Ολυμπιακός-ΑΕΚ 2-2: Παλικάρι ο «Τακτακαλάς»(vid)

«Μαυροπράσινοι» και «κιτρινοπράσινοι» έμειναν στο 2-2, σε ένα απίστευτο παιχνίδι

Με ένα φοβερό αγώνα ξεκίνησε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ να προσφέρουν τρομερό θέαμα.

Πραγματικά το ματς τα είχε όλα, από κόκκινες κάρτες, μέχρι πέναλτι.. ακόμα και γκολάρα με ψαλιδάκι! Στιγμή του αγώνα φυσικά η ισοφάριση σε 2-2 από τον Αγιτέ με ένα γκολ που όλοι αξίζει να το δείτε. Κατώτερη των προσδοκιών η ΑΕΚ, που όμως αναγκάστηκε να αμυνθεί λόγο το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε με την αποβολή του Τέτε. Παλικάρι ο Τακτακαλάς πήρε τον βαθμό αλλά άξιζε το τρίποντο.

Σε χαμηλούς ρυθμούς ξεκίνησε ο αγώνας, με τις δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο να δυσκολεύονται να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Στο 17’ ο Κάσες εκμεταλλευόμενος το ριμπάουντ από την ασταθή απόκρουση του Κίρεφ, βρήκε δίκτυα και έγραψε το 0-1. Μέχρι εκείνη την στιγμή δεν υπήρχε καμία απειλή για τις δύο άμυνες. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 20’ έχασε μια τεράστια ευκαιρία με τον Αγιτέ να αστοχεί από πολύ κοντινό σημείο, ενώ το σουτ του Ακόστα στο 22’ μάζεψε εύκολα ο Τόνιο. Ενώ ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ανέβει, ο Τρισκόφσκι κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε και έκανε το 0-2, δίνοντας πολύ σημαντικό προβάδισμα στην ομάδα του. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως, ήρθε ο Ζαχαρίου να εκμεταλλευτεί την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπιλάλ και με ψυχραιμία μείωσε και έβαλε ξανά το ματς την ομάδα του Τακτακαλά. Οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για οφσάιντ του Ζαχαρίου, είναι όμως μια πραγματικά πολύ δύσκολη φάση. Στο 38’ οι μαυροπράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν είχαμε κάτι αξιοσημείωτο και οι δύο ομάδες πήγαν στο αποδυτήρια με το 1-2.

Δυνατά μπήκαν οι δύο ομάδες στο Β ημίχρονο, με δύο καλά σουτ, ένα για κάθε ομάδα στο πρώτο 5λεπτο. Στο 48’ ο Γιάννου έπιασε ένα δυνατό σουτ, το οποίο κατέληξε ψηλά, ενώ στο 50’ το δυνατό σουτ του Μπιλάλ, πήγε στην αγκαλιά του Τόνιο. Στο 51’ ο Τέτε σωστά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για κτύπημα σε αντίπαλο και άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές. Ο Ολυμπιακός μετά την αποβολή του Τέτε ήταν εμφανώς καλύτερος, ενώ ο Πάμπος γύρισε τον σχηματισμό σε 4-4-2, με τον Ντουβεντρού δίπλα στον Αγιτέ. Στο 67’ κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Γιάννου έφυγε μόνος απέναντι από τον Κίρεφ, το πλασέ του όμως πέρασε εκτός. Στο 70’ ο Αγιτέ μας χάρισε μια στιγμή για highlight. Με τρομερό ανάποδο ψαλίδι κάρφωσε τη μπάλα στα δίκτυα και ισοφάρισε σε 2-2! Ο Ολυμπιακός ήταν πραγματικά ασταμάτητος μετά την κόκκινη του Τέτε. Συνεχώς δημιουργούσε προϋποθέσεις για γκολ. Στο 74’ ο Βινίσιους σημάδεψε το δοκάρι, μετά από τρομερό συνδυασμό των γηπεδούχων. Ο ρυθμός έπεσε και το σκορ δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν από ένα βαθμό.

Διακρίθηκε: Τις εντυπώσεις έκλεψε η ομάδα του Τακτακαλά. Γκολ σπάνιας ομορφιάς από τον Αγιτέ, ο Βινίσιους έδωσε αρκετές βοήθειες με την είσοδο του στον αγώνα.

Απογοήτευσε: Γενικότερα η ΑΕΚ παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Ο Τρισκόφσκι δεν ήταν όπως τον συνηθίσαμε, παρά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Κοουτσάρισμα:

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): 4-3-3 για τον Πάμπο, ο οποίος δεν μπήκε φοβισμένα και ήθελε να δει στα μάτια την αντίπαλο. Μετά την κόκκινη του Τέτε γύρισε σε ένα 4-4-2 έτσι ώστε να δώσει βοήθειες στον προωθημένο Αγιτέ.

Ιμάνολ Ιδιάκεφ (ΑΕΚ): 3-5-2 για τον Ιδιάκεφ, φυσιολογικά μετά την αποβολή του Τέτε αποφάσισε να αμυνθεί.

Ολυμπιακός: Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κικο, Ακόστα(87' Νανίσιο), Οικονομίδης(72' Βινίσιους), Ζαχαρίου, Χαμντί(68' Κά), Ντουβεντρού, Αγιτέ

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονσάλες, Γκαρσία, Πλάνας, Θάντι, Τέτε, Σάστρε, Κάσες, Σπόλιαριτς(64' Ραούλ Ρουίζ), Γιάννου(79' Τρουγιόλς), Τρισκόφσκι(90' Φλοριάν)

Σκόρερς: 31' Ζαχαρίου, 70' Αγιτέ/17' Κάσες, 27' Τρισκόφσκι

Κίτρινες Κάρτες: Αγιτε/Τρισκόφσκι, Κάσες

Κόκκινες Κάρτες: -/Τέτε

Διαιτητής: Ιωάννης Αναστασίου