«Κυρία» για Ευρώπη, «λέοντες» στο βούρκο

Η Ανόρθωση πήρε την νίκη στο ντέρμπι με 2-1 κόντρα στην ΑΕΛ

Νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι για την 17η αγωνιστική αναδείχτηκε η Ανόρθωση που νίκησε με 2-1 σκορ την ΑΕΛ στο Αντώνης Παπαδόπουλος. Σε έναν μέτριο αγώνα με λίγες μεγάλες ευκαιρίες η, «Κυρία» κατάφερε να κάνει την 4η συνεχόμενή της νίκη στο πρωτάθλημα και να πάρει σημαντικούς βαθμούς. Η ΑΕΛ δέχεται ακόμη μια ήττα και χάννει ξανά βαθμούς, βλέποντας την εξάδα να απομακρύνεται ακόμη περισσότερο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Χαλαρά ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο στο Αντώνης Παπαδόπουλος με την Ανόρθωση να κρατάει λίγο περισσότερο την μπάλα. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση συνεχίστηκε ο αγώνας με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται από τους γηπεδούχους στο 15’ με τον Ουάρντα. Ο Αιγύπριος ελευθερώθηκε, έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Μέγιερι απέκρουσε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χρυσοστόμου απείλησε με κοντινή δυνατή κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε απευθείας στον κίπερ της ΑΕΛ. Στο 23’ ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Νοβότνι μέσα στην περιοχή που έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα ακούμπησε το δεξί δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε εκτός. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία για την «Κυρία» μέχρι εκείνο το λεπτό.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Χούσμπαουερ, η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ και πήρε προβάδισμα. Δύσκολη φάση για τον σκόρερ αφού πολλά σώματα ήταν μαζεμένα στην μικρή περιοχή του Μέγιερι, το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Τεϊσέιρα.

Από πλευράς φιλοξενουμένων είχαμε μια καλή φάση με σουτ του Παπαφώτη στο 33’ αλλά ο Λόρια με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα.

Ελαφρώς καλύτερα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος για την ΑΕΛ, που εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που της έδωσε η Ανόρθωση και έγινε πιο απειλητική.

Στο 60’ το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη έφερε τον αγώνα στα ίσα. Μετά από σέντρα του Σάντος μέσα στην περιοχή, βρήκε τον Τσέποβιτς που βρισκόταν σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το 1-1.

Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια απάντησε με γκολ του Ιωάννου έπειτα από ωραία σέντρα του Ντέλετιτς μέσα στην περιοχή, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, για υπόδειξη οφ-σαιντ από την πάσα που προηγήθηκε του Ουάρντα στον Ντέλετιτς.

Μια καλή ευκαιρία σημειώθηκε στο 70’ για την ΑΕΛ με τον Μιλιτσεάνου, ο Λόρια βγήκε έγκαιρα και μάζεψε, και έσωσε την εστία του.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Πάουλους Αραγιούρι στο 82’, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τον Λάζαρο, ο Φινλανδός πήρε την κεφαλιά μετά από κόντρες και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, και τελικά την νίκη.