Στο Euro ο Τρισκόφσκι και η παρέα του! (vid)

Κέρδισαν την Γεωργία μέσα στην Τιφλίδα!

Την πρόκριση της στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος εξασφάλισε η Εθνική Σκοπίων, η οποία επικράτησε της Γεωργίας στην Τιφλίδα με σκορ 0-1.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε ο Γκόραν Πάντεφ στο 57' με υπέροχο πλασέ, έπειτα από συνεργασία με τον Ελμάς.

Μεγάλη απογοήτευση για την Γεωργία, η οποία είδε τον Τορνίκε Οκριασβίλι να χάνει μερικές σπουδαίες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως πέρα τούτου δεν κατάφερε κάτι ιδιαίτερο στην επανάληψη. Βασικός και ο Λόρια στην εστία. Νταουσβίλι και Κβιλιτάια δεν αγωνίστηκαν καθόλου.

Ως αλλαγή αγωνίστηκαν οι Σπιρόφσκι και Τρισκόφσκι της ΑΕΚ στον αγώνα, οι οποίοι είδαν την Εθνική τους ομάδα να προκρίνεται σε μεγάλη διοργάνωση για πρώτη φορά στην ιστορία της.

Στον πάγκο έμειναν οι Μπογκατίνοφ του Εθνικού και Σισκόφσκι της Δόξας.