Λέφσκι Σόφιας-ΑΕΚ 0-4: Αγριεμένος Ιβάν, σάρωσε τους Βούλγαρους

Ένας αφηνιασμένος Τρισκόφσκι, σκόρπισε την άμυνα της Λέφσκι

Παράσταση για ένα ρόλο... με τον Ιβάν Τρισκόφσκι να έχει απίστευτη ευστοχία, σημειώνοντας και τα τέσσερα γκολ της ΑΕΚ, στην άνετη πρόκριση της λαρνακιώτικης ομάδας επί της Λέφσκι Σόφιας. Πλέον η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ σκέφτεται την επόμενη αντίπαλο που είναι η Γάνδη του Βελγίου, με πρώτο ματς την άλλη Πέμπτη στην Αρένα.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι η ΑΕΚ, καθώς μόλις στο 8ο λεπτό ο Γιάννου ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Τρισκόφσκι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να κάνει το 0-1 από τα έντεκα βήματα. Στο 27’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τρουγιόλς έπιασε την κεφαλιά αλλά μάζεψε ο Μιγιάτοβιτς. Στο 29’ ο Γιάννου έκανε υπέροχο γύρισμα από τα δεξιά και ο Τρισκόφσκι με υποδειγματικό πλασέ στην κίνηση έκανε το 0-2, τελειώνοντας την υπόθεση πρόκριση. Στη συνέχεια ο Χέφελ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, αλλά καθυστέρησε πολύ με αποτέλεσμα να χαθεί η ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ. Στο 45’ ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ εντός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε για πολύ λίγο εκτός, στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο 2ο μέρος ήταν το αδύναμο πλασέ του Παουλίνιο, το οποίο αποκρούστηκε εύκολα από τον Τόνιο. Στο 56’ ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλή η μπάλα κόντραρε σε σώματα. Στο 64ο λεπτό ο Μάζουρεκ επιχείρησε καλό μακρινό σουτ, αλλά απέκρουσε ο καλά τοποθετημένος Τόνιο. Στο 75’ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Τρισκόφσι, μόνος στο 2ο δοκάρι έκανε άψογο πλασέ κάνοντας το 0-3 και βάζοντας χατ-τρικ. Στο 82’ ο Σκοπιανός επιθετικός έβαλε και 4ο γκολ, για το 0-4 μετά το γύρισμα του Ακοράν. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την Γάνδη στην επόμενη φάση.

Διακριθέντες:

Λέφσκι Σόφιας: Κανείς δεν ξεχώρισε για την Βουλγάρικη ομάδα.

ΑΕΚ: Ποιός άλλος; Εννοείτε ο Ιβαν Τρισκόφσκι, ο οποίος με 4(!) γκολ διέλυσε μόνος του την Λέφσκι.

Απογοήτευσαν:

Λέφσκι Σόφιας: Κακή αμυντική λειτουργία για την Λέφσκι, εξάλλου η πρόκριση είχε γρήγορα κριθεί.

ΑΕΚ: Δεν απογοήτευσε κανείς για την ΑΕΚ, ήταν όλοι σοβαροί και πειθαρχημένοι.

Κοουτσάρισμα:

Λέφσκι Σοφίας (Χούμπτσεφ): Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης η ομάδα του, εξάλλου το σκορ του πρώτου αγώνα έχριζε ως απόλυτο φαβορί την λαρνακιώτικη ομάδα.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Με δύο νίκες η ομάδα του προκρίθηκε άνετα στην επόμενη φάση και βλέον βλέπει τον επόμενο αντίπαλο.

Διαιτησία (Γκλεν Ναϊμπεργκ)Δεν αντιμετώπισε δυσκολίες ο Σουηδός διαιτητής.

Λέφσκι Σοφίας: Μιγιάτοβιτς, Γκοράνοφ, Νεϊντένοφ, Παουλίνιο, Ρομπέρτα, Ρέις, Τίαμ (Γιουρούκοφ 5'), Κοστόφ (Μάζουρεκ  52'), Ιβάνοφ, Ράινοφ, Σ. Ιβάνοφ (Ντιμιτρόβ  68')

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς (Ταντί 70'), Μοϊσόφ, Ακοράν, Τρισκόφσκι, Ραούλ (Τέτε 54'), Χέφελ, Γκονζάλεζ, Σάστρε, Κάσες (Τολεμές 76'), Γιάννου

Σκόρερς: -/ Τρισκόφσκι (4)

Κίτρινες Κάρτες:  Ιβάνοφ, Γκοράνοφ, Ράινοφ, Γιουρούκοφ / Ραούλ, Ταντί