ΑΕΚ: Χαλάρωσε υπερβολικά…

Σε ένα 20λεπτο πήγε να τα χαλάσει όλα...

Θεόδωρος Τσιολάκης

Κρίμα, κρίμα να κερδίζεις με 3-0 στο πρώτο ημίχρονο, να κάνεις μια εξαιρετική εμφάνιση και στο δεύτερο μέρος να έρχεσαι και να χαλάς ότι με κόπο έχτισες, δείχνοντας χαλάρωση και χαρακτήρα που δεν αρμόζει σε μια μεγάλη ομάδα. Κι’ όμως το βράδυ της Πέμπτης η ΑΕΚ τέτοιο πρόσωπο έδειξε κόντρα στην Τορμπέντο μέσα στην Ουγγαρία.

Η ομάδα της Λευκορωσίας φάνηκε ότι δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και η ΑΕΚ όταν ήταν σοβαρή την έκανε ότι ήθελε μέσα στο γήπεδο, τουλάχιστον στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι παίκτες του Όλτρα ήταν σοβαροί και κατάφεραν να σκοράρουν τρία γκολ, χάνοντας και άλλες πολλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Λάρνακας έκανε αυτό που δεν έπρεπε να κάνει, χαλάρωσε σε υπερβολικό βαθμό και έδωσε στην Τορμπέντο την ευκαιρία να μειώσει και στο τέλος να διατηρεί ελπίδες πρόκρισης μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα».

Οι χαμένες ευκαιρίες για τέταρτο γκολ και η αμυντική αδράνεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τα δύο στοιχεία που έφεραν τα τέρματα τις Τορμπέντο και το σκορ στο 3-2. Κάτι που φυσικά δεν άρεσε καθόλου στον Χοσέ Λούις Όλτρα, που καλείται να διορθώσει τα λάθη στην άμυνα και να παρουσιάσει μια πιο βελτιωμένη ΑΕΚ στον επαναληπτικό της «Αρένας».

Επί της ουσίας η ΑΕΚ αυτό που κρατά από το χθεσινοβραδινό παιχνίδι είναι την εμφάνιση του πρώτου μέρους, τους καλούς αυτοματισμούς, τις συνεργασίες και τη νίκη που της δίνει σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού. Σίγουρα αυτό που δεν πρέπει να κρατήσει είναι την χαλάρωση του δευτέρου ημιχρόνου και τα εύκολα λάθη.