ΕΝΠ-Ανόρθωση 1-2: Ήταν «κυρία» και πήρε το διπλό!

Η Ανόρθωση κατάφερε να ξεπεράσει επιτυχώς το εμπόδιο της Ε.Ν.Π βλέπει την συνέχεια με αισιοδοξία

Με τον Ράγιος σε μεγάλα κέφια και τον Καλτσά να δείχνει κάποιες από τις αρετές του πήρε το πολύτιμο διπλό μέσα στο Παραλίμνι. Μίά δύσκολη νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Ά ημίχρονο

Δεν ήταν και το καλύτερο από πλευράς θεάματος, μέτριο προς κακό. Η Ανόρθωση είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού σε όλο το 45λεπτο και κέρδισε την μάχη του κέντρου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο έχασε την ευκαιρία της στο 7ο λεπτό μετά από δυνατό σουτ του Εγγλέζου λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή. Απειλούσε κυρίως από τα άκρα με μπαλιές. Στο 26ο λεπτό ένα σουτ του Κοφί από τα 40 μέτρα πέρασε μόλις έξω. Από το τριάντα και μετά γυρόφερνε συνεχώς έξω από την περιοχή του Κλέιμαν.

Τελικά ήταν θέμα χρόνου να σκοράρει. Ο επιθετικός μονόλογος της «κυρίας» έφερε καρπούς, καθώς στο 45ο λεπτό κέρδισε πέναλτι. Ο Ράγιος το εκτέλεσε εύστοχα.

'Β ημίχρονο

Καμία σχέση με το πρώτο ημίχρονο δεν είχε το δεύτερο. Ανοιχτό παιχνίδι με πολλές φάσεις και suspense μέχρι το τέλος. Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Κόντρα στα μέχρι τότε δεδομένα του ημιχρόνου η Ανόρθωση σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ράγιος, το γκολ όμως ακυρώθηκε λόγω του νέου κανονισμού ο οποίος απαγορεύει την τοποθέτηση ποδοσφαιριστή της ομάδας που κέρδισε το φάουλ στο τοίχος.

Στο 66ο λεπτό ο εισελθόντας Αγκίρι έκανε το 1-1 για την Ε.Ν.Π. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Καλτσάς έβαλε ξανά μπροστά την «μεγάλη κυρία».

Απ’ εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν ρωσική ρουλέτα με πολλά φάουλ και ένταση. Η ομάδα του Τιμούρ Κεσπάγια κατάφερε να πάρει την πολύτιμη νίκη.

Εν τέλει το γκολ στο 45ο λεπτό ήταν καθοριστικό για την συνέχεια του αγώνα.

Διακριθέντες:

Ε.Ν.Π: Πολύ καλή παρουσία του κίπερ της Ένωσης. Ο Κέιμαν βοήθησε τα μέγιστα εκεί που χρειάστηκε.

Ανόρθωση: Ο Ράγιος ήταν πραγματικός ηγέτης. Πάρα πολύ καλή και η παρουσία του Καλτσά. Ουσιαστικά δεν υστέρησε κάποιος.

Απογοήτευσαν:

Ε.Ν.Π: -

Ανόρθωση: -

Κοουτσάρισμα:

Ε.Ν.Π: Το 3-5-2 στο πρώτο ημίχρονο δεν απέδωσε. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ καλύτερη η Ένωση. Ξέμεινε από δυνάμεις. Βλέπει την συνέχεια με αισιοδοξία.

Ανόρθωση: Με την γνωστή συνταγή ο Τιμούρ κοούτσαρε με μαεστρία την ομάδα του.

Ενδεκάδες

Ε.Ν.Π: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Μιτρέφσκι, Σεπάνιακ, Κυριάκου, Μάτος, Βαλλιάνος, Μαϊσουράτζε, Ριέρα, Σπόλιαριτς, Ρουσιάς

Άνορθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Εγγλέζου, Κ. Αρτυματάς, Κοφί, Ράγιος, Μανθάτης, Καλτσάς, Ντούρις

Σκόρερς: Ράγιος 46' , Καλτσάς 66', Αγκίρι 68'

Κίτρινες Κάρτες:  Αμπαρτζουμιάν , Μιτρέφσκι, Κλέιμαν