Έμειναν στον... άσο

Με μόνο ένα καλό ημίχρονο στο ντέρμπι Ανόρθωση και Ομόνοια αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1

Από ένα δυνατό και ένα ήρεμο ημίχρονο είχαμε στον «Αντώνης Παπαδόπουλος», με την Ανόρθωση και την Ομόνοια να μένουν στο 1-1, με τα γκολ που σημειώθηκαν στο πρώτο 45λεπτο από τους Λέζιακς (25’) και Βερχόβετς (37’).

Η ισοπαλία δεν βολεύει και τόσο τις δύο ομάδες που ήθελαν τη νίκη για μία καλύτερη θέση στην εξάδα, ενώ το 1-1 τις αφήνει, τη μεν Ομόνοια στο πέμπτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας με 28 πόντους και την δε Ανόρθωση αμέσως πιο κάτω με 27.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πολύ έντονο το πρώτο ημίχρονο στο ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα τέρμα, να κάνουν αρκετά μαρκαρίσματα και να μας προσφέρουν ένα όμορφο θέαμα.

Από νωρίς Ανόρθωση και Ομόνοια, έδειξαν τις προθέσεις τους για τον σημερινό αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν πρώτοι την μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Τσέποβιτς έκανε το κατέβασμα μέσα στη περιοχή, η μπάλα πήγε στον Λοΐζου που έκανε το σουτ, αλλά έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Λόρια. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν, να αλλάζουν συνεχώς μπαλιές, να διεκδικούν την κατοχή και να απειλούν τις αντίπαλες εστίες.

Η Ομόνοια κατάφερε να κερδίσει την «μάχη», ανοίγοντας πρώτη το σκορ στο 25’, με άπιαστο σουτ του Λέζιακς, εκτός περιοχής, με τον Λόρια να μην μπορεί να αντιδράσει. Στη συνέχεια ανέβηκε ο ρυθμός του αγώνα, με τους ποδοσφαιριστές του Μπεργκ να συνεχίζουν στην πίεση και στην επίτευξη ενός ακόμα γκολ.

Δεν πρόλαβαν όμως να το σημειώσουν, αφού η ομάδα του Κετσπάγια ισοφάρισε στο 37’ με τον Βερχόβετς κάνοντας το 1-1. Όμορφη συνεργασία από Ουάρντα και Κορρέια, με τον δεύτερο να κάνει την σέντρα στην περιοχή, ο Βερχόβετς στην πλάτη της άμυνας με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σε χαμηλότερους ρυθμούς συνεχίστηκε το δεύτερο ημίχρονο, αφού οι δυο ομάδες για μεγάλο διάστημα δεν σημείωσαν κάποια αξιόλογη φάση.

Η Ομόνοια ήταν αυτή που απείλησε πρώτη ξανά στο 65’ με δυνατό σουτ του Λοΐζου, από πλάγια θέση, σημαδεύοντας όμως το οριζόντιο δοκάρι του Λόρια. Ακόμη μια καλή ευκαιρία βρήκαν οι «πράσινοι» στο 77’ με τον Μποτεάκ, που βρέθηκε απέναντι από την εστία έκανε το γύρισμα, δεν βρήκε σωστά όμως την μπάλα και κατέληξε εκτός.

Τόσο ήρεμο ήταν το ματς και εύκολο για τον διαιτητή στο δεύτερο ημίχρονο, που έδειξε μόνο τρείς κίτρινες κάρτες με την πρώτη να έρχεται στο 82', ενώ μπορούσε σε κάποιες φάσεις να το πράξει.

Η απάντηση στις φάσεις από την Ανόρθωση ήρθε στο 83’ με ωραία ενέργεια των παικτών της, με τελικό εκφραστή τον Νόβοτνι, ο οποίος σούταρε από κοντά και έστειλε την μπάλα άουτ.

Ενδεκάδες

Ανόρθωση (Κετσπάγια): Λόρια, Αρτυματάς, Βερχόβετς (63' Πόποβιτς), Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Καλτσάς (58' Ντέλετιτς), Αραγιούρι, Χούσμπαουερ (83' Ιωάννου), Κορρέα, Ουάρντα, Νοβότνι

Ομόνοια (Μπεργκ): Φαμπιάνο, Ψάλτης (73' Μπασιρού), Γιούστε, Μποτεάκ (88' Ασάντε), Γκόμεθ, Λέζιακς, Παναγιώτου, Μιξ, Τσέποβιτς (57' Παπουλής), Λοϊζου, Κακουλλής (88' Κίκο)

Σκόρερ: 37' Βερχόβετς/ 25' Λέζιακς

Κίτρινες: 85' Ιωάννου, 90' Κορέια / 82' Μποτεάκ