Σαλαμίνα-Ανόρθωση: Stop... στο Βαρωσιώτικο (vid)

Η καλύτερη φετινή Σαλαμίνα σταμάτησε την καλύτερη Ανόρθωση

Σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα Νέα Σαλαμίνα και Ανόρθωση συμβιβάστηκαν στο 2-2 στο N. PAPAS GROUP – Αμμόχωστος Επιστροφή στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA.

Μόλις στο 3ο λεπτό η Σαλαμίνα προηγήθηκε με τον Σίμπσον, ωστόσο η Ανόρθωση απάντησε άμεσα με την βολίδα του Ράγιος. Στο 2ο ημίχρονο η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια έκανε το 1-2 στο 65' με τον Γκαλίτσιο, παρ' όλα αυτά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον τελευταίο λόγο με τον Ελουντού.

Με απίστευτο ρυθμό ξεκίνησε το ντέρμπι, με την Σαλαμίνα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3’ με τον Σίμπσον. Αρχικά, ο Ελουντού έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Σίμπσον βρέθηκε πίσω από τη πλάτη του Γκαλίτσιου και με πλασέ νίκησε τον Λόρια για το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Ανόρθωση απάντησε άμεσα με τον Ράγιος ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Κατσαράβα και με άψογο σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 12’ ο Σίμπσον έπιασε πολύ καλό διαγώνιο σουτ, αλλά απομάκρυνε αποτελεσματικά ο Λόρια και έσωσε την εστία του.

Στο 23’ ο Ελουντού έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα προς το μέρος του Κωστή, αυτός έκανε το πλασέ αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε μια πολύ μεγάλη επέμβαση.

Στο 28ο λεπτό ο Ελουντού έπιασε πολύ μακρινό σουτ, αλλά ο Λόρια πραγματοποίησε άλλη μια μεγάλη επέμβαση.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει καλό ρυθμό, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Οκριασβίλι να παίρνει τη θέση του τραυματία Ράγιος.

Στο 65’ η Ανόρθωση κι αφού πρώτα είχε τον έλεγχο στο 2ο ημίχρονο, έκανε το 1-2 με τον Γκαλίτσιο, ο οποίος νίκησε από κοντά τον Κίσσα.

Στο 74’ η Σαλαμίνα ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ελουντού ο οποίος έπιασε πολύ ωραίο σουτ μετά το διώξιμο του Λόρια.

Στο 78’ ο Οκριασβίλι έκανε φοβερές ενέργειες, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ αλλά για λίγο δεν βρήκε εστία.

Στο 80’ ο Λόρια έδιωξε εντυπωσιακά και απομάκρυνε τον κίνδυνο σε μακρινό σουτ του Ρομάν.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Διακρίθηκαν:

Εξαιρετικό ματς από τον Ελουντού με γκολ και ασίστ, ήταν μόνιμος κίνδυνος για την αντίπαλη εστία. Από πλευράς Ανόρθωσης είχε πολλές σωτήριες επεμβάσεις ο Λόρια. Πολύ καλός ο Οκριασβίλι, ο οποίος αντικατέστησε τον τραυματία Ράγιος στο ημίχρονο.

Απογοήτευσαν:

Κακό ματς από τον Βασιλακάκη, φάνηκε η απουσία του Μαργκάσα, ενώ ο Εγγλέζου ήταν μέτριος.

Σαλαμίνα: Κίσσας, Χριστοφόρου, Λαμπότ, Κορέια, Τσαμπούρης, Ρομάν, Κωστή, Νουρ (Μαριάνοβιτς 93'), Ελουντού (Τισντέλ 90'), Σίμπσον, Κίνγκσλει (Σιαθάς 83')

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Αρτυματάς, Σίντεφελντ, Βργκότς, Εγγλέζου (Σελίν 52'), Κατσαράβα, Ράγιος (Οκριασβίλι 46'), Βασιλακάκης (Ντουσβίλι 88'), Ντούρις, Μανθάτης

Σκόρερς: Σίμπσον, Ελουντού / Ράγιος, Γκαλίτσιος

Κίτρινες Κάρτες:  Λαμπότ / Μανθάτης, Γκαλίτσιος