Μπλε κουμάντο στο Βαρωσιωτικο

Πήρε το ντέρμπι της Αμμοχώστου η Ανόρθωση

Η Ανόρθωση πήρε το ντέρμπι της Αμμοχώστου κερδίζοντας εκτός έδρας την Νέα Σαλαμίνα με το εμφατικό 4-1. Μεγάλος πρωταγωνιστικής για τους φιλοξενούμενους ο Μιχάλης Μανιάς που έκανε χατ-τρικ. Ο επιθετικός των “κυανόλευκων” άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 10’, τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε το 2-0 ενώ το τρίτο του γκολ ήρθε στο 54’, επίσης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με γκολ του Βαρέλα στο 39’. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε με κεφαλιά στο 78’ ο Βργκοτς.

Άξιο αναφοράς ότι η Ανόρθωση ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Αμπαρτζουμιάν στο 48’, ενώ αποβλήθηκε και ο Πάμπος Χριστοδούλου για έντονες διαμαρτυρίες στο 80’.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, όμως η Ανόρθωση ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι στο 9’ με τον διαιτητή, Κωνσταντίνο Φελλά, να καταλογίζει παράβαση του Αντιόλο πάνω στον Αμπαρτζουμιάν. Ένα λεπτό αργότερα ο Μανιάς δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ.

Στο 14’ η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε δύο τα τέρματα της, με τον Γκαλίτσιο να κάνει τη σέντρα στη περιοχή και ο Μανιάς με το κεφάλι σκόραρε και πάλι.

Μετά τα τέρματα της Ανόρθωσης, οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, ενώ η Νέα Σαλαμίνα ήταν φανερά επηρεασμένη. Μάλιστα στο 22’ ο Βργκοτς έπιασε κεφαλιά εντός περιοχής, μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουσμπάουερ, όμως η μπάλα πέρασε έξω.

Στη συνέχεια η Νέα Σαλαμίνα ανέβηκε και άρχισε να γίνεται πιο απειλητική. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους σημειώθηκε στο 26’ όταν ο Ανδρέου έκανε σουτ εντός περιοχής και η μπάλα, αφού βρήκε τον Βργκοτς, κατέληξε σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα είχαμε τη πρώτη τελική των “ερυθρολεύκων” με ένα μακρινό αδύνατο σουτ του Ντανίλο. Στο 38’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ντανίλο να πιάνει τη κεφαλιά εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα έξω. Τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 39΄με δυνατό σουτ του Βαρέλα, από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Μετά το γκολ της Νέας Σαλαμίνας, ο ρυθμός του αγώνα έγινε πολύ πιο γρήγορος, γεγονός που εκμεταλλευτικέ η Ανόρθωση όταν στο 41’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ελουντού. Ο Καμερουνέζος μπήκε περιοχή με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια, όμως στο τετ-α-τετ με τον Βεσελόφκσι αποδείχθηκε άστοχος. Δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, οι “κυανόλευκοι” έχασαν νέα ευκαιρία με τον Μίχα να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τον εστία του Σλοβάκου τερματοφύλακα.

Το 2-1 υπέρ της Ανόρθωσης ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Πάμπος Χριστοδούλου έβγαλε τον Κμοβς και έριξε στη θέση του τον Κρεχίν, σε μια προσπάθεια να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες συνέχισαν από εκεί που έμειναν στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι γρήγορος.

Στο 48’ ο Αμπαρτζουμιάν αντίκρισε σωστά δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό μαρκάρισμα πάνω στον Αντιόλο με αποτέλεσμα η ομάδα του να συνεχίσει με δέκα ποδοσφαιριστές.

Πριν προλάβει η Νέα Σαλαμίνα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δεύτερο πέναλτι στο 53’. Ο Βεσελόφκσι ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ελουντού. Ο Μανιάς δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα και έδωσε και πάλι αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Χατ-τρικ για τον Μιχάλη Μανιά.

Στο 56’ ο Κετσπάγια έκανε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Μαργκάσα και Κβιλιτάια. Εκτός πέρασαν οι Μανιάς και Μίχα. Ο Γεωργιανός προπονητής άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδα του σε 4-4-1, με τον Κβιλιτάια να αγωνίζεται στη κορυφή της επίθεσης, ενώ στα δύο φτερά ήταν οι Μαργκάσα και Ελουντού. Με 4-2-3-1 συνέχισε να αγωνίζεται η γηπεδούχος ομάδα.

Η επόμενη φάση μετά το γκολ του Μανιά καταγράφηκε στο 67’, όταν ο Ελουντού που βρισκόταν στο χώρο του κέντρου, είδε τον Βεσελόφσκι εκτός εστίας, έκανε ένα το σουτ, όμως η μπάλα δεν του κάνε το χατίρι και πέρασε μόλις έξω.
Στο 70’ οι γηπεδούχοι έχασαν φοβερή ευκαιρία με τον Βαρέλα να κάνει δυνατό σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης η μπάλα κτύπησε πάνω στον γραμμή του Λόρια, ενώ ακριβώς μετά έγινε νέο σουτ το οποίο απόκρουσε ο Γεωργιανός κίπερ.

Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να γίνει ακόμη πιο επιθετική ρίχνοντας στο παιχνίδι τον Σιαθά ενώ εκτός πέρασε ο Ανδρέου που αγωνιζόταν στο κέντρο της άμυνας.

Οι γηπεδούχοι ανοίχτηκαν με σκοπό να μειώσουν, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Ανόρθωση να κτυπά με γρήγορες αντεπιθέσεις.
Στο 77’ οι “ερυθρόλευκοι” φώναξαν για πέναλτι σε πέσιμο του Ντανίλο εντός περιοχής, όμως στην αντεπίθεση η Ανόρθωση κέρδισε κόρνερ το όποιο μετέτρεψε σε γκολ ο Βργκοτς. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χουσμπάουερ.

Ο Πάμπος Χριστοδούλου διαμαρτυρήθηκε έντονα με αποτέλεσμα ο διαιτητής να τον αποβάλει με απευθείας κόκκινη κάρτα. Μετά και την κόκκινη κάρτα του προπονητή της Νέας Σαλαμίνας, ο ρυθμός έπεσε και το πιο αξιοσημείωτο που είχαμε ήταν ένα δοκάρι του Μόντες που με όμορφο σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 4-1 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και η Ανόρθωση πήρε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Μετά από έξι παιχνίδια η Ανόρθωση έφτασε τους 13 βαθμούς, ενώ η Νέα Σαλαμίνα με πέντε παιχνίδια παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

Highlight: Το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε η Ανόρθωση με τον Ελουντού στο 53' και μετέτρεψε σε γκολ ο Μανιάς.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Νέα Σαλαμίνα (Π. Χριστοδούλου): Βεσελόφσκι, Ανδρέου (72' Μόντες), Μπρένο, Βαρέλα, Ντανίλο, Βινίσιους, Οσέι (60' Σιαθάς), Χριστοφόρου, Κμοβς (46' Κρεχίν), Κονφέ, Αντιόλο

Στον πάγκο οι: Κίσσας, Σεργίου, Κρεχίν, Παύλου, Πικής, Σιαθάς, Καλογήρου, Μόντες, Σάνκοχ

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίλντεφελντ, Κορέια, Μανιάς (57' Μαργκάσα), Μίχα (56' Κβιλιτάια), Αμπαρτζουμιάν, Βργκότς, Χουσμπάουερ, Ελουντού (76' Σελίν)

Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Πηλέας, Κβιλιτάια, Μαργκάσα, Σελίν, Κορέα

Διαιτητής: Φελλάς Κωνσταντίνος

Σκόρερς: 39' Βαρέλα/10',14', 54' Μανιάς, 78΄Βργκοτς

Κίτρινες: 9' Ντανίλο, 40' Χριστοφόρου, 63' Βαρέλα / 23' Γκαλίτσιος, 29' Αμπαρτζουμιάν, 63' Βργκοτς

Κόκκινες: 80' Πάμπος Χριστοδούλου / 48' Αμπαρτζουμιάν