Τριάρα και βλέπει... Conference

Η Κυρία έχασε από την Ραπίντ Βιέννης με 3-0

Την εκτός έδρας ήττα από την Ραπίντ Βιέννης γνώρισε η Ανόρθωση, που σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ, έχασε στο «Allianz Stadion» με 3-0. Τα τέρματα των Αυστριακών τα πέτυχαν οι Κάρα (64’), Φούντας (65’) και Γρκουλ (83’).

Καλύτερη η Ραπίντ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο αξίζει να σημειωθεί πως η Ανόρθωση είχε δοκάρι με τον Πόποβιτς (69’), ενώ ο Λόρια απόκρουσε πέναλτι (62’).

Καθόλου θετικό το αποτέλεσμα της Κυρίας, η οποία για να προκριθεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης θα πρέπει να υπερβάλει εαυτόν.

Α΄ Ημίχρονο

Καλύτερη στο πρώτο μέρος η Ραπίντ Βιέννης, που κράτησε περισσότερο μπάλα, είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν σαφώς πιο επιθετική. Παθητικός ο ρόλος της Ανόρθωσης στη μεγαλύτερη διάρκεια του ημιχρόνου.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στο 8’, όταν ο Σικ πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα έξω.

Για περίπου 20’ οι ποδοσφαιριστές της Κυρίας κατάφεραν να κρατήσουν τους γηπεδούχους μακριά από την εστία της ομάδας τους… μέχρι που ήρθε η ευκαιρία του 32’. Ο Φούντας πλάσαρε εκτός περιοχής, ο Τζουρ βρήκε τη μπάλα πρώτα με τα ακροδάχτυλα και στη συνέχεια της φάσης, αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των «κυανολεύκων».

Τρία λεπτά αργότερα, οι Αυστριακοί έμελλε να πάρουν κεφάλι στο σκορ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κάρα αμαρκάριστος εντός της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με κεφαλιά.

Στη συνέχεια, οι ποδοσφαιριστές του προσφυγικού σωματείου δεν κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να «αγγίξουν» το δεύτερο γκολ.

Στο 40’ ο Τζουρ, απόκρουσε με τα πόδια το σουτ που έκανε ο Κάρα, από το ύψος του πέναλτι, ενώ μετά από το σουτ που έκανε ο Φούντας εκτός περιοχής στο 45’, έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα σε κόρνερ.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε στο πρώτο ημίχρονο, συνέχισε στο δεύτερο η Ραπίντ.

Από την άλλη, η Ανόρθωση προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, καθώς μέχρι το 60’ έκανε τέσσερις αλλαγές, με τη μια όμως να είναι αναγκαστική. Ο Λόρια πέρασε στη θέση του τραυματία Τζουρ.

Μάλιστα ο Γεωργιανός κίπερ, τρία λεπτά μετά την είσοδο του, απόκρουσε την μπάλα στην εκτέλεση πέναλτι του Κνασμούλνερ. Η παράβαση έγινε από τον Αμπαρτζουμιάν.

Παρόλα αυτά, ο Γεωργιανός δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο δυνατό σουτ του Φούντα (65'), ο οποίος έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Στο 69’ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ανόρθωσης στον αγώνα, όταν ο Κορέια έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Πόποβιτς, από το ύψος τους πέναλτι με προβολή έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι της Ραπίντ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Κάρα ανάγκασε τον Λόρια να διώξει με υπερένταση, ενώ στο 83' ο Γρκουλ με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 3-0 και ταυτόχρονα μείωσε σημαντικά τις πιθανότητες πρόκρισης της Ανόρθωσης.

Ραπίντ Βιέννης (Ν. Κιουμπάουερ): Στρέμπινγκερ, Σικ, Γκρέιμλ, Χόφμαν, Ούλμαν, Αρασέ (77' 'Αουερ), Κνασμούλνερ (71' Σούστερ), Γκράχοβατς, Γρκουλ, Κάρα, Φούντας (77' Στρουντζ).

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Τζουρ (59' Λόρια), Κορρέα (59' Αμπαρτζουμιάν), Αραγιούρι, Αντωνιάδης, Κορέια, Καλτσάς (46' Ντέλετιτς), Κ. Αρτυματάς, Ιωάννου (46' Πόποβιτς), Χουσμπάουερ, Λάζαρος (72' Χριστοφή), Λάφερτι.

Σκόρερ: 34' Κάρα, 65' Φούντας, 83' Γρκουλ / -

Κίτρινες: 80' Σικ / 18' Αραγιούρι, 47' Κορρέα, 81' Αντωνιάδης.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Maurizio Mariani.