοσφαιριστή της Νάπολι να πλασάρει τον Μολ και να σημειώνει το δεύτερο γκολ για την Εθνική του ομάδα.

Οι διεθνείς μας σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν στο δεύτερο μέρος. Οι Γεωργιανοί δεν έμειναν στα δύο γκολ καθώς στο 82ο λεπτό ο Σενγκέλια σημειώσε με σουτ εκτός περιοχής το τρίτο γκολ για την ομάδα του.

Στο 88ο λεπτό η Εθνική μας πλησίασε στο γκολ αλλά ο τερματοφύλακας των Γεωργιανών είπε «όχι» στο σουτ του Κακουλλή.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα ο Γκόγκιτς έκανε χέρι μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μικαουτάνζε ο οποίος ήταν εύστοχος σημειώνοντας το τέταρτο γκολ για την ομάδα του.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα με την Εθνική μας να γνωρίζει νέα «βαριά» ήττα, αυτή τη φορά απο την Εθνική Γεωργίας με 4-0.

Γεωργία: Μαμαρντασβίλι, Μαμουτσασβίλι, Κάσα, Κβερκβέλια, Κοχορασβίλι, Κβαρατσκέλια, Κιταισβίλι, Λοκοσβίλι,Ζιβζιβάντζε, Αζάροφ, Τσακβεντάντζε

Κύπρος: Μολ, Κυπριανού, Καρώ, Ιωάννου, Γκόγκιτς, Κούσουλος, Χριστοφή, Κυριάκου, Σπόλιαριτς, Ανδρέου, Κάστανος.

Σκόρερ: 46' Κιταισβίλι, 58' Κβαρατσκέλια, 82' Σενγκέλια, 90+5′ Μικαουτάτζε (π.) /-

Κίτρινες: 45′ Τσακβεντάντζε / 29′ Χριστοφή, 48′ Καρώ