Ανεβασμένη και πρώτη

Προσωρινά στην κορυφή η ΑΕΛ

Η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ έφτασε στη τρίτη φετινή της νίκη, αφού κέρδισε στο Τσίρειο την Καρμιώτισσα με 3-1. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο Ντανίλο στο 15, όμως ο Ίσμαίλ Σάσι στο 17 έφερε το ματς στα ίσα. Το 1-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στο 55’ της επανάληψης ο Τόρες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο Μαέ στο 87’ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Α' Ημίχρονο

Η ΑΕΛ ξεκίνησε τον αγώνα με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ. Χαρακτηριστικό ότι τα πρώτα 15 λεπτά οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού μέτρησαν τρεις τελικές στον στόχο. Η πρώτη καταγράφηκε στο 6ο λεπτό του αγώνα όταν ο Μπουνόζα έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Καϊρίνος ήταν σε ετοιμότητα. Στο 13’ ο Αντωνίου έπιασε νέα κεφαλιά για την ομάδα του χωρίς όμως να δημιουργήσει προβλήματα στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Η τρίτη τελική στον στόχο για την ΑΕΛ ήταν και η φαρμακερή αφού από εκεί προήλθε και το γκολ που άνοιξε το σκορ στο Τσίρειο. Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Ντανίλο που με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Οι φιλοξενούμενοι κόντρα στη ροή του αγώνα, απάντησαν άμεσα με γκολ του Ίσμαιλ Σασί στο 17’. Ο Μ. Σασί έκανε το γύρισμα στη μεγάλη περιοχή του Βοζίνια, ο Ρομό έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στον Ίσμαιλ Σασί, που από πολύ ευνοϊκή θέση έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις. Μετά το γκολ του Σασί ο ρυθμός του αγώνα έγινε πολύ γρήγορος.

Οι γηπεδούχοι μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου συνέχισαν να είναι η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς όμως να καταφέρουν πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν ακόμη δύο τελικές προσπάθειες με τους Παπαφώτη και Μπουνόζα. Ο Καϊρίνος συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε στα προηγούμενα παιχνίδια φώναξε παρών και στις δύο περιπτώσεις.

Άξιο αναφοράς ότι στο 30΄του αγώνα ο Έουλερ αποχώρησε ως τραυματίας, με τον Μπρούνο Σάντος να περνά στη θέση του. Ο Σάντος που έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της ΑΕΛ για τον θεσμό του πρωταθλήματος.

Β' Ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά χαρακτηρίζονται από ορισμένες αντιπαραθέσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών με αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια φάση.
Η πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη μετουσιώθηκε σε γκολ και άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Τόρες πήρε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε την προσποίηση στον Χρίστου και στη συνέχεια έκανε το σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίκτυα. Στη φάση του γκολ ο Ισπανός τραυματίστηκε και ανάγκασε τον προπονητή του να κάνει δεύτερη αναγκαστική αλλαγή.

Μετά και το τέρμα του Τόρες η ΑΕΛ έλεγχε τον αγώνα και δεν επέτρεψε στον αντίπαλο της να απειλήσει. Άξιο αναφοράς ότι ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν χαμηλότερος σε σχέση με το πρώτο. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Μαέ με σουτ εντός περιοχής. Το γκολ του Βέλγου προήλθε μετά από πάσα του Ριέρα.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους επτά βαθμούς και ανέβηκε προσωρινά στη κορυφή, ενώ η Καρμιώτισσα έμεινε στους δύο βαθμούς.