Το πρώτο...διπλό με Σοφρώνη

Άνετη επικράτηση της ΑΕΚ στο Δασάκι

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ που επικράτησε άνετα του Εθνικού στο Δασάκι με 0-3 στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Τα γκολ για τους λαρνακείς σημείωσαν οι Ναράνχο με κεφαλιά και πέναλτι και ο Φλοριάν λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Πολύ κοντά στο γκολ έφτασε η ΑΕΚ στο 1ο μόλις λεπτό του αγώνα. Ο Μπογκατίνοφ είχε τις απαντήσεις στην κεφαλιά του Ναράνχο και το κοντινό σουτ του Ιωάννου μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα.

Στο 22’ ο Εθνικός απείλησε με τον Κονέ ο οποίος κατέβασε ωραία την μπάλα και έκανε το σουτ αλλά μάζεψε ο Τόνιο.

Σο 29’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με την καρφωτή κεφαλιά του Ναράνχο μετά την σέντρα του Ιωάννου από τα αριστερά. Λίγα λεπτά μετά η πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Ιωάννου αποκρούστηκε από τον Μπογκατίνοφ.

Στο 57’ η ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της με τον Ναράνχο ο οποίος σκόραρε από την άσπρη βούλα μετά την παράβαση του Χουντόμπιακ στον Ακοράν και έκανε το 0-2 για τους λαρνακείς.

Στο 81’ οι κιτρινοπράσινοι καθάρισαν το παιχνίδι με το κοντινό πλασέ του Φλοριάν μετά το γύρισμα του Φερνάντες και έκανε το 0-3.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες.

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός (Παπαγεωργίου 58'), Κ.Ηλία, Μιγκελίτο (Χαραλάμπους 68'), Μ.Ηλία (Κοστόφσκι 58'), Ντέιβισον, Ντόλεζαλ (Ιωάννου 46'), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Χριστοφή, Κονέ

ΑΕΚ: Τόνιο, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Σπιρόβσκι, Ακοράν (Σπόλιαριτς 79'), Φερνάντες, Γκονζάλες, Ιωάννου, Ναράνχο, Μακρής (Φλοριάν 75'), Μοϊσόφ (Tόρες 84')

Σκόρερς: -/ Ναράνχο (2), Φλοριάν

Κίτρινες Κάρτες:  Περατικός, Χριστοφή / Φερνάντες