Κορυφή μέσω... Λεμεσού (vid)

Τεράστιο διπλό για την ομάδα του Νταβίντ Καταλά

Η ΑΕΚ πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο Τσίρειο επί της ΑΕΛ επικρατώντας με 0-2 χάρη σε γκολ του Γκιούρσκο στο 13’ και του Φαράζ στο 90+4. Με αυτή τη νίκη οι Λαρνακείς πέρασαν στη κορυφή και περιμένουν τυχόν απώλεια του Απόλλωνα στο αυριανό ντέρμπι με την Ανόρθωση.

Σέντρα με... καθυστέρηση

Ένα πρόβλημα με την κινητή μονάδα του VAR, έφερε την καθυστέρηση της έναρξης του ντέρμπι της ΑΕΛ με την ΑΕΚ στο Τσίρειο για περίπου 40 λεπτά. Η λύση ήταν τελικά η έλευση της δεύτερης κινητής μονάδας ώστε το παιχνίδι να διεξαχθεί με… VAR. Βέβαια πλέον η συζήτηση πηγαίνει στα αυριανά ντέρμπι και αν θα επιδιορθωθεί η βλάβη, μιας και υπάρχουν μόνο δυο κινητές μονάδες, με τις πρώτες ενδείξεις να είναι… θετικές (δες εδώ)

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έδειξε από τα πρώτα λεπτά τη διάθεση να επιβληθεί. Μάλιστα στο 4’ δημιούργησε και την πρώτη της φάση όταν ο Τόρες έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και βρήκε τον Τσάβες μέσα στην περιοχή με τον Αργεντινό να κάνει την προβολή αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίκτυα.

Μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο οι «γαλαζοκίτρινοι» κυκλοφορούσαν συνεχώς την μπάλα και έψαχναν τρόπους να διασπάσουν την άμυνα της ΑΕΚ. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι στην πρώτη τους τελική προσπάθεια κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Γκιούρσκο στο 13’. Ο Ούγγρος έπιασε ένα πολύ καλό, φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Βοζίνια. Το γκολ από τους «κιτρινοπράσινους» ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα καθώς οι γηπεδούχοι είχαν μπει πολύ καλύτερα και πιο δυνατά στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ δεν επηρεάστηκε από το γκολ και προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και να ισοφαρίσει. Στο 20’ ο Γιώργος Νικολάου σφύριξε πέναλτι υπέρ της λεμεσιανής ομάδας σε μονομαχία του Τόρες με τον Τόμοβιτς. Στη συνέχεια όμως άλλαξε την απόφαση του με τη χρήση του VAR ακυρώνοντας το πέναλτι.

Από εκεί κα πέρα στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η ΑΕΛ προσπάθησε να βρει το γκολ αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια τελική προσπάθεια με όλες τις προϋποθέσεις της να μένουν ημιτελείς. Η ΑΕΚ περιορίστηκε σε αμυντικό ρόλο και προσπαθούσε να βγει στην κόντρα όποτε είχε την ευκαιρία.

Τα στατιστικά του ημιχρόνου φανερώνουν ότι ήταν αρκετό φτωχό το θέαμα με τους γηπεδούχους να καταγράφουν μόλις 2 φάσεις και τους φιλοξενούμενους 1, μέσω της οποίας πήραν και το προβάδισμα.

Β' Ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και βρήκαν αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρουν με τις πλείστες να είναι κλασσικές. Στο 54’ ο Γκιούρσκο βγήκε φάτσα με τον Βοζίνια μετά από εξαιρετική πάσα του Τρισκόφσκι πίσω από το κέντρο αλλά έστειλε τη μπάλα έξω, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του κίπερ της ΑΕΛ.

Στη συνέχεια ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Ο Μηνάς Αντωνίου με μια εξαιρετική σέντρα βρήκε τον Μάιντεβατς στην καρδιά της άμυνας, με τον επιθετικό της ΑΕΛ να παίρνει τη κεφαλιά ανενόχλητος αλλά να στέλνει τη μπάλα έξω.

Στο 63’ η ΑΕΚ βρήκε άλλη μια πολύ καλή ευκαιρία για να σκοτώσει το παιχνίδι αυτή την φορά με τον Τρισκόφσκι. Ο Σκοπιανός επιθετικός βγήκε απέναντι από τον Βοζίνια τον οποίο κρέμασε από τα όρια της περιοχής με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της λεμεσιανής ομάδας.

Μέχρι το 70’ η μπάλα ανεβοκατέβαινε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν χώρους για να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Από εκείνο λεπτό ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα και καμιά ομάδα δεν ήταν απειλητική. Η αμέσως επόμενη φάση μετά από αυτή του Τρισκόφκσι έγινε στο 84’ και πάλι για την ΑΕΚ. Ο Φάραζ έκανε την προβολή μετά από σέντρα του Γκιούρσκο αλλά έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βοζίνια.

Στο 90+4 η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με τον Φαράζ ο οποίος έστειλε τη μπάλα σε κενή εστία καθώς ο Βοζίνια έτρεχε να επιστρέψει από το κόρνερ της προηγούμενης φάσης στο οποίο προωθήθηκε.