Ρεσιτάλ των...άσων

Σισκόφσκι και Μολ...κατέβασαν ρολά και έδωσαν από ένα βαθμό

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής, Δόξα και ΑΕΚ εξήλθαν ισόπαλες 0-0. Πρωταγωνιστές στο Μακάρειο ήταν οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων, Σισφκόφσκι και Μολ, οι οποίοι είπαν «όχι» στις εκτελέσεις πέναλτι των Τρισκόφσκι (29’) και Σαντίκ (54’).

Πολύ καλός ήταν ο ρυθμός του αγώνα, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά τους διαστήματα, ενώ τα πάντα ήταν ανοικτά μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΚ έφτασε τους 31 βαθμούς και παρέμεινε στην 5η θέση, ενώ 26 βαθμούς μετρά πλέον η 6η Δόξα.

Καλύτερη η ΑΕΚ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι Λαρνακέις υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας, ενώ έχασαν τις περισσότερες και πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι σημειώθηκε στο 7’, όταν ο Σαντίκ επιχείρησε να σκοράρει ένα απίστευτο γκολ. Ο Φινλανδός είδε τον Μολ εκτός εστία και από την μέση του γηπέδου προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα! Η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Ένα λεπτό αργότερα είχαμε την πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων. Ο Σούτερντεν έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Τρισκόφσκι με πλασέ στην κίνηση, έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 18’ είχαμε την πρώτη τελική στο στόχο, με ένα δυνατό σουτ του Κίκας εκτός περιοχής, το οποίο όμως μπλόκαρε ο Μολ.

Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, καθώς οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για κράτημα του Μέσκα πάνω στον Σπιρόφσκι εντός περιοχής.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Τρισκόφσκι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας. Ο Σισκόφσκι δεν έπεσε και ως εκ τούτου κατάφερε να αποκρούσει! Στην επαναφορά της φάσης ο Τρισκόφσκι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Παρά το χαμένο πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να πιέζουν.

Στο 36’ είχαμε μια άστοχη κεφαλιά του Λαφράνς εντός περιοχής, ενώ στο 40’ ο Σπιρόφσκι με μια εξαιρετική κάθετη πάσα, βρήκε τον αμαρκάριστο Ακοράν εντός περιοχής. Ο Ισπανός έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Οι Λαρνακείς έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Νάντο στο 46’. Ο Ισπανός γύρισε εντυπωσιακά τη μπάλα πάνω από τον Άδωνη και έκανε το σουτ στην κλειστή εστία του Σισκόφσκι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μακρής ανενόχλητος εντός περιοχής έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Εντελώς διαφοροποιημένο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, κράτησαν περισσότερο μπάλα και έχασαν μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε μόλις στο πρώτο λεπτό, με τον Σπιρόφσκι να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να αναγκάζει τον Σισκόφσκι να διώξει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 52’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, Θεουλή Χρυσοβαλάντης, έδειξε την άσπρη βούλα για παράβαση του Λαφράνς πάνω στον Σαντίκ. Ο Φινλανδός ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Μολ κατάφερε να απκρούσει! Επίσης ο Ελβετός είπε όχι και στο σουτ που έκανε ο Ασαμόα από κοντινή απόσταση, ενώ στη συνέχεια αμυντικός της ΑΕΚ έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Τραιτσέφσκι.

Ακριβώς στο επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση, η μπάλα έφτασε στον Ακοράν, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής, όμως ο Σισκόφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 65’ ο Οικονομίδης με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Μολ σε νέα επέμβαση, ενώ η επόμενη καλή σημειώθηκε στο 85’ και άνηκε στους γηπεδούχους. Πιο συγκεκριμένα, ο Εγγλέζου με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος μέχρι το τέλος, όμως δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ και έτσι το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Highlight: Οι αποκρούσεις πέναλτι από τους Σισκόφσκι και Μολ.

ΔΟΞΑ (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Γκίλσον (46' Ασαμόα), Ολιβέιρα (71' Καλό), Σαντίκ, Οικονομίδης (90' Μπόλιεβιτς), Χριστοφή, Τραϊσέφσκι, Άδωνη, Μέσκα, Κίκας (82' Γκλίσιτς).

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Μολ, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι (68' Χάουγκεν), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Νάντο (76' Τολεμές), Χέιτλι, Σούτερντεν, Γκονθάλεθ, Μακρής (62' Ταντί), Λαφράνς (76' Μοισόφ).

Σκόρερ: - / -

Κίτρινες: 28' Μέσκα (3η), 31' Γκίλσον (3η), 75' Άδωνη / 64' Λαφράνς, 83' Μοισόφ, 84' Τολεμές (3η), 86' Σούτερντεν.

Διαιτητής: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.