Άντεξε... και χτυπά πρόκριση στην «Αρένα»

Η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τη Μίντιλαντ στη Δανία

Η ΑΕΚ έμεινε στην ισοπαλία και το 1-1 με την Μίντιλαντ στο πρώτο παιχνίδι για τον 2ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα της Λάρνακας άνοιξε το σκορ στο 81’ με τον Γκιούρτσο αλλά οι Δανοί απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Σβιατσένκο στο 84’.

Η Μίντιλαντ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 1’. Μετά από λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Τσιλούφια πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά ο Πίριτς απέκρουσε σωτήρια και παραχώρησε κόρνερ.

Οι Δανοί έβαλαν αρκετή πίεση από την αρχή και στο 7’ ο Τσιλούφια κατέγραψε άλλη μια τελική. Ο 22χρονος έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά. Ο Γκιούρτσο σύγκλινε από τα αριστερά και έκανε το δυνατό, συρτό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Στο 9’ ο Τρισκόφσκι έκανε το γύρισμα και ο Ολατούντζι από πλεονεκτική θέση έστειλε την μπάλα απελπιστικά έξω.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να πιέζουν αρκετά έντονα και πάλι την άμυνα των «κιτρινοπράσινων» και στο 12’ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ. Ο Τσιλούφια έκανε το παράλληλο γύρισμα και βρήκε τον Ίσακσεν το πλασέ του οποίου σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πίριτς.

Στο 25’ η ομάδα της Λάρνακας έφτιαξε καλή προϋπόθεση με τον Φαράζ ο οποίος με πολύ ωραία ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα αλλά δεν βρήκε κάποιο συμπαίκτη του.

Στο 37’ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Εβάντερ και φάση διαρκείας στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Τσιλούφια άνοιξε το σκορ αλλά ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Από τις επαναληπτικές προβολές δεν φαίνεται αν ο 22χρονος επιθετικός ήταν σε αντικανονική θέση ή όχι.

Στο 42’ οι Δανοί είχαν και δεύτερο δοκάρι αυτή τη φορά με τον Εβάντερ. Ο Βραζιλιάνος έκανε το πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια στο 0-0.

Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ έχασε κλασσική ευκαιρία με τον Ολατούντζι. Ο Γκιούρτσο έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Νιγηριανός δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα μέσα από την μικρή περιοχή.

Στο 56’ η ομάδα της Λάρνακας δημιούργησε άλλη μια φάση και πάλι με πρωταγωνιστή τον Ολατούντζι. Ο 22χρονος έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα του Λουίς Όλτρα βρήκε αρκετές φορές τους χώρους για να απειλήσει αλλά δεν μπόρεσε να τους εκμεταλλευτεί. Σε αρκετές περιπτώσεις, κυρίως από τα πόδια του Γκιούρτσο, δημιουργήθηκαν καλές προϋποθέσεις που δεν κατέληξαν σε γκολ.

Στο 75’ ο Ράφα Λόπες βρήκε τον Τρισκόφσκι στην περιοχή αλλά ο επιθετικός της ΑΕΚ δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 81’ με τον Γκιούρτσο ο οποίος έκανε τη σέντρα η οποία μπέρδεψε τον τερματοφύλακα των Δανών και κατέληξε στα δίκτυα.

Το προβάδισμα των «κιτρινοπράσινων» κράτησε μόνο για τρία λεπτά καθώς ο Σβιατσένκο ισοφάρισε με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Οι Δανοί έβαλαν πίεση στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσα να ανατρέψουν το σκορ. Η ΑΕΚ πήρε το ζητούμενο που ήταν να μην ηττηθεί και θα διεκδικήσει πλέον με καλύτερες πιθανότητες την πρόκριση στην «Αρένα» την επόμενη εβδομάδα.

Μίντιλαντ (Χένρικσεν): Όλαφσον, Ντάλσγκααρντ, Σβιατσένκο, Ζουνίνιο, Άντερσον (59' Τισόχεν), Εβάντερ (43' Τσαρλς), Ονιεντίκα, Παουλίνιο (59' Ντρουχ), Ίσακσεν (76' Κάμπα), Ντρέιερ, Τσιλούφια (59' Λιντ)

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Γκαρθία, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Χριστοφόρου (72' Ροσάλες), Λέδες, Σανχούρχο, Γκιούρτσο (90' Μίκελ), Τρισκόφσκι (82' Άλτμαν), Φαράζ (82' Μάμας), Ολατούντζι (72' Λόπες)

Σκόρερ: 84' Σβιατσένκο / 81' Γκιούρτσο

Κίτρινες κάρτες: 19' Ονιεντίκα, 57' Τσαρλς / 47' Μιλίτσεβιτς, 90+4 Πίριτς

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Νόβακ Σίμοβιτς