Και τα δοκάρια... την θέλουν πρωταθλήτρια

Στις μεγάλες ευκαιρίες της ΑΕΚ... απάντησε ο Τζιωνής

Σε μια πολύ σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη έφτασε η Ομόνοια, που στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι-οφ, κέρδισε στο ΓΣΠ την ΑΕΚ με 1-0. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους «πράσινους» σημειώθηκε από τον Τζιωνή (70’), ο οποίος είχε περάσει στον αγώνα πέντε λεπτά νωρίτερα.

Πολύ καλό παιχνίδι έκανε η ΑΕΚ, η οποία σημάδεψε δύο φορές το δοκάρι του Φαμπιάνο και με την εμφάνιση της έβαλε δύσκολα στην Ομόνοια.

Με αυτή του τη νίκη το «τριφύλλι» έφτασε τους 66 βαθμούς και περιμένει πλέον τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών του. Στην πέμπτη θέση με 44 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ.

Α΄ Ημίχρονο

Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος, με την ΑΕΚ να είναι η ομάδα που κράτησε περισσότερο μπάλα και που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες για να προηγηθεί. Σε μέτρια επίπεδα κυμάνθηκε η απόδοση της Ομόνοιας στο πρώτο μέρος, η οποία όμως ξεκίνησε καλύτερα.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 15’, όταν ο Τσέποβιτς σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Τάντι και κατέληξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα, καταγράφηκε ένα άστοχο του Λοίζου, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά το 20’, οι γηπεδούχοι απείλησαν την αντίπαλη εστία μόλις μια φορά, ενώ καταγράφηκαν και αρκετά αβίαστα λάθη από πλευράς των «πρασίνων».

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 20’, όταν οι της ΑΕΚ έκλεψαν τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και με μια βαθιά μπαλιά, ο Ακοράν έφυγε στη πλάτη της άμυνας, όμως στο τετ-α-τετ με τον Φαμπιάνο έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 22’ ο Σπιρόφσκι έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή κάθετη γωνία του Φαμπιάνο, ο οποίος έπεσε και απόκρουσε.

Ένα λεπτό αργότερα, η Ομόνοια απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες, καθώς μετά από σουτ του Λοίζου, ο Τιάγκο μπήκε στη πορεία της μπάλας και έκανε τη προβολή από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, όμως ο μεσοεπιθετικός των «πρασίνων» σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μολ.

Στο 24’ οι Λαρνακείς έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού μετά από λάθος πάσα του Λούφτνερ, η μπάλα έφτασε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πατάνε καλύτερα, το μόνο που κατάφεραν ήταν απειλήσουν την εστία του Φαμπιάνο, με μια άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σπιρόφσκι στο 34’.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Καλύτερα ξεκίνησε στην επανάληψη Ομόνοια, που υπερείχε στη κατοχή της μπάλας και έψαχνε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι απείλησαν την αντίπαλη εστία μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, με τον Λοίζου να βρίσκει με μια υπέροχη κάθετη πάσα τον Ασάντε, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ακολούθησε μια υπέροχη ενέργεια του Λοίζου στο 57’. Συγκεκριμένα, ο νεαρός άσος των «πρασίνων», αφού ντρίμπλαρε τον Ακοράν, πάτησε περιοχή και έκανε ένα διαγώνιο σουτ, στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Η υπεροχή της Ομόνοιας δεν κράτησε για πολύ, αφού η ΑΕΚ ισορρόπησε εκ νέου το παιχνίδι και έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν φοβερή ευκαιρία με τον Τρισκόφσκι στο 63’. Ο αρχηγός της ΑΕΚ και ενώ ήταν υπό πίεση, έκανε το σουτ εντός της μικρής περιοχής, όμως η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Στο 66’ ο Σπόλιαριτς παραλίγο να σκοράρει ένα φοβερό γκολ, αφού μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, βλέποντας πως ο Φαμπιάνο ήταν λίγο πιο μπροστά από την εστία του, επιχείρησε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ομόνοιας, αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας πρόλαβε και έδιωξε με τα ακροδάχτυλα.

Εκεί που η ΑΕΚ έδειχνε να πατά καλύτερα και να είναι πιο κοντά στο σκορ, ο Παπουλής έδωσε στον Τζιωνή, ο οποίος με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Αξίζει να αναφερθεί ότι οι δύο ποδοσφαιριστές είχαν περάσει στο παιχνίδι πέντε λεπτά πριν το γκολ της ομάδας τους.

Στη συνέχεια, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 80’, όταν ο Τάντι με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Φαμπιάνο.

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Λοΐζου (65' Τζιωνής), Τιάγκο (82' Λανγκ), Ασάντε (65' Παπουλής), Τσέποβιτς (82' Κακουλλής).

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Moλ, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (75' Τολμές), Σπόλιαριτς (78' Ναράνχο), Ακοράν (78' Χάουγκεν), Τρισκόφσκι, Χέιτλι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (75' Σούντερντεν), Μακρής (78' Νάντο).

Σκόρερ: 70' Τζιωνής / -

Κίτρινες: 36' Λέζιακς / 89' Νάντο.

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου.