Ομόνοια-ΑΠΟΕΛ 6-4: Δεύτερη σερί κατάκτηση για τους «πράσινους» με ανατροπή

Το χατ-τρικ του Μαντέλι έκανε τη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες

Το δεύτερο σερί κύπελλο και πέμπτο στην ιστορία της, πανηγύρισε η Ομόνοια μετά από ανατροπή μιας και βρέθηκε με δύο γκολ πίσω στο σκορ για ένα περίπου εξάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» είχαν ως ηγέτη και σκόρερ τον Μαντέλι ο οποίος βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα τρεις φορές στο τελευταίο πεντάλεπτο, δίνοντας λύση στην αδυναμία των τυπικά γηπεδούχων να μεταφράσουν το κράτημα της μπάλας σε γκολ για μεγάλο χρονικό διάστημα.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα βρήκε πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού του τελικού η Ομόνοια με τον Σέζαρ να κλέβει στη μεσαία γραμμή και να νικάει τον Ψηλογένη σε τετ-α-τετ κάνοντας το 1-0. Στο 3ο λεπτό ο Παναγιώτου ήρθε από τον πάγκο για να γίνει αποδέκτης μακρινής μεταβίβασης στην περιοχή του Σκαμπύλη με τον διεθνή τερματοφύλακα να διαβάζει τη φάση και να μπλοκάρει, ενώ ο Μαντέλι είχε τη λύση σε σουτ του Ντάγκλας εκτός περιοχής.

Στο 5ο λεπτό ο Σκαμπύλης προωθήθηκε στο αντίπαλο μισό απειλώντας με μακρινό σουτ το οποίο ήταν άστοχο, βλέποντας λίγο αργότερα τον Παναγιώτου να είναι άστοχος με σουτ από πλάγια θέση. Στο 7ο λεπτό ο Ιωάννου από πλευράς Ομόνοιας δοκίμασε το πόδι του από τη μεσαία γραμμή χωρίς να ανησυχήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ στο 9ο ο Σέζαρ κτύπησε στην αντεπίθεση, μη μπορώντας όμως να νικήσει με εξ επαφής πλασέ τον Ψηλογένη.

Στο 11ο λεπτό ο Ομήρου με κάθετη πάσα σημάδεψε τον Ράφαελ ο οποίος κέρδισε στην έξοδο τον Σκαμπύλη πλασάροντας με ψυχραιμία για το 1-1. Οι «πράσινοι» φλέρταραν με άμεση απάντηση καθώς ο Μαντέλι σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μανώλη ο οποίος αστόχησε με πλασέ μέσα από την περιοχή, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο.

Εφτά λεπτά πριν το φινάλε ο Παναγιώτου απελευθερώθηκε και βρέθηκε απέναντι από τον Σκαμπύλη ο οποίος του έκλεισε το οπτικό πεδίο αναγκάζοντάς τον να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 15ο λεπτό οι «πράσινοι» αναγκάστηκαν να γίνουν πιο προσεκτικοί συμπληρώνοντας πέντε ομαδικά φάουλ και τον Λεάνδρο να απειλεί με σουτ στην κίνηση το οποίο ήταν άστοχο.

Ένα λεπτό αργότερα ο Αλεξίου ξέφυγε από την προσοχή του Ράφαελ, ωστόσο λίγο πριν απειλήσει, ο αντίπαλός του με προβολή απέτρεψε το τετ-α-τετ. Στο 17ο λεπτό ο Ομήρου με πλασέ εκτός ισορροπίας και από πλάγια θέση σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, με τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ στη συνέχεια να βρίσκεται τετ-α-τετ με τον Σκαμπύλη ωστόσο ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας κράτησε το 1-1 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ονειρικό ήταν το ξεκίνημα του δεύτερου εικοσαλέπτου για τον ΑΠΟΕΛ καθώς ο Σέζαρ στα 40 δευτερόλεπτα έκλεψε στη μεσαία γραμμή και πλάσαρε εύστοχα βάζοντας την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 1-2. Με την ισοφάριση φλέρταρε η Ομόνοια στο 23ο λεπτό καθώς ο Μαντέλι ξέφυγε από τον Ομήρου ωστόσο είδε τον Ψηλογένη να τον νικάει στο τετ-α-τετ, διατηρώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 25ο λεπτό ο Λεάνδρο αντίκρισε την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα με την ομάδα του να συμπληρώνει τρία ομαδικά φάουλ με τον Αλεξίου να απειλεί ανεπιτυχώς με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Δύο λεπτά αργότερα Ομήρου και Ντάγκλας ήταν πρωταγωνιστές σε κομπίνα εκτέλεσης φάουλ με τον δεύτερο να στέλνει τη μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίκτυα για το 1-3.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου μετά από σουτ του Μαντέλι, ενώ ένας συνδυασμός Περικλέους και Ντάγκλας λίγο έλειψε να φέρει το τέταρτο γκολ των τυπικά φιλοξενούμενων. Η Ομόνοια επιστράτευσε άμεσα flying goalkeeper με τον Σκαμπύλη να αναλαμβάνει πρωτοβουλία στην οργάνωση του παιχνιδιού, και τον ΑΠΟΕΛ να συμπληρώνει πέντε ομαδικά φάουλ στο 31ο λεπτό.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ιωάννου απώλεσε τετ-α-τετ με αντίπαλο τον Ψηλογένη ενώ στην εξέλιξη της φάσης και οι «πράσινοι» υπέπεσαν σε πέμπτο φάουλ. Στο 33ο λεπτό ο Μαντέλι απείλησε με σουτ από πλάγια θέση με τον Ψηλογένη να αποκρούει ασταθώς και τον Μανώλη με ψυχραιμία να σκοράρει μειώνοντας σε 2-3.

Ο ΑΠΟΕΛ επιστράτευσε και αυτός flying goalkeeper προκειμένου να παίξει και με τον χρόνο, ωστόσο ήταν η Ομόνοια η οποία εκδήλωσε τελική προσπάθεια στο 35ο λεπτό με τον Ψηλογένη να έχει τη λύση σε σουτ του Μαντέλι από αριστερά. Η μονομαχία των δύο ανανεώθηκε αμέσως μετά με τον ποδοσφαιριστή των «πρασίνων» να περνά τη μπάλα κάτω από το σώμα του αντίπαλου τερματοφύλακα ισοφαρίζοντας σε 3-3 εν μέσω αποθέωσης.

Στο 36ο λεπτό ο Ντάγκλας έστειλε τον Μαντέλι στο δεκάμετρο πέναλτι έχοντας υποπέσει στο έκτο ομαδικό φάουλ του ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο, απ’ όπου ήρθε η ολική ανατροπή και το 4-3 για τους τυπικά γηπεδούχους. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Μανώλη να υποπέσει στο έκτο φάουλ της ομάδας του με τον Ντάγκλας να παίρνει θέση απέναντι από τον Σκαμπύλη, με τον τελευταίο νικητή στη μονομαχία των δέκα μέτρων.

Στο τελευταίο λεπτό ο Μαντέλι εκμεταλλεύτηκε τον flying goalkeeper από πλευράς ΑΠΟΕΛ και με κλέψιμο κατάφερε να πλασάρει σε κενή εστία κάνοντας το 5-3. Οι «γαλαζοκίτρινοι» κατάφεραν να κερδίσουν και δεύτερο δεκάμετρο πέναλτι μειώνοντας με 5-4 ενώ ο Σέζαρ στο φινάλε με πλασέ διαμόρφωσε το τελικόο 6-4.

Η εξέλιξη του τελικού:

39:55 6-4 για την Ομόνοια! Ο Σέζαρ εκμεταλλεύτηκε την προώθηση των αντιπάλων και έφτασε σε δεύτερο γκολ!

39:46 5-4 μειώνει ο ΑΠΟΕΛ! Ο Ντάγκλας νικάει τον Σκαμπύλη από τα δέκα μέτρα!

39:45 Δεύτερο δεκάμετρο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

39:33 5-3 για την Ομόνοια! Σε κενή εστία πλασάρει ο Μαντέλι ο οποίος φτάνει σε χατ-τρικ!

39:00 Κάθε άμυνα πανηγυρίζεται σαν γκολ από τους «πράσινους»

38:44 Κατεβάζει τα ρολά ο διεθνής τερματοφύλακας νικώντας τον Ντάγκλας

38:42 Έκτο ομαδικό φάουλ για την Ομόνοια από τον Μανώλη και δεκάμετρο πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ

38:33 Διακοπή λόγω τραυματισμού του Σκαμπύλη

37:00 Με flying goalkeeper ο ΑΠΟΕΛ όπως ήταν άλλωστε αναμενόμενο

36:28 4-3 για την Ομόνοια! Ο Μαντέλι νικάει τον Ψηλογένη και η ομάδα του φτάνει στην ολική ανατροπή!

36:26 Δεκάμετρο πέναλτι για την Ομόνοια

36:24 Ατομική ενέργεια του Ντάγκλας ο οποίος όμως όχι απλώς δεν σκοράρει αλλά θα υποπέσει στο έκτο ομαδικό φάουλ του ΑΠΟΕΛ

35:52 3-3 ισοφαρίζει η Ομόνοια! Ο Μαντέλι χτυπάει στην αντεπίθεση περνώντας τη μπάλα κάτω από το σώμα του Ψηλογένη!

35:23 Σουτ του Μαντέλι από πλάγια θέση με τον Ψηλογένη να δίνει για άλλη μια φορά τη λύση

34:10 Πίεση σε όλο το γήπεδο από την Ομόνοια με τον Σκαμπύλη να μην διστάζει να προωθείται

33:08 Σειρά του ΑΠΟΕΛ να χρησιμοποιήσει flying goalkeeper προκειμένου να παίξει και με το χρονόμετρο

32:59 2-3 μειώνει η Ομόνοια! Ο Μανώλη παίρνει την επαναφορά από ασταθή απόκρουση του Ψηλογένη και σκοράρει!

32:16 Πέντε ομαδικά φάουλ συμπληρώνει και η Ομόνοια

32:08 Πλασέ του Ιωάννου στην κίνηση με τον Ψηλογένη να αποκρούει

31:35 Πέμπτο ομαδικό φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ ο οποίος πλέον βρίσκεται στο όριο

30:07 Η Ομόνοια επιστρατεύει flying goalkeeper για πρώτη φορά στον τελικό

29:55 Περικλέους και Ράφαελ κρύβουν τη μπάλα με τον τελευταίο να μην μπορεί να κάνει την τελική επαφή και να σκοράρει

29:15 Σουτ του Σέζαρ το οποίο σταματά σε σώμα αμυντικού με την Ομόνοινα να ζητάει πέναλτι

28:37 Διαγώνια μπαλιά προς τον Παναγιώτου ο οποίος δεν μπορεί να γίνει αποδέκτης της μπάλας

27:18 1-3 για τον ΑΠΟΕΛ! Μετά από κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ ο Ντάγκλας δίνει προβάδισμα δύο γκολ στους «γαλαζοκίτρινους»!

27:16 Σε φάουλ θα υποπέσει ο Αλεξίου το οποίο είναι το τρίτο ομαδικό για τους «πράσινους»

26:17 Παναγιώτου και Ντάγκλας συνδυάστηκαν έξω από την περιοχή χωρίς όμως να εκδηλώσουν τελική προσπάθεια

25:01 Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλεξίου με τον Ψηλογένη σε ετοιμότητα να αποκρούει

24:53 Κίτρινη κάρτα στον Λεάνδρο και τρίτο ομαδικό φάουλ για τον ΑΠΟΕΛ

24:22 Σουτ του Μαντέλι από πλάγια θέση χωρίς κάποιος συμποδοσφαιριστή του να μπαίνει στην πορεία της μπάλας

23:37 Μακρινό σουτ του Ράφαελ το οποίο δεν ανησυχεί τον Σκαμπύλη

22:59 Νέα καθοριστική επέμβαση του Ψηλογένη σε μονομαχία με τον Μαντέλι

22:36 Ξεφεύγει από τον Ομήρου ο Μαντέλι ωστόσο η τελική προσπάθεια σταματά στον Ψηλογένη

21:45 Φοβερό σουτ του Ράφαελ με τον Σκαμπύλη να αποκρούει παρά το μειωμένο οπτικό πεδίο

21:20 Δύο ομαδικά φάουλ συμπληρώνει η Ομόνοια πολύ νωρίς

20:40 1-2 για τον ΑΠΟΕΛ! Κλέψιμο του Ντάγκλας στη μεσαία γραμμή και πλασέ στην κίνηση για το προβάδισμα των γαλαζοκίτρινων!

20:00 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το σκορ στο 1-1

19:10 Πέντε φάουλ συμπληρώνουν και οι γαλαζοκίτρινοι

18:43 Πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή από τον Μαντέλι με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια

18:10 Συρτό σουτ του Ντάγκλας το οποίο μπλοκάρει με άνεση ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας

17:50 Νικητής σε τετ-α-τετ με τον Ομήρου βγαίνει ο έμπειρος Σκαμπύλης

17:05 Σουτ εκτός ισορροπίας από δύσκολη γωνιά από τον Ομήρου το οποίο σταματά στο δοκάρι

16:02 Πλασέ του Μανώλη μετά από εκτέλεση κόρνερ η οποία σταματά στο σώμα του Ράφαελ

15:57 Καταλυτική παρέμβαση του Ράφαελ σε προσπάθεια του Αλεξίου να βρεθεί τετ-α-τετ με τον Ψηλογένη

15:30 Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Ιωάννου από πλευράς Ομόνοιας με πρόβλημα τραυματισμού

15:15 Περίτεχνη ενέργεια του Λεάνδρο και σουτ στην κίνηση το οποίο είναι άστοχο

14:33 Πέντε φάουλ συμπληρώνουν οι «πράσινοι»

14:05 Κίνηση του Παναγιώτου στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας με τον Σκαμπύλη να παραχωρεί πλάγιο με δυναμική παρέμβαση

13:26 Νέα προσπάθεια του Σέζαρ να σκοράρει στην αντεπίθεση ωστόσο το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο

13:03 Ξεχασμένος ο Παναγιώτου στην αντίπαλη περιοχή κάνει πλασέ στέλνοντας τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια

12:26 Σουτ του Ντάγκλας με τον Μανώλη να ανακόπτει την πορεία της μπάλας με το σώμα

11:20 Έτοιμο γκολ σερβίρει ο Μαντέλι στον Μανώλη ο οποίος αστοχεί σε εξ επαφής πλασέ με τον Ψηλογένη εξουδετερωμένο

11:07 Δυνατό μαρκάρισμα του Ομήρου στον Μανώλη με τον αρχηγό του ΑΠΟΕΛ να δέχεται παρατηρήσεις

10:11 1-1 ισοφαρίζει ο ΑΠΟΕΛ! Ο Ράφαελ πλασάρει εύστοχα τον εξερχόμενο Σκαμπύλη και αφού έγινε αποδέκτης κάθετης πάσας από τον Ομήρου!

9:10 Εξ επαφής πλασέ του Σέζαρ με τον Ψηλογένη να παραχωρεί κόρνερ με διπλή προσπάθεια

8:34 Υψώνει μπάλα για Ομήρου ο Ράφαελ ωστόσο ο Σκαμπύλης κινείται στα όρια της περιοχής του και απομακρύνει

7:55 Δοκιμάζει το πόδι του από τη μεσαία γραμμή ο Ιωάννου χωρίς να δικαιωθεί

6:22 Απειλεί από πλάγια θέση ο Παναγιώτου ωστόσο ο Καμπύλης κλείνει τη δεξιά του γωνιά

5:15 Προώθηση του Σκαμπύλη και σουτ στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει μόλις έξω

4:12 Σουτ του Ντάγκλας με τον Μαντέλι να μπλοκάρει με το σώμα

3:40 Πέσιμο του Παναγιώτου στα όρια της περιοχής με τον τελικό να εξελίσσεται ομαλά χωρίς υπόδειξη παράβασης

3:05 Πατά περιοχή ο Παναγιώτου ωστόσο ο Σκαμπύλης διαβάζει τη φάση και μπλοκάρει τη μακρινή μεταβίβαση

2:45 Σκληρό μαρκάρισμα του Μαντέλι στον Ράφαελ και νέα διακοπή στον τελικό

2:35 Διακοπή λόγω τραυματισμού του Λεάνδρο μετά από μονομαχία με τον Μαντέλι

1:40 Προσπάθεια του Λεάνδρο από δεξιά με τον Σκαμπύλη να παραχωρεί κόρνερ με υπερένταση

0:57 1-0 για την Ομόνοια! Κλέψιμο του Σέζαρ και τετ-α-τετ με τον Ψηλογένη τον οποίον πλασάρει εύστοχα!

0:53 Σουτ του Μαντέλι λίγο πιο κάτω από τη μεσαία γραμμή το οποίο είναι άστοχο

0:00 Έναρξη της αναμέτρησης

Ομόνοια: Σκαμπύλης, Μαντέλι, Σέζαρ, Βάντερσον, Μανώλη

ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Ομήρου, Ράφαελ, Λεάνδρο, Ντάγκλας

Σκόρερς: 1', 39' Σέζαρ, 33' Μανώλη, 36', 37', 39' Μαντέλι/11', 21' Ράφαελ, 27', 49' Ντάγκλας

Γήπεδο: Κίτιον

Διαιτητές: Κώστας Νικολάου, Μιχάλης Χριστοφίδης, Σταύρος Χατζηπαναγή