Της έκοψε τη φόρα

Η ΑΕΛ ήταν λίγα λεπτά μακριά από το δύο στα δύο, όμως ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ολυμπιακό

Φρένο στη… φούρια με την οποία πήγε να μπει στο νέο πρωτάθλημα η ΑΕΛ έβαλε ο Ολυμπιακός! Οι προερχόμενοι από την τεσσάρα της πρεμιέρας «γαλαζοκίτρινοι» απείχαν έξι λεπτά από το να διπλασιάσουν τις νίκες και τους βαθμούς τους, όμως η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάλι στο 84’ διαμόρφωσε το 1-1 που έδωσε τελικά από ένα βαθμό στην αναμέτρηση της τρίτης αγωνιστικής στο ΓΣΠ.

Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, με την ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ να είναι η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο (στο τελευταίο λεπτό του οποίου πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σάντος), με τους «μαυροπράσινους» να παρουσιάζονται πολύ βελτιωμένοι στο δεύτερο και να σώζουν τελικά τον βαθμό από τη βούλα του πέναλτι.

Η υπεροχή της ΑΕΛ στο πρώτο 45λεπτο ήταν ολοκληρωτική. Οι παίκτες του Ντούσαν Κέρκεζ ανέλαβαν την πρωτοβουλία από το πρώτο σφύριγμα και, έστω κι αν χρειάστηκαν τον χρόνο τους για να αρχίσουν να παράγουν ευκαιρίες, είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και περιόρισαν σε παθητικό ρόλο τον Ολυμπιακό, που αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει οτιδήποτε στην περιοχή του Κεραυνού.

Στο τελευταίο κομμάτι του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και μέσα σε ένα τρίλεπτο απείλησαν με Τσέποβιτς (δις) και Πελέ από το 38’ έως και το 40’. Στην τελευταία φάση, δε, ευτύχισαν και να σκοράρουν με τον Σάντος, που εκμεταλλεύτηκε τη «γλυκιά» εκτέλεση φάουλ του Έουλερ και άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός, μάλιστα, βρέθηκε πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Μπόβεδα να έχει δοκάρι στο 48’, ενώ ο Έουλερ απείλησε μερικά δευτερόλεπτα αργότερα με ένα εκτός περιοχής σουτ που έφυγε λίγο άουτ.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το εκρηκτικό πρώτο πεντάλεπτο, όμως η εικόνα του αγώνα είχε αλλάξει σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ο Ολυμπιακός ανέβηκε από τα αποδυτήρια εμφανώς βελτιωμένος και πιο απαιτητικός, κέρδισε μέτρα και κράτησε πολύ περισσότερο την μπάλα σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο. Η ΑΕΛ έδωσε χώρο στον αντίπαλό της και έδειξε να έχει ως κύριο μέλημα να διατηρήσει τα κεκτημένα.

Στο 84’, ωστόσο, κι αφού είχε ρίξει προηγουμένως προειδοποιητική βολή στο 72’, ο Σάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με εκτέλεση πέναλτι (μετά από ανατροπή του Γουίλσον από τον Μαζάν) και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ενδεκάδες

Ολυμπιακός (Γ. Πετράκης): Μολ, Κυριάκου, Σαμπίνια, Μπόβεδα, Μανρίκε (62' Κα), Νάνι (73' Χαραλάμπους), Σαρφό, Γκουστάβο (73' Γουίλσον), Σάλι (90' Γουακάσο), Πεχλιβάνης, Μάντζης.

ΑΕΛ (Ντ. Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Τεϊσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς, Ζντραβκόβσκι, Ριέρα (75' Μάζουρεκ), Πελέ (86' Μάιντεβατς), Έουλερ (61' Γεωργίου), Τσέποβιτς.

Σκόρερ: Σάλι (πεν. 84') / Σάντος (45')

Κίτρινες: Μανρίκε, Γκουστάβο / Έουλερ, Ζντραβκόβσκι

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου