Νίκη εξάδας η ΑΕΚ, έμπλεξε η ΑΕΛ

Πολύτιμη νίκη για τους λαρνακείς

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ που επικράτησε της ΑΕΛ με 3-1 στην ΑΕΚ Αρένα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν ο Τρισκόφσκι με δύο πέναλτι και ο Ακοράν, ενώ για την ΑΕΛ είχε ισοφαρίσει ο Χουράδο λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό.

Στο 15’ ο Βοζίνια έκανε κακή έξοδο με αποτέλεσμα να παραχωρήσει πέναλτι στην ΑΕΚ και ο Τρισκόφσκι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-0.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αρκετά εξαιτίας των πολλών και σκληρών μαρκαρισμάτων και από τις δυο ομάδες.

Η ΑΕΛ προσπάθησε σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, αλλά η καλύ αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων τους στέρησε την δυνατότητα να κάνουν κάτι αξιόλογο επιθετικά.

Ωστόσο στο 40’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μαέ έκανε το τακουνάκι και ξεγέλασε την άμυνα της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα ο Χουράδο να κάνει από κοντά το 1-1.

Στο 52ο λεπτό ο Κυριάκου ανέτρεψε τον Τάντι μέσα στην περιοχή και έτσι ο Τρισκόφσκι σκόραρε για άλλη μια φορά από τα 11 βήματα κάνοντας το 2-1 για την ΑΕΚ.

Στην συνέχεια η ΑΕΛ προσπάθησε κυρίως με τον Αβραάμ να δημιουργήσει προϋποθέσεις για το γκολ της ισοφάρισης αλλά η άμυνα της ΑΕΚ αντιμετώπιζε την κάθε φάση.

Στο 77’ η ΑΕΚ έφτασε και σε τρίτο γκολ με τον Ακοράν ο οποίος στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν τρεις μήνες έκανε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής το 3-1 για την ΑΕΚ.

Διακρίθηκαν: Άλλα δύο γκολ για τον Τρισκόφσκι και τα δύο από τα έντεκα βήματα και συνεχίζει να οδηγεί την ΑΕΚ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Ακοράν, στην επιστροφή του στους αγωνιστικούς χώρους. Για την ΑΕΛ το πάλεψε αρκετά ο Αβραάμ/

Απογοήτευσαν: Λάθος η απόφαση του Βοζίνια να κάνει έξοδο και να παραχωρήσει πέναλτι στην ΑΕΚ, κάνοντας ένα αχρείαστο φάουλ στον Ιωάννου.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Τρισκόφσκι (Ακοράν 66'), Τέτε (Κωνσταντίνου 87'), Χέφελ, Φιόλιτς (Γκονσάλεθ 46'), Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Πλάνας, Σάστρε

ΑΕΛ: Βοζίνια, Αντρέ, Γαστανιάγα (Τόρες 76'), Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (Ράσο 57'), Χουράδο, Κυριάκου (Τεισέιρα 78'), Γουίλερ

Σκόρερς: Τρισκόφσκι (2), Ακοράν / Χουράδο

Κίτρινες Κάρτες:  Τάντι, Σάστρε, Τέτε / Χουράδο, Αντρέ