Και «μισή» ενίκα

Κόντρα σε όλους και σε όλα η ΑΕΛ είναι στην 3η θέση

Η ΑΕΛ κατάφερε να φθάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στην Πάφο. Τι και αν είχε ένα σορό απουσίες, τι και αν οι φήμες (ακόμη και για επιταγές) βάραιναν το κλίμα, τι και αν η Ανατολική εξέδρα δεν είχε για ακόμη μια φορά κόσμο, κατάφερε να κερδίσει με 2-0 την Πάφο. Πλέον η ΑΕΛ βρίσκεται στην 3η θέση και βλέπει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία, σε αντίθεση με την Πάφο που για ακόμη μια φορά δεν κατάφερε να φθάσει στο ζητούμενο

Οι δυο ομάδες μπήκαν με στόχο να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Η πρώτη φάση στον αγώνα άνηκε στην ΑΕΛ, η οποία στο 11’ κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο από δεξιά και ένα μέτρο έξω απ’ την περιοχή του Ρούντγκο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αβραάμ, ο οποίος δοκίμασε απευθείας να νικήσει τον τερματοφύλακα της Πάφου, στέλνοντας όμως τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Γκαζαριάν έστειλε μια μαγική πάσα προς τον Μηνά Αντωνίου, ο οποίος βρέθηκε σε τετ α τετ, με τον Ρούντγκο να βγαίνει νικητής.

Οι ευκαιρίες της ΑΕΛ, «ξύπνησαν» την Πάφο και στα επόμενα λεπτά ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο 14’ ο Σακό έκανε το γύρισμα στην περιοχή, όμως η προβολή του Βα δεν ήταν καλή. Τρία λεπτά αργότερα ο Πάντσεον εκτέλεσε εξαιρετικά ένα φάουλ από καλή θέση, με τον Βοζίνια να διώχνει δύσκολα. Η φάση όμως δεν μέτρησε καθώς ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, μιας και ο Λαφράνς είχε κάνει κίνηση για προβολή.

Στα επόμενα λεπτά οι δυο ομάδες έκλεισαν σωστά τους διαδρόμους και έτσι η μεγάλη ευκαιρία απουσίασε. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 29’, όταν ο Μηνάς Αντωνίου βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό και η μπάλα έφυγε σε κόρνερ. Στο 38’ ο Αντωνίου βρέθηκε σε νέο τετ α τετ όμως ο Ρούντγκο του είπε και πάλι όχι. Δυο λεπτά αργότερα, ο Γερολέμου δοκίμασε το πόδι του, με τον τερματοφύλακα της Πάφου να μαζεύει, ενώ στο 42’ ο Ιβάν Κάρλος πάτησε περιοχή από πλάγια θέση, έκανε το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο.

Ίδιο το σκηνικό στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με την ΑΕΛ να κρατά περισσότερο τη μπάλα χωρίς όμως τη μεγάλη φάση. Αυτό μέχρι το 56’ όταν ο Αβραάμ εκτέλεσε γρήγορα ένα πλάγιο προς τον Αγκάνοβιτς ο οποίος έκανε μια ντρίμπλα και άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο στην περιοχή, και εν συνεχεία με σουτ έγραψε το 1-0. Η Πάφος ήταν υποχρεωμένη να αντιδράσει, όμως η πρώτη καλή της στιγμή ήρθε με κεφαλιά του Λαφράνς στο 66’ η οποία δεν δημιούργησε κανένα πρόβλημα στον Βοζίνια.

Η Πάφος ήταν υποχρεωμένη να βγει μπροστά για να βρει το τέρμα της ισοφάρισης, κάτι όμως που δημιούργησε χώρους στην ΑΕΛ. Στο 69’ ο Τόρες βρέθηκε στην περιοχή σε καλό σημείο, όμως το σουτ έφυγε ψηλά πάνω απ’ την εστία. Η Πάφος όσο και να προσπαθούσε δεν έβρισκε τους χώρους προς την εστία του Βοζίνια. Αντίθετα η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που έμοιαζε να είναι πιο κοντά στο τέρμα.

Στο 80’ ο Νιλς δοκίμασε το πόδι του από καλό σημείο με τον Ρούντγκο να λέει όχι. Στο επόμενο λεπτό ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε ένα φάουλ από καλή θέση, με τον πορτιέρο της Πάφου να μαζεύει. Και αφού η ΑΕΛ έστειλε το μήνυμα, στο 83’ έφθασε και στο 2-0 με τον Τόρες, ο οποίος πέρασε τον Ρούντγκο και προ κενής εστίας «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Μέχρι το φινάλε του αγώνα η Πάφος κατάφερε να απειλήσει μια φορά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σακό στο 90+2 με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω απ’ την εστία.

ΚΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΕΛ (Κέρκες): Με τετράδα στην άμυνα παράταξε την ομάδα και ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να αναλάβουν την πρωτοβουλία του αγώνα και να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό. Κάποιες διαγώνιες μπαλιές «τρυπούσαν» την άμυνα της Πάφου, όμως στο πρώτο ημίχρονο έλειψε το καλό τελείωμα. Στο δεύτερο ημίχρονο ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του περισσότερη ενέργεια. Αφού βρήκε το πρώτο τέρμα, ο Κέρκες ζήτησε συγκέντρωση και να εκμεταλλευτούν οι ποδοσφαιριστές του, τους κενούς χώρους και βρήκε και το δεύτερο τέρμα.

Πάφος (Κόπιτς): Έδωσε έμφαση στην αμυντική λειτουργία της ομάδας και στο πρώτο ημίχρονο δεν δέχθηκε τέρμα. Το πρόβλημα όμως ήταν πως οι αντεπιθέσεις της ομάδας (στις οποίες επένδυσε ο Κόπιτς) δεν λειτούργησαν στο πρώτο 45λεπτο. Στο δεύτερο ημίχρονο και αφού η ομάδα της Πάφου δέχθηκε τέρμα έβγαλε τον Φιλιώτη και έριξε τον Λουλίνια στο παιχνίδι, ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Στην πορεία έκανε ακόμη πιο επιθετική την ομάδα με την είσοδο του Άλεξ Κωνσταντίνου στη θέση του Λελουκίν. Δεν κατάφερε όμως η ομάδα να βγει μπροστά και μοιραία ήρθε και το δεύτερο τέρμα της ΑΕΛ. Είχε πάντως πολλές απουσίες η Πάφος και αυτό μέτρησε…

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Απ’ τη στιγμή που ο Αγκάνοβιτς βρήκε το τέρμα δεν μπορεί να απουσιάζει απ’ τη σχετική κατηγορία. Θετικός και ο Αβραάμ.

Πάφος: Δύσκολα μπορείς να πεις πως ξεχώρισε κάποιος ποδοσφαιριστής μετά από ήττα με 2-0, όμως το γεγονός πως βάζουμε στην κατηγορία αυτή τον τερματοφύλακα Ρούντγκο λέει πολλά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

ΑΕΛ: Ο Καζαριάν δεν βρέθηκε σε καλό βράδι και είχε αρκετά λάθη. Γι’ αυτό και ήταν η πρώτη αλλαγή του Ντούσαν Κέρκες.

Πάφος: Στην μετριότητα κινήθηκαν πολλοί ποδοσφαιριστές και η ευθύνη για το αποτέλεσμα βαραίνει όλους, όπως και τον προπονητή.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ (Κέρκες): Βοζίνια, Αντρέ, Ράσο, Νιλς, Αβραάμ, Νταβόρ, Αγκάνοβιτς (85' Κυριάκου), Γκαζαριάν (59' Τόρες), Αντωνίου, Γερολέμου, Κάρλος (72' Μαέ)

Πάφος (Κόπιτς): Ρούντγκο, Λαφράνς, Λελουκίν (73' Κωνσταντίνου), Αντωνίου, Φιλιώτης (57' Λουλίνια - 83' Γκοντάρ), Σιρόκ, Πάντσεον, Μπεσάρα, Καμπράλ, Σακό, Βα

Σκόρερς: Αγκάνοβτις, Τόρες / -

Κίτρινες Κάρτες: Αβραάμ, Ράσο / Λελουκίν, Λαφράνς, Πάντσεον

Κόκκινες Κάρτες: - / -