Στο Τσίρειο...κουμάντο κάνουν τα λιοντάρια

Στο κάστρο της Λεμεσού υπέκυψε όπως άλλες δέκα ομάδες και η Δόξα...

Στον πρώτο χρονικά αγώνα της 21ης αγωνιστικής, η ΑΕΛ κέρδισε στο Τσίρειο την Δόξα με 3-1. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ (7’), όμως η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με δύο γκολ του Μαέ (38’ και 43’). Το πρώτο γκολ του Βέλγου προήλθε από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ενώ το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Τόρες (65’).

Όσον αφορά τις εγχώριες διοργανώσεις, αυτή ήταν η 10η φετινή νίκη της ΑΕΛ στο Τσίρειο, ενώ οι «γαλαζοκίτιρνοι» μετράνε πλέον 41 βαθμούς και ανέβηκαν στη δεύτερη θέση. Στην 6η θέση με 26 βαθμούς παρέμεινε η Δόξα.

Μια ανατροπή, δύο πέναλτι και τρία γκολ έκρυβε το πρώτο μέρος, το οποίο όμως, όσον αφορά τον ρυθμό του, κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 7’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σαντίκ. Η παράβαση έγινε από τον Ριέρα, που κράτησε αντικανονικά τον Σαντίκ εντός περιοχής.

Οι γηπεδούχοι παρά το ότι υπερείχαν στην κατοχή της μπάλας, δυσκολεύτηκαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, ενώ απειλούσαν κυρίως με σουτ εκτός περιοχής.

Η πρώτη τελική για την ΑΕΛ καταγράφηκε στο 16’, όταν ο Κέρκεζ έκανε κεφαλιά μετά από εκτέλεση του κόρνερ, όμως ο Σισκόφσκι κατάφερε να μπλοκάρει.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Σαντίκ απείλησε εκ νέου την εστία των γηπεδούχων, με ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής. Ο Βοζίνια μπλόκαρε τη μπάλα.

Στην συνέχεια ακολούθησαν τρία άστοχα σουτ εκτός περιοχής, από τους Αντωνίου, Ριέρα και Ντανίλο.

Παρόλα αυτά, η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαέ στο 38’. Ο διαιτητής, Νικόλας Νεοκλέους, έδειξε παράβαση του Τραιτσέφσκι πάνω στον Τόρες, εντός περιοχής.

Στο 43’ η ομάδα της Λεμεσού πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα, χάρη στο δεύτερο γκολ του Μαέ. Ο Βέλγος μετά από εκτέλεση κόρνερ το Τόρες, έπιασε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ντανίλο με ένα εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Σισκόφσκι σε μια επίσης εντυπωσιακή επέμβαση.

Το 2-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα της Λεμεσού, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεψαν στην Δόξα να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης σημειώθηκε στο 48’, όταν ο Μαέ με σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο 65’ η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Τόρες. Ο Αντάμοβιτς έκλεψε τη μπάλα και έδωσε στον Ντανίλο, ο οποίος έκανε όμορφη προσπάθεια, έδωσε από τα αριστερά στον Ριέρα, που με την σειρά του πάσαρε στον Τόρες. Ο Ισπανός ανενόχλητος εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Το μόνο που κατάφερε η Δόξα ήταν να καταγράψει δύο τελικές στον στόχο με ισάριθμα σουτ εκτός περιοχής από τους Εγγλέζου και Κίκας.

Highlight: Το πρώτο γκολ του Μαέ, καθώς από εκείνο το σημείο και έπειτα οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές.

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεσέιρα, Δ. Αβραάμ (61' Αντάμοβιτς), Σάντος, Μεντόγεβιτς (73' Κωνσταντινίδης), Κέρκεζ, Αντωνίου, Ριέρα, Ντανίλο (83' Ράσο), Τόρες, Μαέ (73' Μπάμπιτς).

Δόξα (Κ. Σακκάς): Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς (68' Καλό), Ολιβέΐρα (92' Μιχαηλίδης), Σαντίκ, Οικονομίδης (68' Γκλίτσκι), Χριστοφή, Ασαμόα, Τρατζέφσκι (75' Μπουλό), Άδωνη, Κίκας (92' Φασουλιώτης).

Σκόρερ: 38' Μαέ, 43' Μαέ, 65' Τόρες / 8' Σαντίκ.

Κίτρινες: 5' Ριέρα, 30' Κέρκεζ, 84' Κωνσταντινίδης/ 23' Εγγλέζου, 36' Τραιτσέφσκι, 61' Ολιβέιρα.

Διαιτητής: Νεοκλέους Νικόλας.