Τρένο, πρώτη και αήττητη!

Με το πρώτο του Ρομό η ΑΕΚ έφτασε στη 5η συνεχόμενη νίκη της

Μπορεί να μην έκανε το καλύτερό της παιχνίδι σήμερα η ΑΕΚ αλλά πήρε το ζητούμενο από τον Εθνικό και νίκησε 1-0 με γκολ του Ρομό στο 64ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι δεν έκανα καμία αξιόλογη φάση και δικαιολογημένα δεν πήραν κάποιο βαθμολογικό κέρδος από τον σημερινό αγώνα.

Α’ Μέρος

Χωρίς τη μεγάλη και κλασσική φάση ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα.

Ο Εθνικός προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ, με κάποιες μακρινές σέντρες μέσα στη περιοχή, χωρίς όμως κάποιο αποτέλεσμα.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι δημιούργησαν μόλις δυο ευκαιρίες με τη πρώτη να γίνεται στο 13ο λεπτό του αγώνα με δυνατό σουτ από τον Φαράζ που κατέληξε στο εξωτερικό των διχτύων του Μπογκατίνοφ. Η δέυτερη ευκαιρία ήρθε στο 31ο λεπτό, μετά την εκτέλεση φάουλ, ένα σουτ του Τριτσκόφσκι μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Μια αναγκαστική αλλαγή έγινε για την ομάδα του Εθνικού, αφού ο Χουντόμπιακ στραβοπάτησε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει. Τη θέση του πήρε ο Κουμής.

Β' Μέρος

Συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, αφού για αρκετά λεπτά δεν είδαμε κάποια φάση από τις δύο ομάδες.

Ο Εθνικός προσπάθησε ξανά να δημιουργήσει φάσεις αλλά δεν κατάφερνε να φτάσει μέσα στη περιοχή της ΑΕΚ, και έτσι τις περισσότερες φορές έκαναν μακρινές σέντρες, χωρίς όμως κάποια καλή κατάληξη. Μοναδική αξιόλογη φάση ήρθε στο 85ο λεπτό μέσα στη περιοχή της ΑΕΚ η οποία έμεινε ημιτελής, και στη κατάληξή της έφερε κόρνερ το οποίο δεν έφερε αποτέλεσμα.

Στο 62ο λεπτό έγινε η 4η αλλαγή για την ΑΕΚ με τον Ρομό να εισέρχεται στο γήπεδο και δυο λεπτά μετά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βενεζουελάνος πήρε τη πρώτη κεφαλιά, σημάδεψε το δοκάρι αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε και πάλι πάνω του και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0.

Έτσι η ΑΕΚ πήρε τη 5η συνεχόμενη της νίκη και έφτασε στους 20 βαθμούς, αφήνοντας τον Εθνικό για ακόμη μια αγωνιστική χωρίς βαθμολογικό κέρδος.

Ενδεκάδες

ΑΕΚ: Τούμπας, Γκουστάβο, Τριτσκόφσκι, Φαράζ(Τιάγκο 46'), Γκαρθία (Τάντι 46'), Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα(Γκονζάλεζ 79'), Ντάρμπισαϊαρ (Ρομό 62'), Τόμοβιτς, Γκιούρτσο(Ακοράν 46')

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Άδωνη, Κ.Ηλία(Μ.Ηλία 69'), Ασούμπρε(Ελουντού 69'), Αράζ(Ιωάννου 46'), Χουντόμπιακ (Κουμής 37'), Κυπριανού, Φόλπρεχτ, Ταράσοφς, Φλοριάν

Σκόρερ: Ρομό 64' /-

Κίτρινες: Τόμοβιτς 53' / Αράζ 30', Ασούμπρε 55'