ΑΕΚ-Λέφσκι Σόφιας 3-0: Όταν μιλάει η Αρένα...(vid)

Μόνο εάν... αυτοκτονήσει θα αποκλειστεί η λαρνακιώτικη ομάδα

Τεράστια νίκη για την ΑΕΚ, ουσιαστικά διέλυσε την Λέφσκι Σόφιας με 3-0 για το πρώτο παιχνίδι του 2ου γύρου της προκριματικής φάσης του Europa League. Σε λιγότερο από δέκα λεπτά στο 2ο ημίχρονο σκόραρε τρία πανέμορφα γκολ, με Γιάννου, Ραούλ και Χέφελ. Την άλλη Πέμπτη 1/8 ο επαναληπτικός στη Σόφια.

Από το 1ο ημίχρονο θα έχουμε να θυμόμαστε το σκληρό παιχνίδι των Βούλγαρων, οι οποίοι έπαιζαν κυριολεκτικά ξύλο, ενώ δέχτηκαν τρεις κίτρινες, με τον Μιλάνοφ να αποβάλλεται με 2η κίτρινη λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στα του αγώνα η ΑΕΚ έπαιξε πιο συντηρητικά, ανεβάζοντας στροφές κυρίως από το 35ο λεπτό και μετά. Από την άλλη η Λέφσκι έφτασε πιο κοντά στο γκολ. Συγκεκριμένα, μόλις στο 5ο λεπτό ο Αλάρ δέχτηκε την κάθετη πάσα, στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, μπήκε στην περιοχή, αλλά το δυνατό του πλασέ αποκρούστηκε από τον καλά τοποθετημένο Τόνιο. Ο Ισπανός τερματοφύλακας πραγματοποίησε πολύ ωραία απόκρουση, στο 24’ στο μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Τιάμ. Στην συνέχεια, κυριάρχησε το σκληρό παιχνίδι από πλευράς Λέφσκι, ωστόσο η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Γιάννου ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, αλλά η μπάλα κόντραρε σε σώματα.

Με την έναρξη του 2ου μέρους η Λέφσκι πραγματοποίησε δύο αλλαγές. Η ΑΕΚ στο 49ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, με τον Ακοράν ο οποίος έκανε το χαμηλό σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα για πολύ λίγο δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στο 59’ η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου, με τον Ακοράν ο οποίος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, αλλά ο Μιγιάτοβιτς μάζεψε εύκολα. Στο 66’ μετά από σέντρα στην περιοχή ο Γιάννου έπιασε εκπληκτικό τακουνάκι κάνοντας το 1-0. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, τρία λεπτά μετά, ο Γιάννου έκανε νέο τακουνάκι, αυτή τη φορά δίνοντας ασίστ στον Ραούλ που μπήκε στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-0. Η ΑΕΚ έβγαζε... φωτιές με αποτέλεσμα στο 74ο λεπτό ο Χέφελ να σκοράρει ένα φοβερό γκολ με μακρινό σουτ από τα 25 μέτρα καρφώνοντας την στα δίχτυα για το 3-0. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΚ πήρε ένα τεράστιο προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού.

Διακριθέντες:

ΑΕΚ: Εξαιρετικός ο Γιάννου με γκολ και ασίστ, πολύ συμμετοχικός ο Ακοράν, κερδίζοντας πολλά φάουλ, ενώ ο Χέφελ σκόραρε ένα φοβερό γκολ, βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα...

Λέφσκι Σοφίας: Ο Μιγιάτοβιτς έκανε κάποιες καλές αποκρούσεις. Γενικά όμως δεν διακρίθηκε κάποιος για τους Βούλγαρους.

Απογοήτευσαν:

ΑΕΚ: Δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, ήταν μια συνολική προσπάθεια από όλους.

Λέφσκι Σοφίας: Κακός ο Μιλάνοφ, δέχτηκε 2 κίτρινες στο 1ο μέρος, δεν βοήθησε καθόλου ο Μοχάμεντ που πέρασε στο 2ο ημίχρονο.

Κοουτσάρισμα:

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Μεγάλη και σημαντική νίκη για την ομάδα του, πάει στην Βουλγαρία για να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση.

Λέφσκι Σόφιας (Χούμπτσεφ): Κακό και σκληρό παιχνίδι από την ομάδα του, απογοήτευσε σε όλες τις γραμμές και δίκαια έχασε.

Διαιτησία (Τιάγκο Μαρτίνς): Καλή γενικά διαιτησία από τον Πορτογάλο, θα μπορούσε να αποβάλει τον Κάργκα στο 1ο ημίχρονο.

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλεθ, Ραούλ, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Ακοράν, Κάσες, Σάστρε, Χέφελ (Ασούμπρε 76'), Γιάννου (Φλοριάν 78'), Τριτσκόφσκι (Σπόλιαριτς 87')

Λέφσκι Σόφιας: Μιγιάτοβιτς, Γκοράνοφ, Παουλίνιο, Μαριάνι, Αλάρ (Μοχάμεντ 46'), Κάργκας (Γιουρούκοφ 46'), Μιλάνοφ, Ρέις, Τιάμ, Ραϊνόφ, Ιβάνοφ (Ντιμιτρόφ 82')

Σκόρερς: Γιάννου, Ραούλ, Χέφελ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Ακοράν, Χέφελ / Κάργκας, Μιλάνοφ, Ιβάνοφ

Κόκκινες Κάρτες: -/ Μιλάνοφ (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Τιάγκο Μαρτίνς