Λεοντες...on fire

Με Τσεποβιτς απο αλλο πλανητη...οι Λεμεσιανοι μπηκαν στο πρωταθλημα φουριοζοι κοντα στην Παφο που δικαιως εχει παραπονα

Η ΑΕΛ έκανε το καθήκον της στην πρεμιέρα με τον πλέον ιδανικό τρόπο και σε ένα αγώνα που ήταν αποτελεσματική και συγκεντρωμένη κέρδισε με 4-0 στην δική της πρεμιέρα. Από την άλλη η Πάφος έμεινε επηρεασμένη με όσα έγιναν στο 1ο ημίχρονο και δέχθηκε μια βαριά ήττα σε ένα αγώνα που θα μπορούσε να έχει καλύτερη μοίρα.

Α΄ ημίχρονο

Χαλαρά ξεκίνησε ο αγώνας με τις 2 ομάδες να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στο γήπεδο. Στο 8ο λεπτό ήρθε το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση με σκόρερ τον Στέφαν Τσέποβιτς. Μετά από σέντρα στην περιοχή, ο Σέρβος επιθετικός με υπέροχο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ρούντκο.

Μέχρι και το 15ο λεπτό δεν σημειώθηκε κάτι αξιόλογο μέχρι που ήρθε ο τραυματισμός του Τόρες. Ο Ισπανός εξτρέμ δεν μπορούσε να συνεχίσει και έτσι στο 18ο λεπτό έγινε αλλαγή και την θέση του πήρε ο Έουλερ. Η συνέχεια μετά και την αναγκαστική αλλαγή της ΑΕΛ ήταν μέτρια με πολλές μονομαχίες και χωρίς φάσεις.

Στο 30ο λεπτό ξεκίνησε η δράση στον αγώνα ξανά.H Πάφος ζήτησε πέναλτι σε πάτημα του Τσέποβιτς από τον Ριστέφσκι αλλά δεν δώθηκε κάτι και ούτε από το VAR προέκυψε εξέλιξη. Η Πάφος στο 33ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Κοβάσεβιτς αλλά τα πανηγύρια δεν κράτησαν αρκετά. Μετά από έλεγχο του VAR δόθηκε παράβαση σε χέρι του επιθετικού της Πάφου στο κατέβασμα της μπάλας και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Μετά από αυτή την ακύρωση στο γκολ της Πάφου, η ΑΕΛ ανέλαβε δράση ξανά. Στο 37ο λεπτό ο Στέφαν Τσέποβιτς πυροβόλησε εκ νέου. Ο Σέρβος επιθετικός βρέθηκε στην περιοχή, και με πολύ όμορφο τρόπο γύρισε, έκανε το τελείωμα και έγραψε το 2-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Β΄ ημίχρονο

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ. Στο 49ο λεπτό ήρθε το τρίτο γκολ με δράστη τον Έουλερ και όχι τον Στέφαν Τσέποβιτς αυτή την φορά. Ο βραζιλιάνος εξτρέμ βρέθηκε μόνος στην περιοχή μετά από σέντρα που έγινε και με κοντινό τελείωμα έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στην ομάδα του.

Μετά το γκολ του Έουλερ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και ήταν αναμενόμενο καθώς η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ  έλεγχε το παιχνίδι, είχε αυτοπεποίθηση και η Πάφος ανήμπορη να αντιδράσει και να διεκδικήσει κάτι. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 75ο λεπτό όταν ο Μάζουρεκ που μπήκε στον αγώνα ως αλλαγή έκανε το 4-0 μετά και την σέντρα του Έουλερ.

Ο αποψινός αγώνας έδωσε μία μεγάλη νίκη στην ΑΕΛ που ξεκίνησε ιδανικά το πρωτάθλημα με την Πάφο να γνωρίζει βαριά ήττα αλλά να έχει δικαίως παράπονα από την διαιτησία στο 1ο ημίχρονο. Προφανώς και η τελική έκβαση του παιχνιδιού θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη αλλά η ΑΕΛ απέδειξε επίσης απόψε ότι θα διεκδικήσει στα ίσα τον τίτλο.