Πρώτη νίκη... με νύχια και με δόντια

Η Ανόρθωση έβαλε ζόρια στον ίδιο της τον εαυτό αλλά στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε

Ήταν μια βραδιά που θα μπορούσε κάλλιστα να είχε ολοκληρωθεί με σαφώς λιγότερο δράμα και άγχος, όμως έστω κι αν στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά η Ανόρθωση κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 σε βάρος του Εθνικού στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» και να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στο νέο πρωτάθλημα, στο ματς που ολοκλήρωσε την τρίτη αγωνιστική.

Ο Αρτυματάς με υπέροχο εκτός περιοχής πλασέ στο 10’ και ο Χριστοδουλόπουλος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42’ (μετά από ανατροπή του Ουάρντα από τον Θωμά Ιωάννου) σημείωσαν τα γκολ της ομάδας της Αμμοχώστου.

Όσο περνούσε η ώρα, ωστόσο, η απόδοσή της έπεφτε και στο τέλος, αν ο Εθνικός ήταν πιο ουσιώδης, θα μπορούσε να ισοφαριστεί χάνοντας με εντελώς ανέλπιστο τρόπο δύο βαθμούς.

Με αυτογκόλ του Αραγιούρι μείωσε η ομάδα της Άχνας, η οποία τελικά γνώρισε την Τρίτη της ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και παρέμεινε κολλημένη στον πάτο της βαθμολογίας.

Α' Ημίχρονο

Μοιρασμένο και με εναλλασσόμενη υπεροχή ήταν, σε γενικές γραμμές, το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τη διαφορά ότι η Ανόρθωση στο διάστημα της υπεροχής της ήταν και πιο επικίνδυνη και πιο αποτελεσματική από τον Εθνικό. Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια άρχισαν να ανεβάζουν στροφές μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά του αγώνα και στο 10', ουσιαστικά στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία εκατέρωθεν, κατάφεραν να προηγηθούν με ένα υπέροχο γκολ του Κωστάκη Αρτυματά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να υπερέχουν μέχρι τα μισά του ημιχρόνου, έχοντας δύο ακόμα καλές προϋποθέσεις στο ενεργητικό τους με Ρουσιά και Αρτυματά, πριν αρχίσει να ισορροπεί ο Εθνικός κρατώντας περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του και κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο.

Στο 36' οι φιλοξενούμενοι είχαν την καλύτερή τους στιγμή στο πρώτο μέρος αλλά ο Λόρια σταμάτησε το σουτ του Ζάκπα. O τελευταίος λόγος, ωστόσο, ανήκε στην Ανόρθωση η οποία χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου (ο οποίος στο 30' είχε την ευκαιρία να σκοράρει μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό με τον Πόποβιτς), που νίκησε τον Μπογκατίνοφ μετά την ανατροπή του Ουάρντα από τον Θωμά Ιωάννου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Εθνικό να κερδίζει πέναλτι, το οποίο όμως δεν εκτελέστηκε ποτέ γιατί με τη βοήθεια του VAR διαπιστώθηκε ότι ο Ασούμπρε είχε φύγει από θέση οφσάιντ πριν την ανατροπή του από τον Ρισβάνη.

Παρά το γεγονός ότι η πιο μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Πόποβιτς στο 60’, στο πρώτο 25λεπτο του δεύτερου ημιχρόνου η Ανόρθωση κατέβασε (πολύ μάλιστα) στροφές και επέτρεψε στον Εθνικό όχι μόνο να κρατήσει μπάλα και να κερδίσει μέτρα, αλλά και να ολοκληρώσει αρκετές επιθετικές προσπάθειες. Ορισμένες, μάλιστα, όπως αυτές των Ζάκπα, Αμπντουλάγεφ και Φόλπρεχτ σε 64’, 66’ και 70’ αντιστοίχως βγήκαν από πολύ καλές θέσεις, όμως τα τελειώματά τους δεν ήταν ικανά να προβληματίσουν σε μεγάλο βαθμό τον Λόρια.

Το παιχνίδι άνοιξε στο τελευταίο 20λεπτο, οι δύο ομάδες επισκέπτονταν με μεγαλύτερη συχνότητα περιοχή του αντιπάλου και ευκαιρίες καταγράφονταν εκατέρωθεν, με τις περισσότερες στο ενεργητικό των φιλοξενουμένων. Ο Εθνικός βρήκε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να μειώσει και να δώσει ενδιαφέρον στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως ο Φλοριάν απέτυχε να νικήσει τον Λόρια σε δύο περιπτώσεις στο 84’ και το 85’. Στο 87’ ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει σοβαρά με τον Καλτσά, πριν έρθει το αυτογκόλ του Αραγιούρι στο 90’ να βάλει φωτιά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Μέχρι την ολοκλήρωση του χρόνου των καθυστερήσεων η ομάδα της Άχνας έβγαλε ακόμα 3-4 τελικές προσπάθειες, όμως ο ούτως ή άλλως σταθερότατος Λόρια δεν απειλήθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό με αποτέλεσμα το 2-1 να παραμείνει αναλλοίωτο.

Συνθέσεις

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Κορρέα, Αραγιούρι, Ρισβάνης (55' Αντωνιάδης), Κορέια, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (63' Νινούα), Πόποβιτς (78' Μπουσουλάτζιτς), Ουάρντα, Χριστοδουλόπουλος (55' Καλτσάς), Ρουσιάς (78' Κατσαράβα).

Εθνικός (Η. Χαραλάμπους): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία (61' Φλοριάν), Αμπντουλάγιεφ (Μωυσέως), Χουντόμπιακ, Ζάκπα, Γκόρουπετς (46' Ασούμπρε), Ιωάννου, Χολ, Φόλπρεχτ, Ταράσοφς.

Σκόρερ: Αρτυματάς (10'), Χριστοδουλόπουλος (πεν. 42') / Αραγιούρι (αυτ. 90')

Κίτρινες: Νινούα / Φόλπρεχτ

Διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού