Τον κέρασε ψύχρα

Η ΑΕΚ σφηνώνει 6άδα και ο ΑΠΟΕΛ αποτραβιέται από τους πάνω

Έχασε την ευκαιρία ο ΑΠΟΕΛ να μειώσει την απόσταση από την κορυφή μετά την ήττα της Ανόρθωσης, καθώς ηττήθηκε με 1-0 από την ΑΕΚ στην Αρένα χάρις το γκολ του Χέφελ από το πρώτο ημίχρονο.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον ΑΠΟΕΛ να κρατάει περισσότερο την μπάλα στην κατοχή του. Η πρώτη φάση στο ματς ήταν στο 5ο λεπτό όταν από το κόρνερ του Ντε Βινσέντι, ο Γέφτοβιτς έκανε το πλασέ, αλλά ήταν αδύναμο και έτσι μάζεψε ο Τόνιο.

Στο 13’ ο Θωμάς Ιωάννου επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια, στην πρώτη αξιόλογη φάση των γηπεδούχων. Στο 27’ φάνηκε να υπάρχει χέρι του Γουίλερ μέσα στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, δεν δόθηκε κάτι.

Στο 32’ η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ. Αρχικά ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει στον Βούρο και στην συνέχεια να βρίσκει το δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Χέφελ με δυνατό πλασέ έκανε το 1-0.

Στο 40’ ο Τρισκόφσκι έκανε καλό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε για λίγο δίπλα από το δοκάρι του Μπέλετς. Στο 43’ ο Ναράνχο επιχείρησε πολύ καλή εκτέλεση φάουλ, ωστόσο Μπέλετς έδιωξε με γροθιές στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Με διάθεση μπήκε στο 2ο ημίχρονο ο ΑΠΟΕΛ ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης, με πρώτη καλή στιγμή την κεφαλιά του Πάβλοβιτς μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ντε Βινσέντι, αλλά ήταν άστοχη.

Στο 66΄οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν την καλύτερη τους φάση μέχρι εκείνο το σημείο με την κεφαλιά του Πάβλοβιτς, με την μπάλα να περνάει για πολύ λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ απείλησε ελάχιστα με την ΑΕΚ να κρατάει το υπέρ της σκορ σχετικά εύκολα και να παίρνει μια πολύ μεγάλη και σημαντική νίκη.

Διακρίθηκαν: Πολύ καλό ματς από τον Ακοράν, μαζί του η ΑΕΚ είναι πολύ πιο δυνατή και φάνηκε πόσο της έλειψε στο διάστημα που ήταν εκτός. Αλάνθαστη η αμυντική λειτουργία των κιτρινοπράσινων, παρόλο που απειλήθηκαν ελάχιστα από τον ΑΠΟΕΛ.

Απογοήτευσαν: Κακό ματς από τους Βιντιγκάλ-Γέφτοβιτς, πολύ ανούσιοι και άχρωμοι στο παιχνίδι τους, δεν πρόσφεραν τίποτα στην ομάδα τους. Στην μετριότητα κινήθηκε γενικότερα ο ΑΠΟΕΛ που δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ανόρθωσης, ενώ έμεινε και πάλι άσφαιρος.

ΑΕΚ: Τόνιο, Τρουγιόλς, Ακοράν, Τρισκόφσκι (Κιβενί 90'), Χέφελ, Φερνάντεζ (Τέτε 35'), Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Σάστρε, Γκολομπάρτ, Ναράνχο (Σπόλιαριτς 83')

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντε Βινσέντι (Χαλένιους 77'), Τάμαρι (Βιντιγκάλ 20'), Μάτιτς, Πάβλοβιτς, Βούρος, Γένσεν, Μακρής (Μερκής 60'), Γουίλερ, Ιωάννου, Γέβτοβιτς

Σκόρερς: Χέφελ /-

Κίτρινες Κάρτες:  Χέφελ, Γκονζάλεζ, Σάστρε, Τρουγιόλς, Κιβενί / Ντε Βινσέντι, Γουίλερ, Μάτιτς, Σάβιτς, Μερκής