Έπεσαν κορμιά, δεν έπεσε ο Μπέλετς

Ο Σλοβένος κράτησε όρθιο το ΑΠΟΕΛ στο Παπ με το παιχνίδι να μένει στο 1-1

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ανάμεσα σε Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ, καθώς εξήλθαν ισόπαλες 1-1 οι δύο ομάδες. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι η Ανόρθωση ήταν ελαφρώς καλύτερη, με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κβιλιτάια στο 21’, όμως η «Κυρία» ισοφάρισε στο 45+5’ με τον Φερέιρα. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Αμμοχώστου πατούσε καλύτερα και δημιούργησε πιο πολλές φάσεις χωρίς να καταφέρνει να σκοράρει. Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ο Βιντ Μπέλετς, ο οποίος έκανε σπουδαίες αποκρούσεις στο δεύτερο μέρος. Έτσι το ματς εξήλθε ισόπαλο 1-1. Από μία κόκκινη δέχθηκαν οι Σα Πίντο και Γκαγιέχο στο ημίχρονο για ένταση μεταξύ τους. Με αυτό τον βαθμό η Ανόρθωση ανέβηκε στους 11 βαθμούς, παραμένοντας πρώτη, ενώ το ΑΠΟΕΛ ανέβηκε στους 5 βαθμούς και την 10η θέση.

Στο πρώτο μέρος στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν κάπως ισορροπημένο με την Ανόρθωση να κρατά ελαφρώς περισσότερο μπάλα, χωρίς να καταφέρει να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Η ομάδα του Γκαγιέγο μπήκε με πιο επιθετική διάθεση με τον ΑΠΟΕΛ να προσπαθεί να βρει τα πατήματα του, με τη φάση του 20ου λεπτού να τον βοηθά, καθώς κέρδισε πέναλτι από την μπαλιά του Ντονγκαλά, αφού η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ουαρίς.

Στο 21’ ο Κβιλιτάια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Μιχαήλ, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η Ανόρθωση επηρεάστηκε από το γκολ που δέχθηκε, κάνοντας εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις. Από την άλλη το ΑΠΟΕΛ κράτησε περισσότερο μπάλα, ανέβηκε και είχε περισσότερη ηρεμία στο παιχνίδι του.

Μετά το 30’ η «Κυρία» ανέβηκε μέσα στο γήπεδο και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Στο 31’ η Ανόρθωση έβγαλε αντίδραση με τον Φερέιρα να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Η ομάδα του Γκαγιέγο συνέχισε να πατά καλύτερα και στο 39’ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως το πλασέ του Φερέιρα εντός περιοχής, αποκρούστηκε από τον Μπέλετς και μετά χτύπησε και στο δοκάρι.

Η Ανόρθωση συνέχισε να ψάχνει το 1-1 και στο 45+5’ τα κατάφερε να ισοφαρίσει με ένα σουτ του Φερέιρα εκτός περιοχής. Όλη τη δουλειά την έκανε ο Γουαρίς ο οποίος ελίχθηκε όμορφα, δίνοντας την κατάλληλη στιγμή την πάσα στον Πορτογάλο που νίκησε τον Μπέλετς με συρτό σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο συντηρητικά, χωρίς να θέλουν ιδιαίτερα να ανοιχτούν και να χτυπήσουν εκεί που πρέπει.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν είχαμε αρκετές φάσεις στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να κάνουν εύκολα λάθη.

Η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, χωρίς να τα καταφέρνει μέχρι το 70’.

Η πρώτη μεγάλη φάση στο δεύτερο μέρος μετουσιώθηκε στο 73’ μετά από πάσα του Ουαγκέ, ο Γκερέρο έπιασε το σουτ, όμως απομάκρυνε ο Μπέλετς δύσκολα.

Στο 76’ χάθηκε άλλη ευκαιρία για την Ανόρθωση που πατούσε καλύτερα με το σουτ του Φερέιρα να ακουμπά κάπου και να φεύγει λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά χάθηκε άλλη τεράστια ευκαιρία μετά από κόρνερ, ο Φερέιρα έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Μπέλετς έκανε μεγάλη απόκρουση.

Στο 82’ είχε άλλη καλή στιγμή η Ανόρθωση, με το ένα δύο του Ουαγκέ με τον Φερέιρα, ο τελευταίος έκανε την μπαλιά, ο Καστέλ έπιασε το πλασέ, η μπάλα έξω.

Στο 90+1’ ο Τεχέρα επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Ένα λεπτό μετά το ΑΠΟΕΛ δημιούργησε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος με τον Εφραίμ να κάνει το σουτ, όμως ο Νεόφυτος με διπλή προσπάθεια απέκρουσε.

Στο 90+4’ η Ανόρθωση παρολίγο να πάρει το τρίποντο, όμως και πάλι ο Μπέλετς έκανε μεγάλη απόκρουση, λέγοντας «όχι» στην κεφαλιά του Καστέλ.

Έτσι το παιχνίδι έληξε ισόπαλο 1-1.

Εντεκάδες:

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Μιχαήλ, Ουαγκέ, Γκαρθία, Κάργας, Τεχέρα, Καστέλ, Γκερέρο, Φερέιρα, Τιουνέ, Φερέρ, Ουαρίς.

Στον πάγκο: Πισιήας, Κεραυνός, Μαρμούκ, Κορέια, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, Αντωνίου, Ιωάννου, Τζούλιου, Τσίκο.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Σούσιτς, Ζέφτε, Σαρφό, Κοσταντίνοφ, Βιγιαφάνες, Ντογκαλά, Μαρκίνιος, Κβιλιτάια

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Καραμανώλης, Εφραίμ, Γουίλσον Εντουάρντο, Τσεπάκ, Κρέσπο, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Βρόντης

Σκόρερ:45+5' Φερέιρα/21' Κβιλιτάια (πεν.)

Διαιτητής: Ghersini Davide
VAR: Markovic Momcilo