Ομόνοια - ΑΕΚ: 0-2: Νίκησε και βλέπει μόνο ψηλότερα(vid)

Οι πράσινοι έχασαν και τις τελευταίες ελπίδες που είχαν να πλησιάσουν την 4η θέση

Σημαντική νίκη πέτυχε απόψε η ΑΕΚ στο ΓΣΠ απέναντι στην Ομόνοια στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 78΄ με τον Τρισκόφκσι ο οποίος «γύρισε» ωραία τον Βύντρα και με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μεχίας, ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Γιάννου στο 89ο λεπτό με πλασέ εντός περιοχής.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για την Ομόνοια στο 12ο λεπτό. Ο Ραμίρεζ δέχτηκε ωραία κάθετη εντός περιοχής από τον Μότα, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τόνιο. Στο 19΄ ο Μαυρίας εξαπέλυσε ένα δυνατό, ευθύβολο σουτ από πλάγια θέση εκτός περιοχής, αλλά αυτό ανακόπηκε από τα σώματα των αντιπάλων. Στο 23ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν, μετά από φάση διαρκείας, ο Τρισκόφσκι σούταρε με την μπάλα να κατευθύνεται λίγο έξω από την εστία του Μεχίας. Ένα λεπτό αργότερα η Ομόνοια απάντησε με τον Κολοβό που έκανε το πλασέ εκτός περιοχής, αλλά αυτό κατέληξε αδύναμα στα χέρια του Τόνιο. Στο 26΄ ο Γιάννου μπήκε ωραία στην περιοχή και σούταρε όμως ο Μεχίας ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε. Στο 34ο λεπτό οι πράσινοι βρήκαν πολύ καλή στιγμή. Ο Κολοβός έκανε την κοφτή ντρίπλα και στην συνέχεια το σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Τόνιο με εξαιρετική απόκρουση στην γωνιά του έσωσε.

Β΄ Ημίχρονο: Τεράστια φάση είχε η Ομόνοια στο 53ο λεπτό. Ο Κολοβός έφυγε γρήγορα στην επίθεση και βρέθηκε απέναντι στον Τόνιο, αλλά το σουτ του ανακόπηκε με τα πόδια από τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων. Στο 62΄ είχαμε την σπουδαία επέμβαση από τον Μεχίας στο δυνατό σουτ με την μία του Τολεμές εντός περιοχής. Στο 68ο λεπτό ο Ακοράν βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μεχίας. Δύο λεπτά αργότερα ο Κούσουλος έπιασε την κεφαλιά, μετά από σέντρα στην περιοχή, αλλά ο Τόνιο μάζεψε σταθερά. Στο 79ο λεπτό η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Ο Τρισκόφσκι γύρισε ωραία τον Βύντρα και με δυνατό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Μεχίας. Η Ομόνοια απάντησε άμεσα δύο λεπτά μετά όταν ο Ντάρμπισαϊρ αστόχησε από καλή θέση εντός περιοχής. Στο 85΄ ο Μότα πήρε μέτρα με την μπάλα εκτός περιοχής και έκανε το σουτ αλλά αυτό έφυγε πολύ πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε το πολύ άστοχο σουτ του Ατζακούν εντός περιοχής.

Κοουτσάρισμα:

Ιδιάκεθ (ΑΕΚ): Με 3-4-3 παράταξε την ομάδα του ο Ισπανός τεχνικός. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν στα αρχικά στάδια του αγώνα να κυκλοφορήσουν την μπάλα. Στην συνέχεια ανέβασαν απόδοση και βρήκαν μερικές φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να σκοράρουν στο Α΄ μέρος. Στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά, κατάφερε να σκοράρει και να πάρει μία σημαντική νίκη.

Αναστασίου (Ομόνοια): Σε σχηματισμό 4-2-3-1 κατέβασε τους πράσινους ο Ελλαδίτης. Μπήκε πιο δυνατά η Ομόνοια, είχε μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής της μπάλας στο Α΄ μέρος και βρήκε φάσεις με τον Κολοβό κυρίως, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-0. Δεν κατάφερε να σκοράρει στο Β΄ μέρος με αποτέλεσμα να δεχτεί μοιραία την ήττα.

Διακριθέντες:

Ομόνοια: Ο Κολοβός είχε θετική παρουσία, ήταν κινητικός και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα.

ΑΕΚ: Καλό παιχνίδι από τον Τρισκόφσκι που έδειξε την κλάση του στην φάση του γκολ που πέτυχε.

Απογοητεύσαντες:

Ομόνοια: Ο Ντάρμπισαϊρ βρήκε τις φάσεις να σκοράρει αλλά τα τελειώματα και οι επιλογές δεν ήταν οι αναμενόμενες.

ΑΕΚ: Δεν υστέρησε κάποιος σε μεγάλο βαθμό για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτησία: Πέναλτι ζήτησαν οι πράσινοι σε δυο περιπτώσεις, στο 31΄ και στο 43΄ με τον Ραμίρεζ. Στην πρώτη περίπτωση είχαμε υπήρξε κίνηση από τον Καταλά προς τον επιθετικό της Ομόνοιας, όμως ο Τράττου έκρινε ότι αυτή δεν ήταν ικανή να προκαλέσει το πέσιμο. Σε αυτήν του 43΄ ίσως να υπήρξε φάουλ αλλά αυτό έγινε εκτός περιοχής.

Οι ενδεκάδες:

Ομόνοια (Αναστασίου): Μεχίας, Βύντρα (Μόντες 83΄), Κούσουλος, Μότα, Μανρίκε, Σοάρες, Γκόμες, Ατζαγκούν, Μαυρίας (Ντάρμπισαϊρ 69΄), Κολοβός, Ραμίρες

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Τόνιο, Καταλά, Μόισοφ, Γκονζάλες, Αντωνιάδης (Τρουγιόλ 83΄), Σάστρε, Λαρένα (Κάσες 59΄), Σουάρες, Τρισκόφσκι, Γιάννου, Τολεμές (Ακοράν 65΄)

Σκόρερ: - / Τρισκόφσκι (78΄), Γιάννου (90΄)

Κίτρινες κάρτες: - / Αντωνιάδης, Σάστρε, Μόισοφ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου