Ανόρθωση: Υπάρχει και η τριάδα...

Τρια στοιχεία που κρατάς απ' το χθεσινό φιλικό της «Κυρίας»

Η Ανόρθωση επικράτησε χθες σε φιλική αναμέτρηση κόντρα στον Ονήσιλο Σωτήρας με 4-0. Μια αναμέτρηση απ’ την οποία ασφαλώς και ο Τιμούρ Κετπάγια έβγαλε τα δικά του συμπεράσματα που θα του φανούν χρήσιμα ενόψει και της συνέχειας της χρονιάς.

Ασφαλώς το πρώτο πράγμα που κρατά είναι τα τέσσερα τέρματα του Μιχάλη Μανιά. Σκόραρε από δυο τέρματα σε κάθε ημίχρονο (28', 39', 89' και καθυστερήσεις) και καθόρισε με αυτό τον τρόπο το σκορ του φιλικού. Είναι τα πρώτα τέρματα του Ελλαδίτη με τα χρώματα της «Κυρίας» έστω και σε φιλικό παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα πολύ σημαντική ήταν η συμμετοχή του Μπράνκο Βργκοτς, που δεν είχε πάρει καθόλου χρόνο συμμετοχής σε φετινό ματς της ομάδας του, επίσημο ή φιλικό και πλέον μετρά αντίστροφα για να βρεθεί και πάλι στην ενδεκάδα της ομάδας.

Ένα τρίτο στοιχείο που κρατάμε είναι η τριάδα στην άμυνα. Δεν το είχαμε δει μέχρι στιγμής, όμως υπήρχε πάντα σαν σκέψη πως σε κάποια φάση θα το βλέπαμε. Και να που ο Τιμούρ δοκίμασε τριάδα στο φιλικό. Δεν αποκλείεται σε κάποια φάση να το δούμε και σε επίσημο παιχνίδι.

Το χθεσινό φιλικό παιχνίδι ήταν ένας καλός τρόπος να αυξηθεί ο βαθμός ετοιμότητας των ποδοσφαιριστών της «Κυρίας» και ήταν μια καλή ευκαιρία για δοκιμές…