ΑΕΚ: Με οδηγό το δικό της πάθημα του 2004

Πικρή γεύση είχε η πρώτη συμμετοχή της ΑΕΚ στο κύπελλο UEFA

Το επιβλητικό 3-0 επί της Λέφσκι Σόφιας έχει δώσει στους δευτεραθλητές Κύπρου ένα τεράστιο προβάδισμα για πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, από τον οποίον τους χωρίζουν ακόμη ενενήντα λεπτά με συγκέντρωση και αποφασιστικότητα.

Το εξαιρετικό δεκάλεπτο κατά τη διάρκεια του οποίου οι ποδοσφαιριστές του Ιμανόλ Ιδιακέθ κατατρόπωσαν τους Βούλγαρους οι οποίοι αγωνίζονταν με παίχτη λιγότερο, τους έχει καταστήσει το αδιαφιλονίκητο φαβορί για συνέχιση της ευρωπαϊκής τους πορείας ωστόσο η δική τους ιστορία φανερώνει ένα μεγάλο «αλλά».

Η ίδια η ΑΕΚ αποτέλεσε το καλοκαίρι του 2004 θύμα μιας από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις και εις βάρος ανατροπές κυπριακών ομάδων στα κύπελλα Ευρώπης, κατά την παρθενική της παρουσία στο κύπελλο UEFA μετά την ενοποίηση ΕΠΑ και Πεζοπορικού.

Ο πρώτος ευρωπαϊκός αντίπαλος στην ιστορία των κιτρινοπράσινων στην εν λόγω διοργάνωση, ήταν η Μακάμπι Πέτακ Τίκβα, της οποίας οι Λαρνακείς επικράτησαν με 3-0 στο νέο στάδιο ΓΣΖ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, με τον Ντράγκαν Ισαϊλοβιτς να πραγματοποιεί χατ-τρικ σε 28 λεπτά.

Μιαν εβδομάδα αργότερα στο Ισραήλ η ΑΕΚ παρουσιάστηκε αγνώριστη, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 4-0 και να τερματίσει άδοξα και πρόωρα το ευρωπαϊκό οδοιπορικό με τον Άριστο Αριστοκλέους να πετυχαίνει αυτογκόλ και τον αντίπαλο να φτάνει σε σκορ ανατροπής από το ημίχρονο.

Σαφέστατα τα δεδομένα του τότε και του τώρα απέχουν κατά πολύ με την ομάδα της Λάρνακας να έχει σταθερή παρουσία αλλά και διάκριση στα κύπελλα Ευρώπης, ωστόσο κάθε σκορ είναι ανατρέψιμο αν δεν επιστρατευτεί προσοχή και σεβασμός προς τον αντίπαλο.