Check-in για τετράδα

Με το ένα πόδι στην επόμενη φάση η Ανόρθωση

Σκόρ πρόκρισης για την Ανόρθωση που επικράτησε της Καρμιώτισσας με 1-2 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την πρώτη αναμέτρηση της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου. Το σκορ άνοιξε ο Μίχα με μακρινό σουτ, αλλά η Καρμιώτισσα ισοφάρισε με τον Χέρσκοβιτς. Στο 90' η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε το 1-2 με αυτογκόλ του Στυλιανού και έτσι πήρε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Καλύτερα μπήκαν στο ματς οι φιλοξενούμενοι που είχαν από το ξεκίνημα την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του αγώνα. Με ένα μακρινό ευθύβολο σουτ του Μίχα η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό και πήρε προβάδισμα στο σκορ.

Στην συνέχεια η Ανόρθωση συνέχισε να ελέγχει το ματς, ψάχνοντας ένα 2ο γκολ, ενώ από την άλλη η Καρμιώτισσα δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Τζουρ.

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Καλτσάς έπιασε την δυνατή κεφαλιά και ανάγκασε τον Κίττο σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 55’ η Ανόρθωση έχασε τεράστια ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της. Συγκεκριμένα, ο Αμπαρτζουμιάν έβγαλε σέντρα στην περιοχή για τον Χριστοφή, ο οποίος σε κενή εστία αστόχησε.

Στο 61’ η Καρμιώτισσα ισοφάρισε σε 1-1. Αρχικά έγινε το πρώτο σουτ με Χατζηβασίλη, ο Τζουρ έδιωξε ασταθώς και σε δεύτερο χρόνο ο Χέρτσκοβιτς έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 90’ η Ανόρθωση έκανε το 1-2. Από την σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Στυλιανού με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της δικιάς του ομάδας.

Καρμιώτισσα: Κίττος, Μπαράνοφ, Ρόμο (Παχίππης 88'), Μ.Σάσι (Ι. Σάσι 46') , Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου, Bαλέντε, Χέρσκοβιτς (Μπαργκάν 78'), Ρέινολτς, Νεοφύτου (Στυλιανού 5')

Ανόρθωση: Τζουρ, Γκαλίτσιος, Κ.Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μανιάς (Κβιλιτάια 62'), Μίχα, Καλτσάς (Βργκοτς 46'), Μπουσουλάζιτς (Χουσμπάουερ 62'), Ρισβάνης (Αμπαρτζουμιάν 46'), Μαργκάσα (Κορέια 68'), Χριστοφή

Σκόρερς: Χέρσκοβιτς / Μίχα, Στυλιανού (αυτ.)