Αγχώθηκε αλλά πήρε τη νίκη η ΑΕΛ

Η ομάδα της Λεμεσού εξασφάλισε άλλο ένα τρίποντο, βυθίζοντας περαιτέρω τον Οθέλλο

Η ΑΕΛ επικράτησε με 3-2 του Οθέλλου στο στάδιο «Αλφαμέγα» και ανέβηκε στους 47 βαθμούς. Το «πάλεψε» στο τέλος ο Οθέλλος για θετικό αποτέλεσμα αλλά δεν τα κατάφερε με τις πιθανότητες του για παραμονή να είναι ελάχιστες.

Α' Μέρος

Η ομάδα του Αλέξη Γαρπόζη από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και αυτό φάνηκε και με το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο 12ο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Παπαφώτη να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να κτυπάει σε αμυντικό του Οθέλλου και να καταλήγει στα δίχτυα.

Ο ρυθμός του αγώνα ήταν αρκετά καλός με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπους για να γίνουν απειλητικές. Στο 30ο λεπτό ο Μορείρα λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο με δυνατό σουτ νίκησε τον Παναγιώτου και έγραψε το 2-0.

Ο Οθέλλος προσπάθησε να αντιδράσει και στο 41ο λεπτό πλησιάσε στην μείωση του σκορ με τον Σανγκαρέ να αποφεύγει τον Ανέστη και να κάνει το πλασέ αλλά ο Φραντζής έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Η ΑΕΛ δεν σταμάτησε στα δύο γκολ καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου σημειώσε και τρίτο με τον Αντρέου να δέχεται την πάσα από τον Μορέιρα και με πλασέ απο πολύ κοντά έγραψε το 3-0.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΛ να προηγείται με 3-0 του Οθέλλου.

Β Μέρος

Ο Οθέλλος είχε την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο στο 51ο λεπτό με τον Ναρντίνι να κάνει το πλασέ μέσα στη περιοχή αλλά να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από την εστία του Ανέστη.

Ο ρυθμός του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχε καμία σχέση με αυτό του πρώτου καθώς η ΑΕΛ έριξε αρκετή ταχύτητα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 75ο λεπτό με τον Χριστοδούλου να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και να νικάει τον Ανέστη.

Στο 82ο λεπτό η ομάδα της Αθηαίνου μειώσε περισσότερ στο σκορ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι . Ο Κατσιατής με ωραία ατομική ενέργεια μέσα στη περιοχή έκανε το σουτ και σημειώσε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του.

Ο Οθέλλος προσπάθησε στα τελευταία λεπτά για το γκολ της ισοφάρισης αλλά η ΑΕΛ τελικά πήρε τη νίκη και ανέβηκε στους 47 βαθμούς.

ΑΕΛ: Ανέστης, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Ανδρέου, Παπαφώτης (69′ Νεοφύτου), Σέρνιτς, Σιλβέστρος (69′ Χριστοδούλου), Μίντσεφ (80′ Μόρσεϊ), Τζάλμα, Θεμιστοκλέους (29′ Μορέιρα), Κα (69′ Παναγή)

Στον πάγκο: Oλιβέιρα, Μορέιρα, Μαρς, Μόρσει, Μακρής, Κολιάς, Ζαχαρία, Νεοφύτου, Κάνο, Χριστοδούλου, Γενεθλίου, Παναγή

Οθέλλος:  Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Χριστοδούλου (88′ Κυριάκου), Mπραμπίγια (72′ Ιωάννου), Σανγκαρέ (46′ Σούτο), Κατσιατής, Ανάνγκ, Πιχ (46′ Χατζηπασχάλης), Κορίνους (46′ Καστάνας)

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Μαλλούρη, Κ.Κυριάκου, Σούτο, Καστάνας, Χατζηπασχάλης, Παυλή, Σλάβικ, Μαισουράντζε, Μιτσής, Ιωάννου

Σκόρερ: 12'Παπαφώτης,30' Μορέιρα,45+Αντρέου/75' Χριστοδούλου,82'Κατσιατής

Κίτρινες: Μεντόγεβιτς/Ανάνγκ,Χριστοδούλου