ΑΕΚ – Ομόνοια 2-1: Εξασφάλισε την 2η θέση και περιμένει τον τελικό (vid)

Οι «Λαρνακείς» ελπίζουν σε κατάκτηση του κυπέλλου από τον ΑΠΟΕΛ για να αρχίσουν τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις από τον Β΄ γύρο

Η ΑΕΚ πήρε τελικά την εντός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ομόνοιας για την 32η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας έτσι την 2η θέση της βαθμολογίας. Οι «πράσινοι» προήγηθηκαν στο σκορ με τον Μόντες στο 53ο λεπτό, όμως οι «Λαρνακείς» με τα τέρματα των Γιάννου στο 73ο και Ακίνο στο 87ο λεπτό ανέτρεψαν τα δεδομένα και έφτασαν έτσι σε μια ακόμα νίκη. Οι γηπεδούχοι τερμάτησαν έτσι στη 2η θέση του πρωταθλήματος και πλέον ελπίζουν σε κατάκτηση του κυπέλλου από τον ΑΠΟΕΛ ώστε να ξεκινήσουν τις Ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις από τον Β΄ προκριματικό γύρο.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: «Φουργιόζα» μπήκε στο παιχνίδι η Ομόνοια καθώς κατάφερε να βρει δυο μεγάλες ευκαιρίες στα αρχικά στάδιά του. Στο 9ο λεπτό ο Μόντες σύγκλινε εκτός περιοχής και έδωσε πάσα τρύπα στον Κολοβό που πλάσαρε εντός περιοχής αναγκάζοντας τον Χριστοδούλου να κάνει μια εξαιρετική απόκρουση στην γωνία του και να σώσει. Τρία λεπτά αργότερα ο Ραμίρεζ δέχτηκε την κάθετη εντός περιοχής και έκανε το δυνατό σουτ, αλλά αυτό πήρε κατεύθυνση στο κέντρο της εστίας όπου ο Χριστοδούλου έδιωξε με τις γροθιές. Η πρώτη εκτέλεση τους γηπεδούχους ήρθε στο 14΄ όταν ο Τολεμές βρήκε χώρο και εξαπέλυσε το σουτ εκτός περιοχής το οποίο έφυγε πάνω από την εστία. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βύντρα με εξαιρετικό σωτήριο τάκλιν εντός περιοχής έσωσε σε σουτ του Τολεμές, ενώ στην συνέχεια της φάσης ο Κάσες έστειλε την μπάλα ψηλά με σουτ εκτός περιοχής. Στη συνέχεια του αγώνα οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάποια φάση, μέχρι το 34ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα και έδωσα την κατάλληλη στιγμή στον Γιάννου εντός περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Ελλαδίτης πέρασε εκτός εστίας. Δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του Α΄ μέρους η Ομόνοια έφτασε σε ακόμη μια καλή στιγμή, όταν μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα στρώθηκε στον Κατελάρη που σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Χριστοδούλου απέκρουσε δύσκολα στην γωνία της εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Η έναρξη στην επανάληψη είχε διαφορετικό σενάριο καθώς η ΑΕΚ ήταν αυτή που δημιούργησε την πρώτη φάση με το καλημέρα. Στο 46΄ ο Γιάννου, έπειτα από πάσα του Τολεμές, εκτέλεσε εντός περιοχής, όμως ο Βύντρα έκοψε με το σώμα πριν η μπάλα κατευθυνθεί προς την εστία. Ωστόσο, παρά το καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ, η Ομόνοια ήταν αυτή που βρήκε τον δρόμο προς τα δίκτυα. Στο 53ο λεπτό ο Κατελάρης έκανε την προωθημένη μπαλιά στη πλάτη της αντίπαλης άμυνας όπου ο Μόντες με γρήρορο κοντρόλ μπήκε εντός περιοχής και πλάσαρε τον Χριστοδούλου για το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Τολεμές εκτός περιοχής κόντραρε και κατέληξε αδύναμα στην αγκαλιά του Μεχίας. Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων έχασε η Ομόνοια στο 60ο λεπτό όταν ο Μόντες, έπειτα από έξυπνη πάσα του Χαραλάμπους, μόνος απέναντι στον Χριστοδούλου δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Στο επόμενο λεπτό ο Κολοβός επιχείρησε το φαλτσαριστό χαμηλό πλασέ εκτός περιοχής, όμως ο Χριστοδούλου μάζεψε εύκολα. Στο 73΄ η ΑΕΚ έφτασε στην ισοφάριση. Μετά από φάση διαρκείας, ο Κακουλής έκοψε πάνω στην γραμμή το σουτ των γηπεδούχων, αλλά στη επαναφορά ο Γιάννου πλάσαρε από κοντά για να κάνει το 1-1. Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη μια μεγάλη φάση, όταν ο Ιωάννου μπήκε με ωραία ατομική ενέργεια εντός περιοχής και έκανε το πλασέ από πλάγια θέση στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μεχίας. Στο 80ο λεπτό η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λαρένα έφυγε πάνω από την εστία. Στο 86΄ο Κάσες έκανε το σουτ εκτός περιοχής όμως ο Μεχίας έσωσε στην γωνιά του. Τελικά, ένα λεπτό αργότερα η ΑΕΚ έφτασε σε δεύτερο γκολ και στην ανατροπή. Οι γηπεδούχοι σέντραραν εντός περιοχής και ο Κακουλής δεν απομάκρυνε σωστά με αποτέλεσμα η μπάλα να στρωθεί στον Ακίνο που πλάσαρε εύστοχα και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Κοουτσάρισμα:

Αναστασίου (Ομόνοια): Με 4-4-2, βασικούς τους νεαρούς Χαραλάμπους και Γαβριήλ και δίδυμο στην κορυφή τους Κολοβό και Ραμίρεζ επέλεξε να ξεκινήσει την αναμέτρηση ο Ελλαδίτης τεχνικός. Καλή η παρουσία των πρασίνων στο Α΄ μέρος, όπου δημιούργησαν 3 μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν, ενώ αμυντικά δεν απειλήθηκαν. Στην επανάληψη προηγήθηκαν στο σκορ, χάνοντας μάλιστα τεράστια ευκαιρία και για 2ο σκορ, αλλά στο τέλος δεν άντεξε αμυντικά και δέχτηκε την ήττα.

Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): Σε σχηματισμό 4-5-2 παράταξε την ομάδα του ο Ισπανός τεχνικός δίνοντας φανέλα βασικού στον νεαρό Κ. Αναστασίου. Παρά την καλή κυκλοφορία που είχαν ανά διαστήματα οι Λαρνακείς, δεν έφτιαξαν κάποια κλασική φάση στο Α΄ ημίχρονο, τη στιγμή που αμυντικά δέχτηκαν τρεις. Σημαντική η αντίδραση που έδειξε στην επανάληψη μετά το γκολ που δέχτηκε.

Διακριθέντες:

ΑΕΚ: Πολύ καλό παιχνίδι από τον Χριστοδούλου που απέναντι στην πρώην του ομάδα, έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης αποτρέποντας αρκετές φορές τους αντιπάλους από το να σκοράρουν.

Ομόνοια: Καλή εμφάνιση είχαν οι Μόντες και Βύντρα για τους πράσινους. Ο πρώτος σκόραρε, και παρά την μεγάλη χαμένη του ευκαιρία, έδειξε διάθεση και ποιότητα σε αρκετές φάσεις.

Απογοητεύσαντες: Ο Γιάννου δεν πλησίασε σε υψηλά επίπεδα απόδοσης. Για τους φιλοξενουμένους η απειρία κόστισε στις κρίσιμες στιγμές.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος ολοκλήρωσε την σημερινή τελευταία του εμφάνιση με την σφυρίχτα στο στόμα ο Κώστας Ψευδιώτης.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Χριστοδούλου, Καταλά, Γκαρσία (Τρουγιόλς 86΄), Κ. Αναστασίου (Ακίνο 62΄), Γκονζάλες, Ιωάννου, Κάσες, Λαρένα, Σάστρε, Γιάννου, Τολεμές (Αντωνιάδης 91΄).

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Μανρίκε, Βύντρα, Γαβριήλ, Μαυρίας (Λοΐζου 86΄), Κούσουλος, Κατελάρης, Χαραλάμπους (Κακουλής 68΄), Μόντες, Κολοβός (Λόρα 77΄), Ραμίρεζ.

Σκόρερ: Γιάννου (73΄), Ακίνο (87΄) / Μόντες (53΄)

Κίτρινες κάρτες: - / Κούσουλος, Κολοβός, Κατελάρης

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κώστας Ψευδιώτης

Καλπάζει από την εξωτερική η ΑΕΚ, η οποία μείωσε την απόσταση στο -2 και στο -6 από την δεύτερη και πρώτη θέση αντίστοιχα ...