Έβγαλε χαρακτήρα…έφυγε για Ομόνοια!

Η Ανόρθωση έδειξε αντίδραση μετά την πεντάρα από τον Εθνικό και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά

Με μια αρκετά καλή εμφάνιση η Ανόρθωση πέρασε νικηφόρα από το «Αμμόχωστος» επικρατώντας με 2-0 της Νέας Σαλαμίνας και σε συνδυασμό με το 1-1 του «ΠΑΠ» πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του κυπέλλου.

Τα γκολ πέτυχαν οι Ντούρις και Οκριασβίλι. Η ομάδα του Κετσπάγια έβγαλε αντίδραση μετά την ντροπιαστική ήττα από τον Εθνικό στο πρωτάθλημα, με την πρόκριση απέναντι στη Σαλαμίνα να αποτελεί το πιο καλό «γιατρικό».

Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Ομόνοια, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο ΓΣΠ στις 22 Απριλίου και τον επαναληπτικό στις 29 του ίδιου μήνα στο «ΠΑΠ».

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Ανόρθωση μπήκε ορμητικά στο παιχνίδι και κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη της επιθετική προσπάθεια. Στο 3ο λεπτό ο Χριστοφή έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Ντούρις έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή πιάνοντας στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων. Τρία λεπτά αργότερα η Ανόρθωση απείλησε ξανά με ένα διαγώνιο σουτ του Χριστοφή από το ύψος της περιοχής το οποίο όμως δεν βρήκε στόχο.

Η ομάδα του Κετσπάγια απείλησε ξανά στο 9’ με τον Νούρις. Ο Οκριασβίλι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σλοβάκος έπιασε τη δυνατή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε ψηλά. Η Νέα Σαλαμίνα άρχισε να βρίσκει τα πατήματα της μετά το 25ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά στο ματς στο 28ο λεπτό με τον Μαριάνοβιτς. Ο Σέρβος έκανε μια αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ όμως στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα χτύπησε στη συμβολή των δοκαριών. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να βρει δοκάρι, έχοντας πρωταγωνιστή τον Οκριασβίλι. Ο Γεωργιανός ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έπιασε το φαλτσαριστό σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Κίσσα και κατέληξε άουτ. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 44’ με ένα πολύ άστοχο σουτ του Μαριάνοβιτς μέσα στην περιοχή.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη καταγράφηκε στο 51ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Μαριάνοβιτς έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής όμως ο Λόρια μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά. Στο 61’ ο Κωστή δοκίμασε το πόδι του έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 65’ ο Χριστοφόρου έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μαριάνοβιτς όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαργκάσα προσπάθησε να νικήσει τον Κίσσα με σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο κήπερ της Σαλαμίνας μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 85’ η Ανόρθωση κλείδωσε τη νίκη και την πρόκριση με τον Οκριασβίλι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα με το στήθος μετά από σέντρα του Σελίν. Το 2-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.