ΑΕΛ-ΑΠΟΕΛ 0-1: «Διπλό» δια …ποδός Μοράις

Το γκολ του Πορτογάλου από την άσπρη βούλα έκρινε το ντέρμπι

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο ο οποίος επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νούνο Μοράις στο 59ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λευκωσίας πέτυχαν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και άνοιξαν τη ψαλίδα από τη σημερινή τους αντίπαλο (και τον Απόλλωνα) στους τέσσερις βαθμούς.

Το ντέρμπι δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας καθώς κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη. Οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής των Τεϊσέιρα και Ιωάννου (ο δεύτερος με απευθείας κόκκινη).

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και κυκλοφορούσε πιο άνετα τη μπάλα. Η πρώτη καλή στιγμή στο ντέρμπι καταγράφηκε στο 8ο λεπτό. Ο Καζού έστρωσε τη μπάλα στον Ιωάννου ο οποίος επιχείρησε το σουτ όμως ο Αβραάμ έβαλε την κόντρα και ανέκοψε τη μπάλα. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έγιναν πιο απαιτητικοί και κέρδισαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΛ απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 12ο λεπτό με μια κεφαλιά του Γκαστανιάγα την οποία απόκρουσε σταθερά ο Βάτερμαν. Στο 18’ οι γηπεδούχοι έφτιαξαν άλλη μια τελική προσπάθεια η οποία αυτή τη φορά δεν βρήκε στόχο. Ο Τεϊσέιρα έπιασε την κεφαλιά μετά από σέντρα του Ντα Σίλβα όμως η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά. Η πιο μεγάλη φάση του πρώτου 45λεπτου καταγράφηκε στο 42ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους. Ο Ενσούε έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπάλογκ έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Πρόσεκ.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 53ο λεπτό για την ΑΕΛ. Ο Ντα Σίλβα έβγαλε τον Αβραάμ πίσω από την άμυνα του ΑΠΟΕΛ με μια μαγική πάσα όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ ο τελευταίος. Επιχείρησε το σουτ από τα πλάγια όμως η μπάλα έφυγε μακριά. Στο 57’ ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τεϊσέιρα μέσα στην περιοχή. Σε αυτή τη φάση ο αμυντικός της ΑΕΛ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Μοράις ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 68’ με ένα πολύ καλό σουτ του Εφραίμ το οποίο έφυγε μόλις άουτ. Στο 77’ ο Γιώργος Νικολάου έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα στον Ιωάννου για φάουλ στον Μακρή, οποίος ήταν έτοιμος να μπει με αξιώσεις στην περιοχή. Το φάουλ ήταν σε εξαιρετικό σημείο όμως ο Αντάμοβιτς επέλεξε να στρώσει στον Γκαστανιάγα αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν απελπιστικά άστοχο.

Η ΑΕΛ ρίσκαρε στα τελευταία λεπτά και έβγαλε περισσότερους παίκτες στην επίθεση, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Στο 91’ ο ΑΠΟΕΛ απώλεσε μια τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Αρτυματάς σημάδεψε το δοκάρι του Πρόσεκ και στην επαναφορά ο Εφραίμ αστόχησε σε κενή εστία. Το 0-1 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ: Με τριάδα στην άμυνα παρέταξε την ομάδα του ο Ντούσαν Κέρκεζ ενώ μετά την αποβολή του Τεϊσέιρα έβαλε τετράδα στην άμυνα. Η ΑΕΛ τα πήγε αρκετά καλά στο τακτικό κομμάτι και έβαλε δύσκολα στον ΑΠΟΕΛ όμως δημιουργικά δεν έκανε και πολλά πράγματα.

ΑΠΟΕΛ: Οι παίκτες του Πόαλο Τραμετσάνι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στην ΑΕΛ και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Μετά το γκολ του Μοράις οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Ο Αντρέας Μακρής ήταν ιδιαίτερα κινητικός και τον «ένοιωσε» σε αρκετές περιπτώσεις η άμυνα του ΑΠΟΕΛ. Αρκετά καλό ήταν και το ντεμπούτο του Γκόντελ, ο οποίος έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει άμεσα.

ΑΠΟΕΛ: Ο Νούνο Μοράις ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του ΑΠΟΕΛ στο σημερινό παιχνίδι με το γκολ που σημείωσε. Πολύ καλή παρουσία είχε ο Ενσούε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Τεϊσέιρα έπεσε απρόσεκτα στο έδαφος (με ανοιχτό το χέρι) στο 57'  και «τιμώρησε» άθελα του την ομάδα του με το πέναλτι που σφυρίχτηκε εναντίον του.

ΑΠΟΕΛ: Ο Λούκας Σόουζα έκανε πολλά αβίαστα λάθη ενώ δεν είχε καθόλου ηρεμία στο παιχνίδι του.