ΑΕΚ: Το 15%… με Ανόρθωση!

Οι επιδόσεις του Ιβάν Τριτσκόφσκι απέναντι στην «Κυρία»

Η επιδόσεις του Ιβάν Τριτσκόφσκι με την ΑΕΚ μονοπωλούν σχεδόν κάθε χρόνο, στα ρεπορτάζ των κιτρινοπράσινων της Λάρνακας και δεν γίνεται φέτος που σκόραρε σε εφτά σερί παιχνίδια (οκτώ συνολικά γκολ) να αποτελέσει εξαίρεση η τρέχουσα περίοδος.

Ο Σκοπιανός φορ στο τελευταίο ντέρμπι με την Ανόρθωση σημείωσε το υπ’ αριθμόν 116ο τέρμα του στο κυπριακό πρωτάθλημα, ενώ υπενθυμίζουμε πως άλλα δέκα μετράει στο κύπελλο. Συνολικά 126 δηλαδή στους εγχώριους θεσμούς.

Ο 34χρονος «killer», πέραν των υπολοίπων στατιστικών του, αξίζει να αναφερθεί πως διαχρονικά, συμπεριλαμβανομένης και της μονοετούς και διετούς παρουσίας του σε ΕΝΠ και ΑΠΟΕΛ αντιστοίχως, η Ανόρθωση είναι μία από τις ομάδες, απέναντι στην οποία τη βρίσκει. Την περασμένη Δευτέρα πέτυχε το 19ο τέρμα του απέναντι στην «Κυρία» στη νίκη με 2-1 και υπολείπεται άλλο ένα για την 20άδα τερμάτων κόντρα στους κυανόλευκους του Βαρωσιού.

Ο «Τρίτσκο» επίσης, συνέχισε ένα ακόμη σερί κόντρα στην ομάδα της Αμμοχώστου, κατά της οποίας σκοράρει τις τελευταίες τρεις σεζόν (σε σύνολο πέντε αγώνων) και εξαιρουμένης μίας αναμέτρησης την περίοδο 2019-20, η ΑΕΚ στις υπόλοιπες κέρδισε χάρις σε γκολ του Σκοπιανού!

Συνολικά, ο Τριτσκόφσκι σημείωσε οκτώ γκολ με τη φανέλα της ΕΝΠ, 17 με τον ΑΠΟΕΛ και 101 με την ΑΕΚ μέχρι στιγμής, εκ των οποίων τα δέκα στο κύπελλο. Μόνο σε δύο σεζόν δεν κατάφερε να σκοράρει κόντρα στην Ανόρθωση και αναφερόμαστε στο 2011-12 (ΑΠΟΕΛ) και 2017-18 (ΑΕΚ).

Ποσοστικά, τα 19 συνολικά γκολ του Τριτσκόφσκι απέναντι στην Ανόρθωση, είναι το 15% όλων των τερμάτων του στην Κύπρο και με τις τρεις ομάδες στις οποίες αγωνίστηκε.