«Κέρασε» τριάρα και περιμένει

Με το δεξί ξεκίνησε τα πλέι-οφ η ομάδα της Λεμεσού

Με το δεξί ξεκίνησε τα πλέι-οφ η ΑΕΛ, που κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΚ με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Σάντος (29’) με εντυπωσιακή κεφαλιά, ενώ τα άλλα δύο ήρθαν από εκτελέσεις πέναλτι του Μαε (45’ και 50’). Αξίζει να αναφερθεί ότι στο δεύτερο γκολ του Βέλγου, προηγήθηκε απόκρουση από τον Μολ, όμως ο επιθετικός της ΑΕΛ ακολούθησε τη φάση και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Με δέκα ποδοσφαιριστές αγωνιζόταν από το 19’ η ΑΕΚ, λόγω αποβολής του Τρουγιόλς με απευθείας κόκκινη κάρτα, για τον λόγο ότι έφτυσε σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή. Μετά την αποβολή του Ισπανού, η ΑΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα και όπως αποδεικνύει το τελικό αποτέλεσμα, έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση.

Με αυτή την νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους 57 βαθμούς και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογία, περιμένοντας πλέον τα παιχνίδια των ανταγωνιστών της. Στην 5η θέση με 41 βαθμούς παρέμεινε η ΑΕΚ.

Α΄ Ημίχρονο

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στα αρχικά του στάδια, με την μοναδική καλή στιγμή να καταγράφεται στο 6΄. Ο Ακοράν έδωσε στον Τρισκόφσκι, ο οποίος έκανε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Βοζίνια.

Οι ισορροπίες του αγώνα έμελλε να αλλάξουν στο 19’, όταν ο Τρουγιόλς αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο Ισπανός αρχικά δέχθηκε κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Αντωνίου, όμως στη συνέχεια έφτυσε και για αυτόν τον λόγο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Μετά την αποχώρηση του Τρουγιόλς, η ΑΕΛ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της τελική στον στόχο. Συγκεκριμένα, μετά από διαγώνια σέντρα του Τεσέιρα στη περιοχή, ο Σάντος με μια εκπληκτική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της κατοχής και έψαχναν ένα δεύτερο γκολ, σε αντίθεση με τους ποδοσφαιριστές της ΑΕΚ, που δυσκολεύονταν να επιτεθούν και έδιναν έμφαση στην αμυντική τους λειτουργία.

Λίγα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Γκονζάλες πάνω στον Τόρες. Ο αμυντικός της ΑΕΚ έριξε τον συμπατριώτη του στο έδαφος και ο Νικόλας Νεοκλέους έδειξε την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Μαέ, ο οποίος δεν αστόχησε.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε το πρώτο ημίχρονο, συνεχίστηκε το δεύτερο, αφού η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα και υπερείχε έναντι του αντιπάλου της.

Μάλιστα, η ομάδα της Λεμεσού έχασε ευκαιρία για να κάνει τρία τα τέρματα της μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης. Ο Άντονι έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο Μάε από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Ότι δεν κατάφερε στο 47’ ο Βέλγος, το πέτυχε τρία λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα, ο Μαέ εκτέλεσε το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, ο Μολ απόκρουσε, όμως στην συνέχεια της φάσης ο επιθετικός της ΑΕΛ σκόραρε το δεύτερο του σημερινό γκολ. Η παράβαση έγινε από τον Λαφράνς.

Μετά και το τρίτο γκολ των γηπεδούχων, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με την ΑΕΛ να ελέγχει και να αρχίζει τα πλέι οφ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Highlight: Η αποβολή του Τρουγιόλς στο 19’ που αποδείχθηκε άκρως καθοριστική. Μετά από αυτή τη φάση η ΑΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε σε μια εύκολη νίκη.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου (60' Κυριάκου), Σάντος (71' Κωνσταντινίδης), Πάντιτς,Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς (46' Αβντιγιάι), Νταβόρ, Ριέρα, Τόρες, Γεωργίου (71' Αβραάμ), Μαέ (60' Μπάμπιτς).

ΑΕΚ (Σ. Αυγουστή): Μολ, Τρουγιόλς, Ακοράν (76' Φλοριάν), Τρισκόφσκι (53' Χάουγκεν), Χέιτλι (76' Ναούμ), Γκονζάλεθ (46' Ναράνχο), Ιωάννου, Μακρής, Μοϊσοφ, Νάντο (33' Λαφράνς), Ακοράν.

Σκόρερ: 29' Σάντος, 45' και 50' Μαέ / -

Κίτρινες: 24' Μεντόγεβιτς / 18' Τρουγιόλς, 44' Γκονζάλεθ.

Κόκκινες: - / 19' Τρουγιόλς.

Διαιτητής: Νικόλας Νεοκλέους.