Ο ήλιος ανέτειλε για την ΑΕΚ… στο «Αλφαμέγα»!

Μεγάλο διπλό για την ΑΕΚ, που κέρδισε εκτός έδρας τον Απόλλωνα (0-1) και πάει στη διακοπή με άλλο αέρα

Μεγάλο, παλικαρίσιο διπλό πήρε η ΑΕΚ μέσα στο «Άλφαμέγα» επικρατώντας με 1-0 του Απόλλωνα για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο νέο γήπεδο Λεμεσού και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από τις 21 Οκτωβρίου. Η ομάδα της Λάρνακας με μία καλή εμφάνιση, φρόντισε να κρατήσει το μηδέν και με το «χρυσό» γκολ του Σολ στο 41’ ο ήλιος ανέτειλε για τους «κιτρινοπράσινους». Ο Απόλλωνας δεν είχε άσχημη εμφάνιση, δημιούργησε ευκαιρίες, όμως του έλειψε το γκολ για αυτό και δεν πήρε κέρδος από το παιχνίδι. Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ ανέβηκε στους 16 βαθμούς στην 8η θέση, ενώ ο Απόλλωνας έμεινε στην 6η θέση στους 18 βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός και με το «καλημέρα» χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ. Στο 2ο λεπτό μετά από αντεπίθεση, ο Φαράζ έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας, βρέθηκε απέναντι από τον Λέουβενμπεργκ, έκανε το πλασέ όμως ο Ολλανδός κίπερ έκανε τεράστια απόκρουση, κρατώντας το 0-0.

Ο Απόλλωνας σημείωσε την πρώτη του μεγάλη φάση στο 7ο λεπτό με τον Βάργκας να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Η ομάδα του Μιλόγεβιτς εννέα λεπτά μετά στο 16’ έχασε τεράστια ευκαιρία, μπαλιά του Κοστάκε, κεφαλιά του Τέκιε από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα έξω με κεφαλιά.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την ΑΕΚ να προσπαθεί και αυτή να κρατήσει μπάλα, όμως η επόμενη καλή ευκαιρία που σημειώθηκε ήταν για τον Απόλλωνα, με τον Κοστάκε στο 33’ να παίρνει μπάλα εντός περιοχής, έκανε το σουτ, όμως ο Πίριτς ήταν στη σωστή θέση και μάζεψε.

Εκεί που ο Απόλλωνας πατούσε καλύτερα στο ματς, η ΑΕΚ κόντρα στη ροή του αγώνα κατάφερε να σκοράρει. Στο 41’ μετά από μπαλιά του Γκαρσία, ο Σολ με κεφαλιά κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ένα λεπτό μετά ο Απόλλωνας έχασε τεράστια φάση να σκοράρει και να ισοφαρίσει με τον Μάρκες, ο οποίος εντός περιοχής από καλή θέση έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και έτσι το πρώτο μέρος έληξε με 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά και στο ξεκίνημα σημείωσε τρεις φάσεις, μια μονή και μια διπλή. Στο 48’ ο Μάρκες έκανε το σουτ, ο Πίριτς ήταν στη θέση που έπρεπε και μπλόκαρε. Στο 49’ χάθηκε τεράστια διπλή φάση για τους γηπεδούχους, ο Κολ μέσα από την περιοχή μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, έκανε το σουτ, ο Πίριτς έσωσε, στη συνέχεια της φάσης έγινε σέντρα του Τέκιε, κεφαλιά του Μάρκες, η μπάλα πάνω από την εστία του τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

Στο 53’ σημειώθηκε νέα τεράστια φάση για τον Απόλλωνα, ο Κοστάκε απέναντι από τον Πίριτς έστειλε την μπάλα έξω.

Μετέπειτα κόπασε το ξέσπασμα του Απόλλωνα που δεν συνοδεύτηκε με γκολ, με την ΑΕΚ να ανεβαίνει και στο 67’ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, μπαλιά στον Σολ, ο Ισπανός με κεφαλιά από πολύ κοντά στέλνει την μπάλα έξω.

Στα τελευταία λεπτά ο Απόλλωνας κρατούσε περισσότερο μπάλα, ψάχνοντας την ισοφάριση, ενώ η ΑΕΚ κλείστηκε στα καρέ της για να κρατήσει τη νίκη.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ΑΕΚ κράτησε το 1-0 υπέρ της, παίρνοντας ένα τεράστιο «διπλό»

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Ταρίκουα, Άδωνη, Εκπολό, Γιούρτσεβιτς, Τέκιε, Κολ, Βαλμπουενά, Κοστάκε, Βάργκα, Μάρκες.

Στον πάγκο: Λοίζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Αμπντουραχίμι, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαίν, Ποντικός, Σπόλιαριτς, Φιλιώτης.

ΑΕΚ: Πίριτς, Ντιούνκου, Τόμοβιτς, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Πονς, Λέδες, Ντίμερς, Γκιούρσκο, Φαράζ, Σολ.

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Γκαλιόλο, Τόνγκια, Τρισκόφσκι, Λόπες, Μιλίτσεβιτς, Γκάμα, Καπτούμ, Σάντος, Σάντσες, Μάμας.

Σκόρερ: /41' Σολ

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος
VAR: Zufferli Luca