«Λευκός» επαναληπτικός… «Κυρία» στους «8»

Η Ανόρθωση πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου πήρε η Ανόρθωση, μετά την ισοπαλία χωρίς γκολ κόντρα στην Πάφο και σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Μέτριο προς κακό το παιχνίδι, χωρίς τις πολλές ευκαιρίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο στη Λάρνακα δεν είχε να επιδείξει κάτι το αξιόλογο, αφού καμιά από τις δύο ομάδες δεν είχε κάποιο σουτ στον στόχο προς στην αντίπαλη εστία. Η Πάφος είχε την εδαφική υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα των πρώτων 45 λεπτών, με την Ανόρθωση να διαχειρίζεται με επιτυχία το υπέρ της προβάδισμα από το πρώτο παιχνίδι. Συνεπώς, το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Στο ίδιο σκηνικό κινήθηκε και το μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τα πολλά λάθη και το κακό θέαμα και από τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην ημερήσια διάταξη. Συνεπώς, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία χωρίς γκολ και την ομάδα της Αμμοχώστου να παίρνει την πρόκριση για τα προημιτελικά του θεσμού, σε συνδυασμό με τη νίκη στην Πάφο στον πρώτο αγώνα.

Αναλυτικά, οι δύο ενδεκάδες:

Ανόρθωση (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Αβραάμ, Αραγιούρι (60' Εσκοβάλ), Ρισβάνης, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46' Βερχόβετς), Πόποβιτς (53΄' Χρυσοστόμου), Ντέλετιτς (60' Αμπαρτζουμιάν), Ουάρντα, Νοβότνι (70' Ιωάννου)

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούτκο, Κβίντα, Χότσκο, Σεμέδο (68' Λέιτε), Κοβάσεβιτς, Αουρέλιο (58' Χέσταντ), Βαλακάρι (58' Φουρ), Ντράγκομιρ (68' Πάνιτς), Μπάιριτς, Τόμετσακ (46' Τάλις), Πάγιτς