Εφιάλτης...όνειρο...πραγματικότητα

Πλήρωσε το κακό της ξεκίνημα η Ανόρθωση και ηττήθηκε από την Βασιλεία

Τα έδωσε όλα, αλλά ηττήθηκε από την Βασιλεία η Ανόρθωση με σκορ 3-2 για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Βργκοτς και Κβιλιτάια σκόραραν για την ομάδα της Αμμοχώστου. Πλέον, η Ανόρθωση θα επικεντρωθεί στις εγχώριες υποχρεώσεις της.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι στην Ελβετία άρχισε με γκολ για την Βασιλεία. Ο Στόκερ εκτέλεσε το φάουλ και ο Βίντμερ με δυνατό σουτ εντός περιοχής, πέτυχε το 1-0. Στο 12', ο Κάμπο έπιασε το ξαφνικό σουτ από πολύ μακριά, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να καταλήγει στα δίκτυα για το 2-0. Και σαν να μην έφθανε αυτό, στο 21', ο Αμπαρτζουμιάν με αυτογκόλ άθελά του σημείωσε το 3-0. Η ομάδα της Αμμοχώστου έκανε μια τραγική εμφάνιση σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, όμως κατάφερε να μειώσει στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου με ωραίο σουτ του Βργκοτς από το ύψος της περιοχής.

Η επανάληψη ξεκίνησε με την Ανόρθωση να μένει με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Οκριασβίλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα για «θέατρο» στην περιοχή. Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε πέναλτι στο 65', όταν ο Παντουλά μάρκαρε αντικανονικά τον Αμπαρτζουμιάν εντός περιοχής. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κβιλιτάια, ο οποίος ευστόχησε για το 3-2. Στη συνέχεια, η ομάδα της Αμμοχώστου ρίσκαρε πολύ, έδωσε τα πάντα στην επίθεση, όμως τίποτα δεν άλλαξε. Ο Κβιλιτάια,παρ'ολα αυτά είχε πολύ καλή ευκαιρία στο 93' για να ισοφαρίσει, όμως ο Νίκολιτς απέκρουσε.

Αναλυτικά οι δύο ενδεκάδες:

Βασιλεία: Νίκολιτς, Βίντμερ, Παντουλά, Κόμερτ, Αλντερέτε, Στόκερ (76' Ομπερλίν), Φρέι, Κάμπο ( 86'Φαν Ντερ Βέρφ), Πουλουλού (61' Φονμούς), Φαν Φολσβίνκελ, Καμπράλ

Ανόρθωση: Λόρια, Αμπαρτζουμιάν, Σελίν (78' Γκαλίτσιος), Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Κ. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Μαργκάσα (62' Μίχα), Κορέια (46' Χριστοφή), Οκριασβίλι, Κβιλιτάια

Σκόρερ: 3' Βίντμερ, 12' Κάμπο, 21' Αμπαρτζουμιάν (αυτογκόλ)/ 45' Βργκοτς, 67' Κβιλιτάια (πέν.)

Κίτρινες: Βίντμερ, Αλντερέτε, Φονμούς, Παντουλά, Νίκολιτς/ Οκριασβίλι, Αμπαρτζουμιάν, Κβιλιτάια

Κόκκινες: Φονμούς (δεύτερη κίτρινη)/ Οκριασβίλι (δεύτερη κίτρινη)

Διαιτησία: Ράντου Πετρέσκου (Ρουμανία)