Ήταν διπρόσωπη αλλά «καθάρισε» (vid)

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο όμως ξύπνησε στην επανάληψη

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι σε μια Καρμιώτισσα που στάθηκε πολύ καλά για ένα ημίχρονο. Η ομάδα της Λάρνακας ήταν κακή στο πρώτο 45λεπτο όμως στην επανάληψη ανέβασε στροφές καταφέρνοντας να πάρει μια καθαρή νίκη, η οποία μετατρέπει τον επαναληπτικό σε παιχνίδι τυπικής διαδικασίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Χέφελ, Τέτε και Ράσπας. Ο επαναληπτικός θα γίνει την Τετάρτη 22 Ιανουαρίου στο «Αμμόχωστος».

Στο πρώτο ημίχρονο το τέμπο του αγώνα ήταν αρκετά χαμηλό, χωρίς να καταγράψουμε πολλές φάσεις μπροστά από τις εστίες των δυο ομάδων. Η ΑΕΚ είχε τη συντριπτική κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να καταφέρει να παραβιάσει την εστία του Πιερή. Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5ο λεπτό. Ο Φιόλιτς έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι όμως ο Πιερή ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα, η οποία χτύπησε και στο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ. Η ΑΕΚ απείλησε και στο 24’ με τον Ρουίζ, η κεφαλιά του οποίου όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Ρουίζ. Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ του Πιντσέλι, ο οποίος ανάγκασε τον Χριστοδούλου να αποκρούσει τη μπάλα δύσκολα σε κόρνερ. Στο 44’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με μια καρφωτή κεφαλιά όμως και πάλι ο Πιερή δήλωσε παρών αποκρούοντας δύσκολα σε κόρνερ.

Η ΑΕΚ παρουσιάστηκε ανεβασμένη στην επανάληψη και σε αυτό βοήθησε η διπλή αλλαγή του Χαραλάμπους, ο οποίος έριξε στον αγώνα τους Τέτε και Χέφελ. Στο 55ο λεπτό ο Φακούντο Γκαρσία έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ όμως ο Πιερή ήταν σε ετοιμότητα και απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με συρτό σουτ του Χέφελ από το ύψος της περιοχής. Στο 59’ ο Ρουίζ έπιασε ένα κεραυνό όμως ο Πιερή απόκρουσε ασταθώς. Δυο λεπτά αργότερα ο Χέφελ έπιασε ένα κεραυνό έξω από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο δοκάρι σταμάτησε και το πλασέ του Κωνσταντίνου στο αμέσως επόμενο λεπτό. Στο 68’ ο ίδιος παίκτης βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Πιερή όμως το πλασέ που επιχείρησε ήταν άστοχο. Στο 70΄η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Τέτε από το ύψος της περιοχής. Στο 79’ ο Χέφελ έπιασε ένα μακρινό σουτ όμως ο Πιερή μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 84’ οι γηπεδούχοι πέτυχαν και τρίτο γκολ με κοντινό πλασέ του Ράσπα έπειτα από ασίστ πάρε-βάλε του Φιόλιτς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Έκτορ Χέφελ πέρασε στο παιχνίδι στην επανάληψη και βοήθησε καταλυτικά στη βελτίωση της αγωνιστικής εικόνας της ομάδας του.

Καρμιώτισσα: Ο 21χρονος Ιωάννης Πιερή έκανε μια καλή εμφάνιση, έχοντας στο ενεργητικό του αρκετές δύσκολες αποκρούσεις.