Κυρία... σε δύο ταμπλό... για τίτλο

Και κύπελλο και πρωτάθλημα

Η ομάδα της Αμμοχώστου μπήκε δυνατά και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ. Δεν άφησε τον Ολυμπιακό να την απειλήσει σε κανένα σημείο του αγώνα και κατάφερέ να προκριθεί στον επόμενο γύρω του κυπέλου με σχετική ευκολία.

Ά Ημίχρονο

Η Ανόρθωση μπήκε πολύ αποφασίστηκα στην αναμέτρηση και πίεζε αρκετά ψηλά τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο, το πρώτο σουτ στον αγώνα ήταν για τον Ολυμπιακό, με τον Κα να μπαίνει μέσα στην περιοχή από τα αριστερά αλλά το σουτ δεν βρήκε στόχο.

Στην συνέχεια μετά και από αυτή την μικρή παρένθεση, η  Κυρία πιέζε αρκετά και μόλις στο 14΄, βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει με τον Βασιλακάκη. Δημιουργός, ο Καλτσάς, που κάνει την σέντρα από τα δεξιά και ο Βασιλακάκης με ένα υποδειγματικό πλάσε νικάει ευκολά τον Βελλίδη.

Έξι λεπτά αργότερα, στο 20΄, η Κυρία με τον αρχηγό της τον Γκόρντον Σίλντενφελντ, διπλασιάζει τα τέρματά της και κάνει την υπόθεση πρόκριση πιο εύκολη. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Κροάτης πετάγεται πιο ψηλά από όλους και με στριφτή κεφαλιά νικάει εκ νέου τον Βελλίδη.

Ο Ολυμπιακός μετά τα δυο γκολ, προσπάθησε να κερδίσει μετρά αλλά χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Παπαδόπουλου, με την Κυρία να είναι απόλυτη κυρίαρχος στην συνέχεια του ημιχρόνου.

Λίγο πριν συμπληρωθεί το ημίχρονο στο 42΄, η Ανόρθωση με τον Μανθατή, μπορούσε να βάλει και τρίτο τέρμα αλλά ο Βελλίδης του λέει όχι, απομακρύνοντας με τα πόδια το πλάσε που επιχείρησε ο παίχτης της Κυρίας.

΄Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Γεωργιανού τεχνικού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με την ίδια αποφασιστικότητά και πίεση που μπήκε και στο πρώτο μέρος παρά το ότι το σκορ ήταν στο 2-0.

Στο 53΄ απειλεί η Κυρία, ο Καλτσάς κάνει δυο σουτ στην ίδια φάση, το πρώτο σταματάει στα σώματα των παιχτών του Ολυμπιακού και το δεύτερο καταλήγει πάνω από την εστία.

Ο Ελλαδίτης όμως που φαινόταν να έψαχνε το γκολ, το βρίσκει στο 58΄ και κάνει το 3-0 για την ομάδα του. Ο Μανθάτης, κάνει την σέντρα από τα δεξιά, με τον συμπατριώτη του να κάνει την κεφαλιά μέσα στην μικρή περιοχή ανεβάζοντας τον δείχτη του σκορ.

Έπειτα ο ρυθμός έπεσε με την ομάδα του Τιμούρ να ελέγχει τον αγώνα και να μην απειλείτε από τον Ολυμπιακό. Η μοναδική περίπτωση που απείλησε η ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου είναι σε μια φάση στο 75΄ που οι παίχτες του Ολυμπιακού, έκαναν δυο, τρία σουτ συνεχόμενα αλλά η μπάλα χτυπούσε σε σώματα παιχτών της Κυριάς μέχρι που το τελευταίο σουτ που έγινε κατέληξε άουτ.

Η Κυρία δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τον Ολυμπιακό σε καμία φάση του παιχνιδιού, κυριαρχώντας σε όλη την διάρκεια του αγώνα.

Διακριθέντες: Αρκετά καλό αγώνας από την πλειονότητα των παιχτών της Κυρίας, αλλά αυτός που ξεχώρισε λίγο περισσότερο ήταν ο Κάλτσας που κατάφερε να σκοράρει και να δώσει και μια ασιστ.

Ανόρθωση: Παπαδόπουλος, Σελίν, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Γκαλίτσιος, Κ. Αρτυματάς (70΄ Ιωάννου), Νταουσβίλι (81΄ Π. Αρτυματάς), Βασιλακάκης, Μανθάτης, Καλτσάς, Κατσαράβα (56΄ Ανανίτζε)

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Σαμπίνια (53΄Νασίνιο), Κίκο, Ροτζέριο, Κα, Βινίσιους (46΄ Ακόστα), Κοφί, Σωτηρίου, Παχίπης, Μπιλάλ (62΄ Μπιλάλ), Αγιτέ

Σκόρερ: Βασιλακάκης, Σίλντενφελντ, Καλτσάς /-

Κίτρινες Κάρτες:Κατσιαράβα, Βργκοτς, Νταουσβίλι / Σαμπίνια, Παχίπης

Κόκκινες Κάρτες:-/ Ροτζέιρο

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου