Ανόρθωση-Πάφος F.C. 0-0: Έχουν πολλά να διορθώσουν...

Δεν είχαν την ουσία οι δύο ομάδες στη Λάρνακα

Σ΄ένα φιλικό με εναλασσόμενη την υπεροχή και με αρκετές φάσεις, Ανόρθωση και Πάφος FC έμειναν στην ισοπαλία χωρίς γκολ, στο τελευταίο τους φιλικό παιχνίδι πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος. Οι δύο τεχνικοί έκαναν τις δικές τους δοκιμές, αλλά φάνηκε πως οι ομάδες τους θέλουν βελτίωση, ενόψει των επίσημων παιχνιδιών.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, η υπεροχή ήταν εναλασσόμενη, με την Ανόρθωση να έχει την κατοχή της μπάλας και την παφιακή ομάδα να έχει τις καλύτερες ευκαιρίες. Οι Βα, Ανγκούλο και Αραγιούρι έχασαν την ευκαιρία να βάλουν μπροστά την ομάδα τους στο σκορ, απέναντι στην προβληματική (σε πολλές περιπτώσεις) άμυνα της ομάδας της Αμμοχώστου. Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έχασε με την σειρά της μια πολύ καλή ευκαιρία να προηγηθεί στο 41', όταν ο Ρούντκο έδιωξε σε κόρνερ το τακουνάκι του Οκριασβίλι. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο μοτίβο, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το γκολ, χωρίς να αλλάξει κατά πολύ η συνολική εικόνα, τουλάχιστον στα πρώτα λεπτά. Στο 61', ο Καλτσάς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιώργος Γκαλίτσιος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι αρχικά και στην επαναφορά ο Σελίν με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ! Στο 67', ήρθε η απάντηση της Πάφου, όταν το σουτ του Βαλακάρι πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Παπαδόπουλου. Στη συνέχεια, και με τις πολλές αλλαγές που έγιναν, οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή και έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 88' με τον Καλτσά. Ως εκ τούτου, η ισοπαλία χωρίς γκολ ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Αναλυτικά οι ενδεκάδες:

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Σελίν, Κορέια, Γκαλίτσιος (76' Αμπαρτζουμιάν), Σίλντενφελντ, Νταουσβίλι (58' Κ. Αρτυματάς), Χουσμπάουερ, Μαργκάσα (68' Πηλέας), Οκριασβίλι (77' Παρούτης), Καλτσάς, Ελουντού (58' Κατσιαράβα)

Πάφος FC: Ρούντκο, Σεργίου, Βαλεριάνος, Αραγιούρι, Κβίντα, Πάντσεον, Βαλακάρι, Ανγκούλο, Μπεριγκό (46' Μέρφι), Βα, Καμπράλ