Ανόρθωση: Ισόπαλο το πρώτο φιλικό

Ο Κεσπάγια χρησιμοποίησε 22 ποδοσφαιριστές μεταξύ των οποίων οι Στυλιανού και Κ. Αρτυματάς

Ισόπαλο με σκορ 1-1 τελείωσε το πρώτο φιλικό της Ανόρθωσης κόντρα στην Go Ahead Eagles, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής της προετοιμασίας στην Ολλανδία.

Χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές έδωσε ο τεχνικός της Κυρίας, Τιμούρ Κεσπάγια, μεταξύ των οποίων οι Στυλιανού και Κ.Αρτυματά που πραγματοποίησαν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους τον Φοίνικα στο στήθος.

Η Ανόρθωση προηγήθηκε στο σκορ στο 19ο λεπτό μετά από εύστοχη κεφαλιά του Σελίν, αλλά η Go Ahead Eagles κατάφερε να ισοφαρίσει ένα λεπτό πριν τη λήξη του Α΄ μέρους με τον Μπάνινκ.

Ο Γεωργιανός τεχνικός στο σημερινό ματς έδωσε φανέλα βασικού στους Λόρια, Γκαλίτσιο, Σίλντενφελντ, Εγγλέζου, Νταουσβίλι, Ράγιο, Βασιλακάκη, Ντούρις, Βργκοτς, Μαργκάσα και Σελίν.

Στο 46΄ πέρασαν στο παιχνίδι οι Στυλιανού, Κ. Αρτυματάς, Κοφί, Χατζηβασίλης και Κατσαράβα στη θέση των Γκαλίτσιου, Νταουσβίλι, Βασιλακάκη, Εγγλέζου και Ντούρις.

Στο 55ο λεπτό οι Π. Αρτυματάς και Ιωάννου αντικατέστησαν τους Ράγιο και Μαργκάσα, στο 70΄ οι Σωτηρίου, Χατζηπασχάλης και Παπαδόπουλος πήραν τη θέση των Σίλντενφελντ, Βργκοτς και Λόρια, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Πηλέας εισήλθε στο ματς αντί του Σελίν.

Η επόμενη φιλική αναμέτρηση της Ανόρθωσης είναι προγραμματισμένη για τις 25 Ιουλίου (18:00) με αντίπαλο την Al Taawon.