Ο φονέας των μεγάλων...ξανακτύπησε

Μετά τους ΑΠΟΕΛ και ΑΕΚ...σειρά της ΑΕΛ να φάει χαστούκι από την Ένωση

Σπουδαία νίκη για την Ένωση που στο πρώτο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής, κέρδισε εντός έδρας την ΑΕΛ με 1-0. Το γκολ που έκανε την διαφορά σημειώθηκε από τον Μαισουράτζε (72’). Ο Γεωργιανός έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με ένα πολύ δυνατό σουτ εντός περιοχής, ενώ στιγμές πιο πριν ο Βοζίνια είχε αποκρούσει εκτέλεση πέναλτι του Φελίπε. Πέναλτι έχασαν και οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο με τον Ριέρα, καθώς ο Γκατσέφσκι είχε διώξει σε κόρνερ.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Παραλιμνίου «ξεκόλλησε» από την ζώνη του υποβιβασμού και με 18 βαθμούς ανέβηκε στην 11η θέση. Στους 38 βαθμούς παρέμεινε η ομάδα της Λεμεσού, που έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η ΑΕΛ έδειξε τις προθέσεις της για να κρατήσει μπάλα και να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν κυρίως παθητικό ρόλο και έβγαιναν μπροστά με αντεπιθέσεις.

Στο 13’ ο διαιτητής της αναμέτρησης, Μάριος Χριστοφόρου, έδωσε πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ, λόγω ανατροπής του Μπάλαζιτς πάνω στον Μπάμπιτς. Όπως φάνηκε στη συνέχεια, η συγκεκριμένη απόφαση ήταν λανθασμένη, αφού ο κεντρικός αμυντικός της Ένωσης βρήκε μπάλα πρώτα.

Παρόλα αυτά, την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ριέρα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία της Ένωσης, με τον Γκατσέφσκι να πέφτει σωστά και να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία, η ομάδα της Λεμεσού είχε νέα καλή στιγμή. Πιο συγκεκριμένα, ο Τόρες μετά από όμορφη ατομική ενέργεια, σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και ανάγκασε τον Γκατσέφσκι σε νέα απόκρουση. Επίσης στο 21’ σημειώθηκε νέα ευκαιρία για την ΑΕΛ, με μια άστοχη κεφαλιά του Ράσο εντός περιοχής.

Στο 25’ καταγράφηκε η πρώτη καλή στιγμή των γηπεδούχων, καθώς ο Λουσέρο που βρισκόταν σε πολύ καλή θέση εντός περιοχής, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος των αμυντικών της ΑΕΛ, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να υπερέχουν στη κατοχή της μπάλας και στο 37’ είχαν νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία. Ο Μπάμπιτς σούταρε εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια, ενώ στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Παπαφώτης έκανε ένα άστοχο σουτ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Γκατσέφσκι.

Μια τελική στον στόχο είχαμε στο πρώτο ημίχρονο για τους γηπεδούχους, με ένα μακρινό δυνατό σουτ του Θεοδώρου στο 42’.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ίδιο παρέμεινε το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κρατάνε περισσότερο μπάλα, όμως οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης αμύνονταν εξαιρετικά και έβγαιναν μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις.

Εκεί που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να γίνουν πιο επιθετικοί με τριπλή αλλαγή και την είσοδο δύο επιθετικών στο παιχνίδι (Μαέ και Μάιντεβατς), η Ένωση κέρδισε πέναλτι στο 70’.

Σωστή η απόφαση, καθώς ο Ράσο τράβηξε από την φανέλα τον Ενγκό εντός περιοχής. Άξιο αναφοράς πως ο διαιτητής αρχικά έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, όμως μετά από παρέμβαση του VAR, είδε ξανά την φάση και έδωσε πέναλτι.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Φελίπε, όμως ο Βοζίνια κατάφερε να διώξε σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μαισουράτζε, ο οποίος με ένα δυνατό σουτ εντός μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ασφυκτικά για την ισοφάριση, όμως οι προσπάθειες τους δεν είχαν αποτέλεσμα.

Οι καλύτερες στιγμές για την ΑΕΛ, μετά το γκολ των γηπεδούχων, ήταν ένα σουτ του Τόρες στο 86, όπου η μπάλα πέρασε μόλις έξω, αλλά και μια φάση διαρκείας στο 90’. Πιο συγκεκριμένα, ο Γκατσέφσκι είχε αποκρούσει αρχικά το σουτ του Αντάμοβιτς, ενώ στη συνέχεια ο Ντανίλο από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα έξω.

Highlight: Το γκολ του Μαισουράτζε στο 72’, το οποίο έκανε και τη διαφορά.

ΕΝΠ (A. Φερέρ): Γκαντσέφσκι, Μουλαζίμης, Λουσέρο, Θεοδώρου (86΄Παναγή), Κοσμάς, Μπαρμπόσα, Κυριάκου, Μπαλασίτς, Φελίπε, Μαυρουδής (62' Μαισουράτζε), Μαρκόφσκι (58' Ενγκό).

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεσέιρα, Ράσο, Σάντος, Νταβόρ, Παπαφώτης (62' Μάιντεβατς), Ριέρα (62' Αντάμοβιτς), Ντανίλο, Τόρες, Μπάμπιτς (62' Μαέ).

Σκόρερ: 72' Μαισουράτζε / -

Κίτρινες: 16' Παγανιάς (προπονητής τερμ.), 97' Λουσέρο (3η) / 36' Ριέρα (6η), 70' Ράσο, 70, Βοζίνια

Διαιτητής: Μάριος Χριστοφόρου.