Ματσάρα, μοιρασιά, φωνές

Αρκετά παράπονα από την διαιτησία του Κωνσταντίνου από την Λεμεσιανή ομάδα

Μια συναρπαστική αναμέτρηση στο Μακάρειο, με τις δυο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Η Δόξα μπήκε πολύ καλύτερα στον αγώνα και ευτύχησε να προηγηθεί με δυο γκολ.  Στην επανάληψη, η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά καταφέρνοντας να ισοφαρίσει και έχοντας τις ευκαιρίες ακόμη και να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Η ομάδα του Κέρκεζ πλήρωσε το κακό ξεκίνημα στο πρώτο μέρος φεύγοντας από την Λευκωσία με τον ένα βαθμό.

Η ομάδα της Λεμεσού ωστόσο έχει και αρκετά παράπονα από την διαιτησία του κ. Κωνσταντίνου, καθώς στο πρώτο μέρος της ακύρωσε τέρμα του Χουράδο και στα τελευταία λεπτά ζήτησε πέναλτι το οποίο της αρνήθηκε.

Ά Ημίχρονο

Πολύ καλό ξεκίνημα για την ομάδα της Δόξας που μόλις στο 9΄ καταφέρνει να κερδίσει πέναλτι. Ο Καστανιάγα ανατρέπει τον Ζε Βαλέντε μέσα στην περιοχή, με τον Κάρλος να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-0.

Η Δόξα στην αμέσως επόμενη φάση απείλησε και για δεύτερο τέρμα με τον Ζορζίνιο να κάνει ένα αδύναμο πλασέ αλλά μάζεψε ο Βοζίνια.
Στο 19΄ η Δόξα είχε μεγάλη ευκαιρία και πάλι με τον Ζορζίνιο που έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Η ομάδα του Ντουσαν Κέρκεζ δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο με την πρώτη καλή της φάση να έρχεται το 23΄. Ο Μαε επιχείρησε το σουτ αλλά ο Γκρεμσλς σε ετοιμότητα μπλοκάρει.

Η ομάδα της Δόξας εξαργυρώνει την υπεροχή της σε αυτά το πρώτα λεπτά και στο 28΄ καταφέρνει να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Κάρλος αυτή την φορά σερβίρει, με τον Ίταλο μέσα στην περιοχή να κάνει το πλάσε νικώντας εκ νέου το Βοζίνια για το 2-0.

Η ΑΕΛ σε μια ανυποψίαστη  φάση κατάφερε να μειώσει σε 2-1, στο 34΄. Ο Αγκάνοβιτς κάνει ένα δυνατό σουτ στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή μεριά του τερματοφύλακας της Δόξας, βάζοντας ξανά την ΑΕΛ στην αναμέτρηση.

Από αυτό σημείο η Δόξα οπισθοχώρησε με την ΑΕΛ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο τέρμα με τον Χουραδο, ωστόσο ο Κωνσταντίνου σφύρισε επιθετικό φάουλ, ακυρώνοντας το γκολ με την Δόξα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπερ της αποτέλεσμα.

΄Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ έδειξε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο, μπαίνοντας πολύ δυνατά ψάχνοντας την ισοφάριση. Η πρώτη καλή ευκαιρία έρχεται στο 52΄ μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ράσο κάνει την κεφαλιά αλλά μάζεψε εύκολα ο Γκρεμσλ.

Στην επόμενη φάση η Δόξα απειλεί με τον Ζορζίνιο να κάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 55΄ η ΑΕΛ απείλησε εκ νέου, με τον Χουράδο να δίνει στην περιοχή στον Αβραάμ, αλλά ο Κύπριος αμυντικός δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Δυο λεπτά μετά οι «γαλαζοκίτρινοι» έχουν νέα ευκαιρία με τον Γουίλερ, από πλάγια θέση να κάνει το σουτ αλλά ο Γκρεμσλ διώχνει με γροθιές.

Η κυριαρχία της ΑΕΛ στο δεύτερο μέρος εξαργυρώνεται το 67΄, με τον Αγκάνοβιτς να βρίσκει για δεύτερη φορά δίχτυα, με μια νέα βολίδα λίγο έξω από την περιοχή και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Η ομάδα του Κέρκεζ πίεζε συνεχώς την Δόξα, προσπαθώντας να διασπάσει την αμυντική γραμμή της ομάδας της Κατωκοπίας, με σουτ έξω από την περιοχή. Με τον Αντάμονιτς να κάνει ένα σουτ στο 72΄ αλλά ο Γκρεμσλς διώχνει  ξανά με γροθιές.

Στο 76΄, η Δόξα είχε μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει με τον Καλό να πλασάρει αλλά ο Βοζίνια, έδιωξε με τα πόδια.

Στην συνέχεια  της η  αναμέτρησης έγινε πάρα πολύ ανοιχτή με τις δυο ομάδες να έχουν τις προϋποθέσεις για γκολ. Χωρίς όμως καμιά από τις δυο να δημιουργήσει την μεγάλη φάση και έτσι να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Δόξα:  Γκρεμσλ, Ζε Βαλέντε, Ίταλο(63΄ Καλό), Λουίς Κάρλος, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους, Νελσίνιο, Μέσκα, Χριστοφή, Ζορζίνιο

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Τεσέιρα, Ράσο, Νιλς Τεξέιρα(46΄Γουίλερ), Γερολέμου(56΄Αντάμοβιτς), Καστανιάγα, Αγκάνοβιτς, Αβραάμ (73΄ Αντωνίου), Μαέ, Χουράδο

Σκόρερ: Κάρλος, Ίταλο/Αγκάνοβιτς χ2

Κίτρινες Κάρτες:Τραϊτσέφσκι, Χαραλάμπους/Καστανιάγα, Γουίλερ,Αντάμοβιτς, Κυριάκου