Μισή δουλειά για... πρόκριση!

Νίκη της ΑΕΛ επί της Βλάζνια με 1-0

Χωρίς να φθάσει σε υψηλά επίπεδα απόδοσης, η ΑΕΛ κέρδισε την Βλάζνια με σκορ 1-0 και εκανε σημαντικό βήμα για πρόκριση στον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa Conference League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Στέφαν Τσέποβιτς με άψογο πλασέ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο επαναληπτικός σε μια εβδομάδα στην Αλβανία.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παιχνίδι με εναλασσόμενη υπεροχή ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Τσίρειο Στάδιο. Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλύτερα, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Τσέποβιτς στο 12', όμως η Βλάζνια απάντησε με μια ωραία προσπάθεια και σουτ του Γιονούζι στο 19' που έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Βοζίνια και μια κεφαλιά του Τζούρτζεβιτς από καλή θέση που μάζεψε σταθερά ο Καποβερντιανός τερματοφύλακας της ομάδας της Λεμεσού. Η ομάδα του Κέρκεζ ήταν κυρίαρχη στη συνέχεια, έχοντας δύο δοκάρια σε διάστημα οκτώ λεπτών. Στο 34' ο Έουλερ βρήκε τον Τσέποβιτς, ο οποίος με σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ζόγκοβιτς, ενώ ο Έουλερ με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 42΄ ανάγκασε τον Ζόγκοβιτς σε εντυπωσιακή απόκρουση με την βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού! Τη λύση για την λεμεσιανή ομάδα έδωσε ο Στέφαν Τσέποβιτς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μάζουρεκ έκανε την σέντρα, ο Έουλερ με το κεφάλι έδωσε στον νεαποκτηθέντα Σέρβο επιθετικό, ο οποίος με άψογο τελείωμα σκόραρε για το 1-0! Σκορ, το οποίο ήταν και το τελικό του πρώτου ημιχρόνου.

Η ΑΕΛ είχε τον έλεγχο του αγώνα στα αρχικά στάδια της επανάληψης, με τον Μπρούνο Σάντος να κάνει το πλασέ στο 56' εντός περιοχής, όμως ο Ζόγκοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια, ο Κέρκεζ έδωσε χρόνο σε Νταβόρ και Πελέ, αλλά η ομάδα του δεν έχασε τον ρυθμό της. Στο 78', ο Τόρες έκανε το σουτ, με τον Ζόγκοβιτς να αποκρούει σε κόρνερ. Μεγάλες ευκαιρίες δεν υπήρξαν στη συνέχεια και η ομάδα της Λεμεσού πήρε προβάδισμα για πρόκριση, το οποίο θέλει να υπερασπιστεί στον επαναλήπτικό της Αλβανίας σε μια εβδομάδα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ: Βοζίνια, Σάντος, Μαζάν, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μεντόγιεβιτς, Ριέρα (83' Γεωργίου), Μάζουρεκ (62' Ζντραφκόφσκι), Τόρες (83' Μαϊντεβάτς), Έουλερ (62' Πελέ), Τσέποβιτς

Βλάζνια: Ζόγκοβιτς, Γκουρίστα, Μπουλάτοβιτς, Ιμάμι, Αντίλι, Γιονούζι (60' Λατίφι), Κρίμι, Κάλεζιτς (84΄ Φανγκάϊ), Τσόμπα (60' Ντιλαβέρ), Κρούγια, Τζούρτζεβιτς (87' Παλόκα)

Σκόρερ: 45 +2' Τσέποβιτς

Κίτρινες: Τόρες, Μεντόγιεβιτς, Γεωργίου / Τζούρτζεβιτς